Unsoarea în vid...

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Îmi pare rău că fac atât de multe postări simpliste - de fapt, nu pot să cred că am ajuns atât de departe fără să știu unele dintre aceste lucruri, dar hei, trăiești și înveți, nu-i așa?

Deci, ce unsoare folosiți voi pentru articulații?

Am căutat unsoare de vid și se pare că este foarte scumpă - unul dintre singurele tuburi pe care le-am văzut pe eBay și care părea să fie genul de produs de care am nevoie era cam 60 de lire sterline tubul... și nici măcar nu sunt sigur că este produsul corect....

Este pentru îmbinări sub reflux folosind etanolul ca solvent - pentru moment, dar cine știe ce voi ajunge să refluxez... ei bine, de fapt, în principal știu. Destul de mult fenethylamines, tryptamines (deși nu atât de mult refluxing cu asta) și amfetamine psihedelice (probabil nu la fel de multe, deși ca acestea tind să fie SUPER de lungă durată!)

Sunt pe cale să efectuez un nitroaldol / Henry RXN pe 2,5-DMOBA folosind ethlenediamina ca catalizator - deși nu este extrem de relevant pentru întrebarea mea! Un fel de...

Este una dintre acele întrebări care vor fi folosite de fiecare dată când fac distilații sau refluxuri....

Îmi amintesc că am citit despre fabricarea practică a MDMA de către Strike? Cred că este Strike cel puțin ... poate fi fost unchiul festers carte, dar una dintre cele mai notorii cărți de fabricație clandestină a spus să folosească vaselină, dar în măsura în care am putut spune când am fost pur și simplu distilat etanol (cu un BP destul de scăzut) ai putea vedea că se topește, așa că nu știu de ce a sugerat!
Poate că se referea doar la furtunul de aspirație/îmbinările nodurilor în schimb - chiar nu l-am mai citit de atunci!

Oricum, mă întrebam ce folosiți voi, cei care nu lucrați într-un laborator adecvat... Spun "adecvat" însemnând înregistrat cu tot ce aveți nevoie FĂRĂ a fi nevoie să cumpărați și să vă riscați libertatea pentru a face acest lucru!

De fapt, tbf, dacă îl pot cumpăra și este ieftin,; dacă este utilizat în laboratoare reale, care este, probabil, mai bine, există unele lucruri pe care noi, muritorii de rând nu pot cumpăra pur și simplu, deși!
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Deci, în mod normal, nu folosesc niciunul, deoarece dacă destilați smt, solventul sau orice altceva ar trebui să îl facă puțin umed, iar îmbinările nu sunt greu de dezlipit. De asemenea, unii solvenți sau alte lucruri pot dizolva unsoarea sau o pot ataca, contaminând eventual produsul. De asemenea, puteți folosi acele chestii de teflon pentru îmbinări sau doar bandă de teflon, dar unsoarea propper dow high vac nu merită decât dacă folosiți schlenk sau smt. Dacă vreți unsoare, folosiți vaselină sau unsoare de motor sau smt. Sper că vă ajută un pic :D bdw dacă o îmbinare este blocată, încălziți-o încet cu un aparat de suflat și apoi lăsați-o să se răcească în timp ce trageți ușor de ea.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
în general, nu folosiți grase dacă lucrați cu solvenți precum acetona sau rahaturi corosive precum bromul sau fumul nitric, nu va face nimic în afară de a vă face să aveți rahat de grăsime în produsul dvs.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ah, știi ce, de fapt, nu este vorba atât de mult despre faptul că s-au blocat, cât despre faptul că sunt îngrijorat de ceea ce ar putea scăpa și crea un miros.
Există, totuși, un pic de o poveste cu privire la motivul - cred că am fost un pic prea îngrijorat de a face prima mea Henry / nitroaldol reacție lol

Este prima dată când am făcut de fapt o reacție la reflux în ultima vreme, deoarece am făcut animația reductivă la rece a triptaminei. Asta, precum și lucrul cu nitrometanul, m-a speriat să cred că ungerea articulațiilor va face toată diferența atunci când lași capacul deschis oricum lol Înțeleg că există un condensator și astfel, tehnic, lucrurile nu ar trebui să scape, dar, de asemenea, nu aș vrea cu adevărat să respir rahatul ăla!

Sunt cam la jumătatea reacției și până acum totul merge bine - arată exact ca precursorul la 2,5-DMA pe care l-am văzut pe YouTube (cred că încerca să facă asta și a dat-o în bară și a adăugat nitroetan în loc lol)
În orice caz, mi-a dat un truc interesant de încercat ... acest lucru este în afara punctului oricum

Dar da, asta e mai mult de ce am întrebat ... e cool repurposed un ventilator de creștere pentru a direcționa aerul afară oricum acum și doar un fel de înființat în acea cameră, verificați-l la fiecare 15 sau cam asa ceva pentru a vă asigura că totul este bine și eu nu sunt mort.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
nah e destul de mutch doar sa nu se blocheze sum shit will always escape the joints vaseline or not if u rl want it sealed then just use teflon tape or these ptfe joint thingis but tbh rl the aperatus greases itself when refluxing or destilling
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Bine lucruri bune, va evita grăsime - așa cum am făcut oricum!!! Haha tbf, de fapt, chiar evit băile de ulei atm din acest motiv doar pentru că urăsc FUCKING obține ulei pe tot! Și întotdeauna merge peste tot....
Prin urmare, mă bucur foarte mult că nu toți spuneți "da, ai NEVOIE de unsoare!"
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Ascultați că aveți nevoie de ceva acolo. Dacă nu, cea mai mică vorbă de ceva îl va bloca terminal. Unsoarea în vid este fr Distilarea în vid, deshidratarea în vid, refluxul în vid... chestii sub vid. Este nevoie doar de un punct de mărimea unui bob de mazăre. Când nu folosesc vidul, folosesc un ruj de buze din care am 20 la dispoziție sau niște ceară și îl frec foarte tare pe glazură. Potrivirea este atât de strânsă încât scurgerile nu reprezintă o problemă odată ce ați montat-o corect. Este obișnuit să folosiți mult prea mult și să faceți mizerie. Un strat de 0,01 mm grosime este suficient
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
60 de lire sterline pentru un tub întreg de unsoare pentru vid este o afacere bună. Dacă o luați ușor și nu o împrăștiați peste tot în mod excesiv, un astfel de tub vă va dura cel puțin un an (un an în care lucrați cu sticla în fiecare zi). Pentru majoritatea amatorilor, un tub este tot ce vor avea nevoie vreodată. Puteți utiliza vaselină albă sau unsoare tehnică, însă acestea vă pot altera produsul sau pur și simplu pot fierbe și crea scurgeri atunci când sunt utilizate cu anumiți solvenți (de exemplu, dcm dizolvă de obicei unsoarea de rahat foarte repede).

Unsoarea pentru vid de laborator nu numai că este fabricată pentru a rezista la substanțele chimice, astfel încât să nu fiarbă, dar nu va reacționa nici cu alte substanțe chimice. Unsoarea ar trebui să fie un echipament de bază pentru oricine a) cumpără sticlărie scumpă sau b) face orice fel de distilare în vid. Cantitatea de îmbinări sticlă pe sticlă lipite după distilare pe care le veți întâlni fără unsoare (sau cu utilizarea opțiunilor mai ieftine) va fi uriașă. Odată ce rupeți o piesă care v-a costat peste 100 de euro încercând să scoateți un adaptor de termometru din ea, atunci vă veți întoarce și vă veți bate pe cap pentru că nu ați cheltuit cei 60 de euro pentru unsoarea corectă.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Am spart prea multă sticlă în ultima vreme. Totuși, am avut și unele succese la dezmembrarea lui. Congelatorul a funcționat mai bine decât căldura pentru mine. Pun apă pe cusături și încălzesc sticla, apoi o introduc în congelator, apa îngheață și iată, se desface
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Luați un pistol termic. Genul care se folosește pentru a freca vopseaua, bila și obțineți un afișaj LCD cu temperatura.
1) Acum puteți verifica BP-ul produselor dvs. finale.
2) Folosiți pistolul termic pentru a arunca aer cald pe îmbinare. Ar trebui să vedeți încet, încet formarea bulelor și aplatizarea lor. Puneți paharul cu capul în jos, dar nu prea sus (sau folosiți o pătură pe podea), astfel încât să cadă dopul de sticlă sau orice altceva v-a rămas blocat. Continuați să aruncați aer cald până când cade.

Cu un pistol termic profesional, nu ar trebui să dureze mai mult de 15 minute, cel mult, pentru situații ca acestea.
Vreau să repet ceea ce am spus, cumpărați unsoarea de vid, vă va scuti de multă durere și timp pierdut.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
@Loki12 are dreptate. Pot adăuga că îmbinările de sticlă bune vă vor economisi și mai multă unsoare, timp și echipament.
Ceva de genul DURAN® ar fi probabil exagerat, dar nu ar trebui să existe lacune și reculuri, astfel încât proceduri precum distilarea simplă să poată fi efectuate fără niciun fel de unsoare.

Pentru mine, numai turnarea de apă clocotită direct pe îmbinare funcționează bine de fiecare dată, orice altă metodă care determină o creștere mai lentă a temperaturii nu ar putea oferi un gradient de temperatură suficient între îmbinarea exterioară și cea interioară.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Dar este cu adevărat înfricoșător să alergi fără nimic în articulații. Acestea sunt rectificate, desigur, și se potrivesc atât de bine încât un fir de praf de mărime medie le va bloca solid dacă nu există nimic pe articulație. Întotdeauna pun ceva pe el. Am să frec o lumânare nenorocită pe stand. Chapstick orice pentru a crea chiar și un micron de spațiu între sticlă
 
Top