Care ulei de migdale amare este potrivit pentru benzaldehidă

tullamoredew

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 22, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua,

Am încercat să distilez ulei de migdale amare folosind videoclipul lui Nile ca ghid (linkul de mai jos) și nu am putut să îl recreez deoarece cred că am folosit o variantă diferită de ulei.

Videoclipul lui Nile -

Uleiul său este alb/limpede și pare să aibă o consistență mai lichidă, în timp ce uleiul pe care l-am cumpărat eu este galben deschis și mai gros, de consistența uleiului mineral. L-am pus într-un balon de fierbere și am încercat să-l distilez, dar când a început să fiarbă, a devenit foarte voilent la aproximativ 130 de grade C și a început să scuipe pe coloana de distilare. Știe cineva de unde se poate cumpăra ulei de migdale amare ca cel din videoclipul lui Nile (eu sunt în SUA)?

Acesta este uleiul pe care l-am cumpărat (puteți vedea în imagine că este galben ca uleiul vegetal) - https://www.ebay.co.uk/itm/304011287795

Între timp, am decis să sintetizez benzaldehida folosind metoda alcoolului benzilic și a acidului nitric, deoarece pare ușoară și cu randament ridicat. De asemenea, ce părere aveți despre distilarea din extract de migdale? Acesta are o textură mai puțin uleioasă și cred că ar distila mai puțin violent.

Orice contribuție este apreciată, mulțumesc.
 
Top