Question Ako si môžem bezpečne vypestovať nejaké huby vo svojej domácnosti?

HewHiSt

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 19, 2024
Messages
46
Reaction score
28
Points
18
je to jednoduché, môžete nájsť nejaké tutovky na youtube :

 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nevyžadujú veľa svetla, ako kompaktná žiarovka je veľa
Potrebujú malú výmenu čerstvého vzduchu, ale nie príliš veľkú, pretože je potrebné udržiavať vysokú vlhkosť. Nad 80 %, ale ideálne v rozmedzí 85-95 %. Škatuľu by ste mohli strčiť do plazivého priestoru pod domom bez čerstvého vzduchu a svetla a huby by aj tak rástli, ak by chceli. Boli by len veľmi dlhé s malými klobúčikmi.
Človek by mohol napísať knihu o tom, ako pestovať huby, a mnohí tak už urobili. Sám som napísal niekoľko článkov pre národný časopis. Ak máš nejaké konkrétne otázky, odpoviem ti na ne, ale som dobrý maximálne na 10 odsekov denne, takže si ich rozložte. Alebo sa jednoducho spýtajte na fóre, nie je tu veľa príspevkov o pestovaní húb.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
359
Points
63

Existujú aj iné tašky na pestovanie húb, ale táto má 100% záruku alebo vrátenie peňazí ^_^
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
I
Ak žijete v zóne mrazuvzdornosti 1-7, budú vám rásť vonku pod kríkmi. Môžete to urobiť mnohými spôsobmi. Môžete si vziať jednu z týchto súprav a v maske a rukaviciach ju zamiešať do vreca so slamou a kravskými plackami a po každom spláchnutí pridať na vrch 1 až 1,5 cm novej slamy a keď sa mycélium dostane na povrch, bude opäť plodiť. Ak v mieste, kde žijete, mrzne, Psilocybe cubensis sa konkrétne sama nevráti, ale existujú spôsoby, ako ju prezimovať. Ja som to robil v Illinois a Ohiu.
Žijem na Stredozápade, v oblasti, ktorá nie je známa hojnosťou čarovných húb, ale aj tak si v prírode nazbieram dosť na to, aby to väčšine ľudí vydržalo rok. Raz som nazbieral 4 unce suchých húb za 2 hodiny. Bolo to vo verejnom parku a ja som sa len tak potil a hádzal som ich do vreca na potraviny tak rýchlo, ako som ich dokázal nazbierať.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Nepokúšajte sa pestovať huby doma, vyhodíte sa do vzduchu!
Len tak zo žartu... Je to pravdepodobne bezpečnejšie ako fajčenie trávy. Len nejedzte nič, čo nie je zdravo vyzerajúca huba.
Ďalšou dobrou správou je, že na tom nie je nič nezákonné, kým skutočne nemáte v držbe SUCHÉ huby.
Ja používam starý PF Tek, ktorý nájdete na stránke erowid.org. Sklenice, tlakový hrniec, gumené koše a trpezlivosť.
Nikdy sa mi nič príliš vážne nepokazilo. Len sem-tam jedna alebo dve pokazené nádoby, pretože som pri vstrekovaní nebol taký čistý, ako som mohol byť.
Pre začiatočníka je to celkom dobrý začiatok. Celkom jednoduché, ťažké niečo pokaziť a výsledky, ktoré všetci chceme.

Existuje niečo, čo rastie divoko a nie je to čiapočka slobody mimo severozápadného a juhovýchodného pobrežia - alebo skôr na severovýchode/stredozápade ?
Domnievam sa, že na východnom pobreží a mimo neho sa vyskytuje jedlý druh amanity. A. Muscaria var. Guessowii - skúšal ich už niekto?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
V USA sa vyskytuje viac ako 100 druhov halucinogénnych húb. Zaraďujú sa približne do 5 až 6 rodov;

Psilocybe - v súčasnosti obsahuje len aktívne huby. Z rodu Psilocybe presunuli všetko, čo nie je aktívne

Panaeolus - obsahuje aktívne aj neaktívne druhy. Väčšinou sa vyskytujú na poliach s chovom dobytka, ale príležitostne sa nachádzajú v čerstvo položenom drne na sídliskách a jedna skupina rastie z trávnej trstiny. Niektorí si vyhradzujú rodový názov Copelandia pre silné druhy Panaeolus-.

Gymnooilus - zvyčajne z odumretých stojacich alebo padlých stromov. Zväčša oranžové na celom povrchu. Oranžový klobúk oranžová stonka oranžové žiabre oranžové výtrusy. Niekedy viac červenkasté. Existujú aktívne a neaktívne druhy, ktoré sa často ťažko a krypticky oddeľujú. Celoplošne horký a nejedlý.

Conocybe má 2 druhy, ktoré sú aktívne v USA. Sú malé a rastú na trávnikoch alebo lesných pôdach.

Pluteus má v NA aspoň jeden aktívny druh. Na dreve, bielo - ružové žiabre. Bez stonky hnedastý klobúk. drahé štítové huby je spoločný názov.

Existuje halucinogénna huba, ktorá parazituje na mŕtvolkách cikád.

Inocybe má údajne niekoľko aktívnych druhov, ale iné Inocybe sp. sú jedovaté a ich oddelenie je ťažké
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Nevedel som, že ich je viac ako 100... wow.. kde sú, lol?
Lovenie/identifikácia húb by bola úžasná zručnosť, zdá sa však dosť skľučujúca. Nemyslím si, že by som sa niekedy cítila dostatočne sebaisto na to, aby som ich bezpečne identifikovala a konzumovala sama. Zdá sa, že to bude ďalšia celoživotná námaha, ktorú budem len škrabať po povrchu, ak sa o to vôbec pokúsim.

Myslím, že tie halucinogénne sa snažia zamiesť pod koberec a označiť ich za jedovaté a čo ja viem čo ešte, aby ľudí odradili... aspoň väčšina identifikačných informácií sa zdá byť taká. Asi by ma viac zaujímalo, či ich dokážem identifikovať z hľadiska prežitia. Ktoré z nich by sa dali použiť ako potrava? Ktoré iné nemajú jedlé využitie? Etc. Bol by som rád, keby som mal niekoho, ako ste vy, s kým by som sa mohol chodiť rozprávať na prechádzky do lesa, aby mi mohol pomôcť so školou. Možno sa niekedy pozriem na nejakého sprievodcu. Predpokladám, že práve to ste kedysi robili?
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
359
Points
63
halucinogénne rastliny, zlatý sprievodca je celkom dobrý. sú tam niektoré zbytočné veci ako burina, ale je tam aj niekoľko rastlín, o ktorých som ani ja nevedel. určite existujú aj iné príručky, ale táto je krátka, sladká a má obrázky :D

tešiť!!!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Predpokladám, že som sa na huby pozeral asi dva roky v lese, kým som nejakú zjedol. Huby sa dajú rozdeliť do rôznych skupín a často krát, ak dokážete objasniť rod, je to dostatočná informácia na to, aby ste vedeli, či ich môžete jesť. Mnohokrát sa huba nedá spoľahlivo určiť na druh bez sekvencie DNA, ale hubám je aj tak jedno, ako ich nazvete 🤷. Našťastie existuje veľa húb, ktoré sú charakteristické a ľahko identifikovateľné, napríklad smrž alebo maitaki.
 
Top