Întrebare referitoare la rezoluția optică

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
prima: da, am căutat pe forum și am citit fire de discuție despre procedură. Acum, ca o ipoteză, să spunem că ați avea atât izomerii l și d prezenți, cu un alt izomer ACHIRAL... cum ar afecta acest izomer achiral procesul/rezultatele rezoluției?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună ziua, despre ce substanță vorbiți?
 

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
putem spune că este doar o curiozitate? Un scenariu de genul "mă întreb ce s-ar întâmpla dacă..."?
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Fiecare substanță are propriul (proprii) centru(i) chiral(i), de unde și numărul diferit de izomeri.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Sunteți preocupat de forma "mezo", cum ar fi în cazul acidului tartric? Este cel mai apropiat lucru la care pot extrapola întrebarea dumneavoastră...
 

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
nu-mi place să adaug detalii, deoarece indiferent de forum există întotdeauna un argument uriaș și firul este urmărit lateral....., dar CA EXPERIMENT DE GÂNDIRE dacă ați avea meth racemic și n-izopropilbenzilamină (achiral) cum ar fi prezența n-iso efect rezoluția optică. de asemenea, două sfaturi rapide, având în vedere că mă pregătesc să aflu că, în ciuda faptului că este polar din punct de vedere tehnic, dcm este un solvent acceptabil pentru baza conjugată? și există un raport între cantitatea de acid tartric și baza liberă? sau este acceptabilă orice cantitate peste SUFICIENT? Am aceste întrebări încă după aproximativ un an și jumătate încercând să dau seama de acest lucru. și adevărul să fie spus sunt destul de sigur că știu răspunsul.... dar nu vreau să repet greșelile făcute în timpul celei mai grave (și prima mea) extracții a/b din lume (voi explica dacă sunt întrebat), vreau să clarific înainte de a începe.... atenție totuși, dacă răspundeți la o întrebare probabil voi începe să vă întreb despre fiecare întrebare pe care am avut-o vreodată cu privire la chimie ...
 
Last edited:

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Bună dimineața, nu am băut încă cafea... Cred că aveți nevoie de un kit de modelare cu băț și bilă pentru a vă ajuta să vă dați seama singuri
 

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
Deci îmi spuneți să îmi dau seama singur? Și nu știu cum să folosesc un kit de modelare cu băț și minge și nici nu știu cum m-ar ajuta. nu am educația sau resursele necesare, dar sunt aici pentru a învăța de la oamenii care știu. deci, fără lipsă de respect, dar dacă răspunsul tău la întrebarea mea este "du-te și joacă-te cu jucării", te rog nu-mi irosi timpul cu un răspuns. nu sunt prost și sunt dornic să învăț. dar nu apreciez răspunsurile condescendente.

BTW, dacă ți-am interpretat greșit răspunsul, atunci îmi cer scuze
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Să-ți dai seama singur este cel mai constructiv mod de a învăța, întrebarea ta mi se pare destul de vagă, așa că îmi cer scuze pentru că am formulat-o astfel. "Jucăria" cu bățul și mingea este folosită cu mult succes atunci când complexitatea întrebării privind structura moleculară depășește imaginea spațială pe care reușiți să v-o imaginați și este destul de educativă din moment ce a fost inventată în primul rând. De asemenea, poate fi ușor improvizat din plastecină sau lut și scobitori. Nu am vrut să jignesc în niciun fel. Cele mai bune salutări!
 

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
din nou, scuzele mele sincere pentru ofensă. nu am timp să învăț toate noțiunile de bază de care am nevoie. îmi pare rău pentru asta, dar mă pregătesc să prepar aproximativ 35 g de drog racemic și mi-ar plăcea să primesc răspunsuri la câteva întrebări înainte de a adăuga leșia.... și sunt de acord cu ideea de a te descurca singur, dar fiind destul de falit, nu vreau să mai arunc din greșeală 130 de dolari pe țevi.... (întreabă-mă despre primul a/b pe care l-am făcut vreodată dacă vrei să auzi niște prostii....)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Suntem cu toții aici pentru a vă ajuta, dacă lucrurile păreau să înceapă pe picior greșit între noi doi, vă promit că există oameni mai competenți aici pentru a vă ajuta. Acum, înainte de a ști exact la ce vă gândiți, vă pot promite că majoritatea amestecurilor de reacție care prezintă semne de eșec pot fi de fapt recuperabile într-o măsură mai mică decât cea dorită. Calea chimistului este de a realiza la scară mică ceea ce doriți să faceți la scară preparatorie, astfel încât eprubeta este o primă soluție, chiar dacă puteți presupune că izolarea produsului nu este scopul real, astfel încât ar trebui să investiți doar o cantitate pe care vă puteți permite să o pierdeți în schimbul cunoștințelor obținute cu privire la comportamentul reactanților. Rezolvarea moleculelor chirale nu este ușoară pentru începători și cred că nu sunt singurul cu această părere. Am avut și eu partea mea bună de frustrări cu acest gen de lucrări așa că evit să fiu nici măgarul care vă încurajează și nici cel care vă descurajează. Te rog să vii cu un rezumat procedural clar (da, iarăși e educatorul din mine) și promit să discut cu tine în detaliu. A face mai multe eforturi teoretice este o practică constructivă care se va materializa într-un tu mai profesionist care va obține randamente mai mari și va scoate produsul din orice mâzgă maro la un moment dat în viitor.
Mult noroc și drum bun!
 

kitchenchemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
.....i va înregistra eforturile de seara în speranța de a găsi greșelile mele în retrospectivă, dar timpul nu este de partea mea cu acest efort special. vă mulțumesc din nou pentru timpul dvs.
 
Top