Ce reactivi pot utiliza în loc de eter dietilic?

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
Bună ziua, sunt un începător.

6. Baza liberă de MDMA brută se extrage din soluția alcalină cu eter dietilic (sau eter de petrol) 2 x 50 mL. Extractul eteric cu baza liberă de MDMA se usucă pe MgSO4.

de la etapa 6
Ce reactivi pot folosi în loc de eter dietilic?

Vă mulțumesc foarte mult pentru răspuns. cu respect
 

ymaaah

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 27, 2022
Messages
156
Reaction score
51
Points
28
Puteți utiliza acetatul de etil, mai sigur decât eterul dietilic
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Acetatul de etil se hidrolizează parțial în contact cu alcali, nu este bun pentru extragerea freebase.
@bitcoinup2020 puteți înlocui cu orice solvent non-polar (nu se amestecă cu apa), alegerile populare sunt: eter de petrol (aka naphta, whitespirt), toluen, xilenă, hexani, diclormetan sau în absența oricăruia dintre acestea chiar și benzina de la pompă care a fost spălată cu soluție de NaOH, urmată de spălare H2SO4 poate fi utilizată.
 
View previous replies…

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
pot utiliza diclormetan Pentru a extrage cantitatea în conformitate cu etapele, îmi puteți spune? diclormetan 2 x 50 mL
 

bblanco

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 14, 2023
Messages
94
Reaction score
41
Points
28
Bună ziua, domnilor,

Am acest petrol de la stația de gaz cu care se încălzesc casele sau fermele. Undeva am citit că ai putea face doar distilare fracționată și 20-60 grade rezultatul ar fi eterul?

Nu sunt chimist și înainte de a mă arunca în aer pe mine și jumătate de hotă m-am gândit hmm poate ar fi mai bine să verific de două ori... acum am folosit diluant (chestie de vopsea)... dar cum am acest petrol vreau să fac ceva cu el...?

Mulțumesc!
BB
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Da, este eter de petrol, îl puteți într-adevăr distila fracționat sau pur și simplu purifica pentru a elimina uleiurile și aditivii și pentru a-l utiliza ca atare
 

bblanco

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 14, 2023
Messages
94
Reaction score
41
Points
28
mulțumesc pentru informațiile rapide și utile. apreciez!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Dacă doriți un eter real (eterul de petrol este un amestec de alcani în terminologia chimică strictă, cel mai probabil hexani), substanțele ușor de obținut și cu un comportament destul de echivalent sunt MTBE (eter metil-tert-butilic) și eterul diizopropilic, cu toate că punctele lor de fierbere sunt mai ridicate, dar acest lucru le face doar mai sigure de utilizat decât eterul dietilic (cunoscut în mod obișnuit ca eter). Mesajul de mai sus este, de fapt, cel mai util, însă trebuie să vă feriți de whitepirit, toluen și xilen, care au puncte de fierbere de peste 100C, astfel încât pot complica procedurile de evaporare în absența unui evaporator rotativ. Dacă utilizați acetat de etil, nu extrageți niciodată soluții puternic acide sau alcaline cu acesta și chiar dacă pH-ul nu este extrem (5,5-8,5), acționați rapid. Știu că este sigur să extrag cu acetat de etil 5MeOTriptamina pe care am obținut-o pe bază liberă din clorhidrat, dar cu carbonat de K/Na ca bază în loc de hidroxid. Deoarece AcOEt este un ester, acesta se hidrolizează ușor înapoi la acidul și alcoolul din care a fost obținut dacă pH-ul este prea mare sau prea mic (acid acetic și etanol în acest caz, ambele vor face o mizerie pe care o veți rezolva numai cu un solvent adecvat care este insensibil la pH). Dacă ați făcut o încurcătură și nu există separare, nu fiți prost și nu aruncați totul, suntem destui aici să vă ajutăm. Mulți începători se enervează și aruncă la gunoi amestecul care poate fi de fapt salvat cu puținul prețios de informație care lipsește.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Este educativ din partea mea să vă cer să furnizați pH-ul aproximativ al extractului (soluția care urmează să fie extrasă) și punctele de fierbere ale solvenților menționați mai sus de către toată lumea, nu doar de mine. Gândiți-vă la acest lucru ca la un exercițiu de o importanță crucială, prin căutarea acestor informații aveți lecții relevante de învățat.
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Da, răspunsul este adevărat! DCM are un punct de fierbere scăzut și nu ia foc, astfel încât este ușor de evaporat (provoacă amețeli și este oarecum toxic), dar amintiți-vă că solvenții halogenați formează aproape întotdeauna stratul inferior și nu ar trebui să fie agitați temeinic cu soluții puternice de alchină, cu excepția cazului în care doriți să așteptați zile întregi sau să mergeți să luați un vibrator vibrator și să terminați în 12 ore. Ar trebui să faceți o extracție de 3x50 ml sau 1X75 și 2x35 ml cu un contact mai blând. Nu este compatibil cu sărarea și spălarea cu saramură, cel mai bine se usucă cu anh. Mg SO4.
 

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
vă mulțumesc foarte mult am mai multă încurajare să fac acest lucru. Vă mulțumesc foarte mult cu respect
 

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
Dacă vreau să măresc la 100 de ori această metodă trebuie să folosesc DCM Este cantitatea de dimensiune 50ML*100 ori = 5000ML?
 

bitcoinup2020

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 12, 2023
Messages
58
Reaction score
16
Points
8
de la pasul 6
Dacă vreau să redimensionez la numărul x100 de la pasul 6 trebuie să folosesc soluția x100. și după dimensiune?
 
Top