Întrebare referitoare la PMK

Montecristo

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 29, 2021
Messages
102
Reaction score
32
Points
18
Bună ziua, Cu noul PMK (glicidat de etil) există un proces pe care trebuie să îl fac pentru a-l converti în ulei PMK? Am văzut că există un proces pentru a converti PMK glicidat de metil, va funcționa la fel? are cineva sfaturi?
Mulțumesc!
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Eterii metilic, etilic, terț-butil, izopropil etc. reacționează cu alcali și după reacționează cu acid. Reacția este întotdeauna tipică pentru orice eter. O mare întrebare cu privire la calitatea celui mai glicid eter.
 
Last edited:

ghostprince

Don't buy from me
New Member
Joined
May 6, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
am dat peste acest proces de sinteză pentru glicidat și mă întrebam dacă cineva l-a încercat
"
Puneți glicidatul în apă caldă, adăugați leșie până când PH-ul este decent de bază.

Se amestecă timp de o oră pentru a termina saponificarea.

Picurați HCl încet, soluția va face bule. Adăugați-l până când soluția nu mai bolborosește și PH-ul este ușor acid (probabil nu doriți să fie prea acid, ar putea descompune ceva/cauza polimerizarea)Amestecați timp de o oră, încălzit la aproximativ 80C.

În acest moment, conversia este completă. Extrageți cu DCM, spălați DCM cu saramură NaCl și evaporați DCM. Bam, aveți produsul final, gata pentru distilarea în vid"
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Numai pentru eter, nu și pentru sare
Timpul de reacție va depinde de temperatură și de cantitate. Mai bine la temperatura camerei și 12 ore sau mai mult.
pH<=3, 80-90*C. Dacă nu a existat un exces de alcali înainte, atunci nu va exista o bulelare puternică la început.
Dacă avem o soluție apoasă concentrată (acidă cu săruri alcaline), și un amestec fierbinte, BMK va fi un strat deasupra.
 

Gus_Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 24, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
a încercat cineva asta? pare foarte interesant.... dar am pierdut mult din pmk încercând rețete...
 

Gus_Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 24, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Deci... ai încercat rețeta cu aceste modificări? rezultate?
 

Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 25, 2022
Messages
41
Reaction score
27
Points
8
Aș putea folosi eter în loc de DCM?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Da, și nu numai eter
 
Top