Utilizarea directă a gheții uscate ca mecanism de răcire pentru reacția NaBH4?

callmecharlie

Don't buy from me
Resident
Joined
May 9, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
Bună ziua, întrebarea mea se referă la reducerea MDP2P la MDMA și P2P la meth cu NaBH4... în loc să se utilizeze un reactor cu manta sau o baie de gheață pentru a răci reacția sub 20 de grade în timpul adăugării NaBH4, ar fi posibil să se utilizeze gheață uscată aruncată în reacție pentru a răci amestecul de reacție la o viteză mai mare, iar acest lucru ar putea fi scalabil...

Evident, reacția trebuie să fie lipsită de apă, deci nu se pot folosi cuburi de gheață.
Cu toate acestea, nu sunt sigur dacă partea de dioxid de carbon care se poate dizolva în metanol va reacționa și va bloca reacția.

Bănuiesc că dioxidul de carbon va forma un acid slab, iar metilamina este o bază, deci o reacție ar avea loc acolo... dar dacă adăugați doar după ce imina este formată, ar funcționa atunci? Ținând cont de faptul că există agenți de uscare la îndemână pe care îi putem adăuga, dar există alte reacții dăunătoare care pot avea loc? Sau este aceasta o idee bună de testat?

Poate cineva cu cunoștințe de chimie să mă ajute în această privință?

Mulțumesc

cmc
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nu-mi pot imagina de ce ați dori să faceți asta. Nu m-am gândit mult la asta, dar doar șansa o exclude pentru mine. gheață obișnuită și acetonă obține-10c și gheață și clorură de sodiu obține -30c pentru mult mai ieftin,
 

callmecharlie

Don't buy from me
Resident
Joined
May 9, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
Mulțumesc, omule! Apreciez răspunsul. Sună bine, nu am luat niciodată în considerare o baie de gheață cu apă sărată, am folosit doar apă obișnuită + gheață. Mulțumesc!
 
Top