Question Am nevoie urgentă de ajutor

kokkewiet

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 28, 2023
Messages
15
Reaction score
9
Points
3
Până în prezent, am pierdut aproximativ 400 g în produsul final cu sinteza ușoară a mehedronei. . :cry: Suntem aproape de a ne tăia venele, deoarece vom pierde totul dacă nu reușim să punem în funcțiune acest sistem.
Produsul rămâne arzător și are un miros și un gust chimic puternic. Nu sunt sigur dacă ar putea fi DMA?

Acestea sunt ingredientele pe care le avem la dispoziție. Poate ar trebui să începem de aici. Dacă puteți confirma pentru mine că toate ingredientele sunt corecte.
2Bromo 4 (pulbere)
Clorhidrat de metilamină (pulbere)
Acid clorhidric 35%
Diclormetan stabilizat CP (C H2 C12: 84,93)
Acetonă cu descriere:


(Un lichid inflamabil cu un miros înțepător fără sedimente)
Acetonă cu descriere:

Solvent cetonic pur cu acțiune rapidă
Eficient la dizolvarea și curățarea grăsimilor, uleiurilor, grăsimilor și adezivilor
Diluant pentru rășini și vopsele cu acțiune rapidă
Fără metanol
Benzină cu descriere:

Amestec de solvenți Alphatic
Eficient la curățarea și îndepărtarea uleiurilor, grăsimilor și adezivilor
Înmoaie suprafețele de cauciuc
Fără metanol
Bicarbonat de sodiu de uz casnic normal
Soluție de hidroxid de sodiu 1N
Hidrogen (Bi) carbonat de sodiu CP (C H Na 03: 84,01)

Dacă am putea obține o procedură pas cu pas. Dacă ceva trebuie agitat cu apă rece, vă rugăm să indicați. Dacă ar trebui să fie fiert, vă rugăm să indicați. Dacă ar trebui să fie cu capacul închis / deschis, vă rugăm să indicați. Dacă ar trebui să fie în congelator sau uscat undeva, vă rugăm să indicați. Nu avem încă echipament de laborator și, prin urmare, folosim sticle de sticlă.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Ei bine, echipamentul de ghetou funcționează cel mai bine pentru un chimist cu experiență... Calea de succes este să începeți cu metoda standard de laborator și apoi să reduceți complexitatea aparaturii. Ceea ce s-a întâmplat este că acidul clorhidric din sarea de metilamină pe care ați folosit-o va afecta bromul din poziția sa activată și va fi mai puțin dispus să schimbe locul cu fracțiunea amină, apoi excesul normal de metilamină liberă va trebui să prindă ionul de halogen, dar aveți deja un echilibru din cauza utilizării sării în loc de baza liberă. Îmi pare rău să vă anunț că amestecul/produsul dvs. de reacție este, din păcate, imposibil de salvat. Dar v-aș îndruma cu plăcere în realizarea unui nou lot, având în vedere că DCM și acetona au fost distilate înainte de utilizare (acest lucru necesită ceea ce eu numesc un set minim de chimie pentru care vevor are un preț bun).
 
Top