De unde se obține acidul d-tartaric?

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 14, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Bună ziua. Îmi poate spune cineva, de unde să obțin acid d-tartaric în UE? Mi s-a spus că nu este necesar să cumpăr chestia aia scumpă de la furnizorii de produse chimice... Ei au spus, de asemenea, că ar putea găsi, de asemenea, în supermarketuri etc?? Dar este vorba de d- jsomer?

Cu stimă
 

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 14, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Da, știu - dar extrem de costisitoare. Dar mulțumesc pentru răspuns
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Este un pic mai scump decât standardul din magazinele de vinuri din țara mea.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Da, frate!!! Este al naibii de ciudat, dar tot ce văd în țările vecine (UE) este 250 EUR per 100 gr. În China este de aproximativ 10 EUR per 100 gr.
La naiba, ce se întâmplă cu lumea asta?!!!
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
U faci lizergamidă? :p
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
probabil doar separarea enantiomerilor
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Nr. Thats Acid L-tartaric. Înțelegeți diferența.

De fapt, și eu mă întreb asta. Este foarte greu de găsit de la oricare dintre furnizorii mei obișnuiți, inclusiv labdiscounter. Ei îl au, dar necesită o declarație a utilizatorului final și orice comandă este probabil raportată.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Cred că orice va funcționa d sau l dacă scopul este separarea unui sol racemic de freebase, îmi amintesc că am citit acest lucru pe aici. l sau d va precipita doar partea l, dar din nou s-ar putea să mă înșel
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Da, s-ar putea să vă înșelați. Veți avea nevoie de acid D-tartaric.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
Există, de asemenea, Acid DL-Tartaric CAS 133-37-9
este o substanță legală în Europa, astfel încât acest lucru știind că mi se pare cel mai bine să comandați de la sursă
de asemenea, pentru a evita declarația utilizatorului chiar și fără știrea ta în Olanda .
Aceste magazine olandeze online LAB sunt o comoară pentru informatorii juridici. ei chiar merg sub prețul normal doar pentru a obține informații.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Oh, da, ai perfectă dreptate. acum că m-am întors și am citit D(+) și D(-) erau echivalente, nu l și d
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63

Nu prea văd rostul utilizării acidului DL-tartaric. Nu ar precipita ambii izomeri sub formă de săruri tartrice și nu s-ar izola niciunul dintre ei?

În afară de asta, s-ar putea să înșel. Poate că acidul L-tartaric poate fi utilizat pentru a precipita izomerul L al amfetaminei, lăsând dextro în soluție. Dar am citit, de asemenea, că acidul L-tartaric este mai solubil în apă. acest lucru ar face ca L-izomerul legat de acidul L-tartaric să fie mai dificil de izolat din soluție. Cercetarea din partea mea este în curs de desfășurare, dar dacă vreunul dintre experții noștri ar dori să contribuie la acest lucru, ar fi minunat.
Aceasta este o resursă excelentă pentru informații despre rezoluția enantiomerilor, dar abia am început să lucrez prin cantitatea masivă de surse: https://www.thevespiary.org/talk/index.php?topic=20031.0
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Bine, cred că am terminat. Și mă corectez. Probabil că se poate utiliza acidul L-tartric pentru a precipita izomerul L atât din meth, cât și din amph. Acesta este descris aici:

Doar un avertisment: nomenclatura poate fi o încurcătură. Acidul L-tartric se numește acid DEXTRO-tartric și era denumit acid d-tartric(cu D minuscul). Acidul D-tartric se numește acid LEVO-tartric și obișnuia să fie numit acid l-tartric (cu L minusculă). Acest lucru m-a derutat pentru o perioadă. În textul la care am dat link mai sus se folosește vechea nomenclatură cu minuscule. Odată ce înțelegeți asta, este destul de ușor de urmărit.
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43
Există trei forme stereoisomerice de acid tartric:

(1) acidul tartric dextrorotator (acid d-tartaric) care se găsește în struguri și în alte câteva fructe,

(2) acidul tartric levorotator (acid l-tartaric) obținut în principal prin rezoluția acidului tartric racemic,

(3) o formă mezo sau achirală. Acidul tartric racemic (un amestec egal de acid d- și l-tartric) se prepară în comerț prin oxidarea anhidridei maleice cu peroxid de hidrogen, catalizată de molibden sau tungsten.
 

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 14, 2022
Messages
5
Reaction score
1
Points
3
Așadar, acidul L-tartric, care poate fi achiziționat din magazinul Brewer, poate fi utilizat și pentru activitatea noastră?
 

Saul

Don't buy from me
Resident
Joined
May 1, 2022
Messages
325
Reaction score
133
Points
43

trebuie să verificați eticheta pentru numărul cas
cu acel nr căutați aici în acest topic.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Da. Acidul L-tartric este același cu acidul d-tartric. Dar NU același cu acidul D-tartaric. Observați diferența dintre litera d minusculă și litera D majusculă. Acidul L-tartaric este oricum singurul pe care îl veți găsi la magazinul de bere. Dar eu l-aș comanda de la o companie chimică online sau, eventual, de pe eBay.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Iată, stereochimie 1.01:


Prefixele l și d sunt doar prescurtări pentru dextrorotar sau levorotar: în ce direcție molecula rotește lumina polarizată. "l" =levo = la stânga, "d" = dextro = la dreapta. Dar aceste prefixe sunt vechi și nu se mai folosesc.
În nomenclatura modernă, acestea au fost înlocuite cu (+) pentru dextro și (-) pentru levo.

Prefixele L și D (litere majuscule) se referă la proiecțiile Fischer ale moleculelor și nu au nicio legătură cu modul în care acestea rotesc lumina, ci cu direcția în care sunt desenate părțile cheie ale moleculei în acest model standardizat. În acest caz, ele sunt de fapt inversate în raport cu prefixele d și l : d este L și l este D.

Astfel, acidul L-(+)-tartric înseamnă: "o moleculă de acid tartric care este desenată în proiecția Fischer cu grupul relevant îndreptat spre stângași care rotește lumina polarizată spre dreapta", a.k.a dextrorotary, a.k.a dextro, a.k.a acid d-tartric. Aceasta este forma naturală a acidului tartric.

Și, bineînțeles, viceversa pentru acidul D-(-)-tartaric.

Acum, din câte am înțeles, ambii izomeri ai acidului tartric pot fi utilizați pentru a rezolva enantiomerii de amfetamine. Dacă utilizați acid D-(-)-tartaric, veți obține cristale de d-amph/D-tartrat care se vor prăbuși, iar dacă utilizați acid L-(+)-tartaric , veți obține cristale de l-amph/L-tartrat care se vor prăbuși.
Utilizarea acidului DL-tartaric ar fi absolut inutilă, deoarece nu ar separa nimic: ambii enantiomeri ar fi eliminați.
 
Top