Recomandați modul de distilare a acidului sulfuric

blockchain

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 2, 2024
Messages
31
Reaction score
20
Points
8
Intenționez să comand un kit de distilare Vevor de 32 de piese pentru a distila acid sulfuric. Aveți vreun sfat despre ce altceva aș mai avea nevoie?
Poate o pompă de vid și o capcană frigorifică?

Orice pentru magazin de echipamente de laborator în UE ar fi frumos.
Trebuie să comand o mulțime de lucruri pentru a începe laboratorul
 

pekonias

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 26, 2024
Messages
1
Reaction score
2
Points
3
Am folosit kitul Vevor pentru a distila acid sulfuric în balconul meu. S-a dovedit durabilă. Am folosit un balon de 2L cu mantaua de încălzire (trebuie să poată ajunge la 400 C). Se distilează 1,8L de acid de baterie sau de pH de piscină care conține H2SO4. La început iese apă (care conține ~1% H2SO4). Trebuie să continuați să creșteți puterea încălzitorului deoarece soluția rămasă devine mai concentrată cu H2SO4. Când 90% H2SO4 rămâne în balonul de fierbere, H2SO4 din ieșire crește rapid până când se atinge concentrația azeotropă. La punctul de 90%, începeți să colectați acidul în mai multe pahare. Veți observa că lichidul colectat se încălzește atunci când H2O și acidul se amestecă din nou în pahar. Atunci când o nouă fracție nu se mai încălzește când treceți la un nou pahar, știți că ați colectat concentrația maximă de H2SO4. Nu utilizați distilarea în vid sau coloana de fracționare! Sticla este deja supusă unui stres ridicat în condensator, deoarece vaporii de peste 300 C sunt condesați de agentul de răcire. Puneți apă caldă în condensator pentru a fi în siguranță și păstrați întotdeauna un scut fizic între dumneavoastră și aparat.

În ceea ce privește echipamentul, ați verificat pe Amazon sau e-bay?
 
Top