Sinteza tiomuscimolului (analog puternic de muscimol)

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
sinteză originală (faceți clic pentru referințe, articole suplimentare și chiar informații de contact, deși contactele sunt probabil depășite) scrisă de dm_telvis și fiaof93


Thiomuscimol:


Agonist al receptorului GABA-A

5-(aminometil)-3-(2H)-izotiazolonă
Mol. Wt. 130.10; C4H13N3O2S; [62020-54-6]; solid alb; mp 140°C
Solubil în apă, ușor solubil în etanol. Soluțiile pot fi păstrate
închise ermetic timp de câteva zile la 4°C

O
\\
C---C
| \\
| C-CH2-NH2
| /
HN---S

Br. J. Pharmacol., 87, 677 (1986); Eur. J. Med. Chem., 20, 447 (1985);
J. Neurochem., 32, 1717 (1979).

Research Biochemicals International (RBI), 1998
Prețuri: 5mg $64, 25mg $208.

༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚≽ ^ - ⩊ - ^ ≼༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚

Ieri, în timpul examenului meu, am avut în sfârșit timp să citesc lucrările mai
temeinic și să mă uit la o sinteză a compusului lanțului. Sunt de acord cu
tine că aceasta este partea dificilă. Aș fi tentat să încerc o sinteză rapidă și
sinteză rapidă și ușoară doar pentru a vedea dacă funcționează, și anume să încep cu malonitril
(NC-CH2-CN) se adaugă H2S (probabil H2S/piridină ar fi bine, și se folosesc două moli
H2S), apoi se obține

HN NH
\\ //
C--CH2--C
/ \
HS SH

care ar trebui să reacționeze cu un mol de persulfat pentru a da ditiamuscimol:

HS
\
C---CH
// \\
N C--NH2
\ /
S

Scuze, nu m-am referit la ditiamuscimol, ci la precursorul aminic al acestuia.
Pentru a obține acest compus ar fi foarte ușor, iar reacțiile destul de probabil să
să funcționeze. Ați putea încerca apoi să hidrolizați compusul cu OH-, și să sperați că
SH se va hidroliza și că NH2 va rămâne intact. Pozițiile 3 și 5
sunt vulnerabile la atacul nucleofilic (spre deosebire de multe aromatice),
din cauza azotului. Această hidroliză ar fi un pic mai riscantă,
deși aș spune că șansele sunt în favoarea funcționării ei (cel puțin dacă puteți
obțineți condițiile potrivite).

În cazul în care aceasta eșuează, ați putea dori să luați malonitril și apoi să formați un
imidat folosind PhCH2O-, pentru a obține un monoimidat de benzil, apoi efectuați reacția py/H2S
cu celălalt nitril. Chestia este că acest lucru devine complicat deoarece
trebuie să produceți selectiv monoimidatul, și nu există nicio diferență în
reactivitate între cele două grupări ciano din malonitril. De asemenea, nu știu
dacă un imidat ar reacționa cu py/H2S, complicând și mai mult problema
în continuare. Prima problemă ar putea fi rezolvată prin obținerea imidatului de benzil
din monoamida corespunzătoare, 2-cianoacetamida (care văd că este ieftin
disponibilă). Cu toate acestea, dacă a doua problemă este reală, atunci tot trebuie să
confruntați cu aceasta. Dacă imidatul supraviețuiește, atunci obțineți următoarea cale către
aminei tale:

NH2-CO-CH2-CN + PhCH2OTf ===> PhCH2O-C(=NH)-CH2-CN ===>

HN NH
\\ //
C--CH2--C
/ \
Ph-CH2-O SH

iar acesta ar trebui să se ciclizeze pentru a da izotiazolul dorit cu persulfat.
După rxn Sandmeyer etc., ar trebui să ajungeți la compusul ciano, iar
dacă alegeți bine agentul reducător, probabil că puteți reduce atât
benzil pentru a lăsa OH și, de asemenea, să reduceți -CN la CH2NH2 într-un singur pas.

Aveți dreptate cu privire la stabilitatea sistemului izotiazolic.
După ce m-am gândit mai mult mi-am dat seama că perechea singuratică de pe inel
N este legat la 90 de grade de sistemul pi al inelului (așa cum este în
piridină). Acest lucru o face să nu intre în conflict cu perechea solară de sulf
care este utilizată pentru a furniza 4 din cei 6 electroni pi pentru aromaticitate,
și care este clar verticală (dacă inelul este definit ca fiind orizontal). Perechea
a doua pereche solitară de sulf este, de asemenea, orientată departe de inel. Astfel, în timp ce un sistem
R-CH=N-S-R ar fi prea instabil pentru a exista (cred eu) într-un lanț deschis
deschis, atunci când este în acest inel este de fapt foarte stabil. Deoarece aceleași
argumente se aplică și muscimolului în sine, pot înțelege de ce are o stabilitate neobișnuită
stabilitate neobișnuită pentru un compus N-O.

༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚≽ ^ - ⩊ - ^ ≼༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚

[...] precum și un cuplu [de lucrări] care a fost citat în J. Chem. Soc,
3061 (1959), care par relevante. Ar trebui să fiți conștienți de faptul că există
probabil o modalitate mult mai simplă de a obține compusul țintă, dar este
de asemenea adevărat că tipul de chimie din acea perioadă este destul de fiabil
și ușor de executat, chiar dacă este multă muncă. Mă gândeam la
linii de:

O CH3O
// \
CN--CH2--C ==Me2SO4 sau Me3BF4O==> C--CH2--CN ==H2S/Piridină==>
\ //
NH2 HN


CH3O SH CH3O
\ / \
C--CH2--C ==K2S2O8==> C---CH
// \\ // \\
HN NH N C--NH2
\ /
S

OR:

(Mai simplu, dar s-ar putea să nu funcționeze - merită încercat cu siguranță)

CN-CH2-CONH2 ==H2S/Piridină==> H2N-CO-CH2-CS-NH2 ==K2S2O8==>

HO
\
C---CH
// \\
N C-NH2
\ /
S


Există o șansă bună să funcționeze, și ar salva încercarea de a trece de la R-OCH3 la
R-OH mai târziu. Cu toate acestea, este posibil ca *ar putea* să încurce etapa de diazotizare.

༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚≽ ^ - ⩊ - ^ ≼༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚

Am sintetizat recent un omolog de sulf pentru oxigen (tio) al muscimolului.
Iată o schiță a reacției. Nu includ stoechiometria; cei
cunoscători își pot da seama singuri. De asemenea, nu-mi asum
responsabilitate pentru testarea de către cineva a acestui nou compus, care poate fi toxic,
și al cărui nivel de dozare este necunoscut. Este foarte probabil, totuși, că acesta este
un nou psihedelic de mare potență și cu efect puternic, deoarece simplele substituții thio
au avut un mare succes, la fel ca Shulgin și omologii fenetilaminei
omologii. Folosesc aici nomenclatura literală în stilul IUPAC, care nu este în totalitate
compatibil cu nomenclatura heterociclică separată - dar oferă mai multe
detalii pentru profani. Iată structurile.

Începeți cu sau faceți lanțul 3-amino-1-imino-1-propanol (tautomer al
3-amino-propionamidă).

HO
\
C-CH2-CH2-NH2
//
HN

Se face o bulă cu H2S pentru ceva timp cu un catalizator de piridină (piridina și
hidrogen sulfurat este probabil cel mai urât mirositor amestec din toată chimia, deci folosiți
o hotă). Se obține astfel 1-imino-3 tioamido-1-propanol.

HO NH2
\ /
C--CH2--CH
// \
HN SH

Reacționați cu persulfat de amoniu/NaOH pentru ciclizare la

HO HO
\ \
C---CH C---CH2
// \\ // \
N C-NH2 <----> N C=NH
\ / \ /
S S

(Două structuri izomere de rezonanță)

5-amino-2-aza-3-hidroxi-1-thio-ciclopentadienă sau "5-amino-izotiazol"

Reacționează cu bromura cuproasă la 2-aza-5-bromo-3-hidroxi-1-thio-ciclopentadienă.
Reacționează cu cianura cuproasă la 2-aza-5-ciano-3-hidroxi-1-thio-ciclopentadienă.
Se reacționează cu HCl în clorură stanoasă pentru a obține produsul final.

HO
\
C---CH
// \\
N C-CH2-NH2
\ /
S

2-aza-3-hidroxi-5-metilamino-1-tiociclopentadienă (care ar mai putea fi
numit "5-aminometil-izotiazol" sau "thiomuscimol"). Acesta este un tautomer al
structurii 5-(aminometil)-3-(2H)-izotiazolonă, văzută la începutul acestui
fișier.

Aceasta este doar schița. Detalii pot fi găsite în articolele publicate
publicate. Dacă cineva calificat este interesat, îi voi trimite o bibliografie și
mai multe detalii. Din nou, nu-mi asum nicio responsabilitate pentru utilizarea greșită a
acestui compus necunoscut și fără gust. În prezent, producerea și posesia acestuia sunt legale,
dar, de asemenea, nu-mi asum nici o responsabilitate legală pentru utilizarea greșită a acestuia.

10/31/97

༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚≽ ^ - ⩊ - ^ ≼༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚༝༚

6/15/98 Actualizare:

Acum a fost gustată până la 500 mcg, cu efecte psihedelice distincte
efecte. Acest lucru are sens, deoarece studiile pe animale îi dau o afinitate de legare GABA-A
cu un ordin de mărime mai mare decât cea a muscimolului.

[notă fidelă: dacă cineva are poze cu reacțiile/chimicile din arta ascii, vă rog să le postați! este greu de citit pentru că editorul de text ignoră spațiile suplimentare :c dar dacă aveți nevoie să vedeți mai bine reacțiile/chimicile, faceți clic pe link-ul de la început]
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
142
Points
43
Muscimolul a fost întotdeauna un produs foarte căutat, însă sinteza necesită precursori care sunt la prețuri foarte ridicate. Cel mai bun precursor pentru a ajunge rapid la muscimol este acidul ibotenic, care este disponibil pe scară largă, dar la prețuri exorbitante, dar în prezent am un producător serios care oferă muscimol pur la 600usd pe gram de cumpărare 5-10gr, chiar și așa este încă un preț foarte mare pentru ceea ce vă puteți aștepta de la muscimol, deoarece doza sa este în intervalul de 10mg oral.. Cu toate acestea, este cel mai bun preț care poate fi găsit pe piață în acest moment.
Muscimol a fost întotdeauna un produs foarte căutat, dar sinteza necesită precursori care sunt la prețuri foarte mari. Cel mai bun precursor pentru a ajunge rapid la muscimol este acidul ibotenic, care este disponibil pe scară largă, dar la prețuri exorbitante, dar în prezent am un producător serios care oferă muscimol pur la 600usd pe gram cumpărând 5-10gr, chiar și așa este încă un preț foarte mare pentru ceea ce vă puteți aștepta de la muscimol, deoarece doza sa este în intervalul de 10mg oral.. Cu toate acestea, este cel mai bun preț care poate fi găsit pe piață în acest moment.
 

LazZzZz

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 24, 2022
Messages
26
Reaction score
14
Points
3
Acesta este un post interesant pe care l-ai adus, îmi pot imagina doar un chimist clandestin care încearcă să sintetizeze discret această substanță chimică doar pentru a utiliza H2S și piridină lol
 
Top