Question Opäť rozlíšenie

johski

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 10, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Hej, kto mi môže presne vysvetliť, ako oddeliť izomér d-meth od racemátu meth? Z opísaných návodov nie som veľmi múdry. môže mi niekto, kto to urobil sám, vysvetliť, ako to urobil?
môžem jednoducho nechať racemát metánu reagovať s kyselinou d-vínnou a metanolom za tepla a oddeliť ich v oddeľovacom lieviku? Jedna z týchto dvoch fáz potom obsahuje d-izomér, ktorý nechám vykryštalizovať, keď sa metanol odparí? ak áno, ktorú fázu obsahuje d-izomér? Žiaľ, mám k dispozícii len obmedzené množstvo chemikálií.
Bola by som nesmierne vďačná, keby si niekto našiel čas a pomohol mi ako chemickej začiatočníčke. možno mi niekto napíše? funguje to len s voľnou bázou alebo aj s hcl?
objednala som si kyselinu d-vínnu z Číny, ako zistím, či je to naozaj kyselina d-vínna? Som si skutočne istá, že číslo cas je správne.
Bola by som vám naozaj vďačná.
s pozdravom
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
416
Points
63
Máte racemickú metamfetamínovú voľnú bázu. Prilejete kyselinu L-(+)-vínnu. Vznikne soľ. Táto soľ je L-metamfetamín tartrát. Roztok vákuovo prefiltrujte. L-metamfetamín tartrát zostane na filtračnom papieri. V nasledujúcej fľaši budete mať D-metamfetamínovú voľnú bázu. Ten splynujete s plynnou HCl a získate D-metamfetamín HCl.

Teoreticky. V praxi možno budete musieť niekoľkokrát vykonať solenie s kyselinou L-(+)-vínnou, aby ste dostali väčšinu L-meth. Výsledný produkt tiež nebude úplne čistý D-meth, ale väčšinou D-meth.

Musíte tiež pochopiť názvoslovie kyseliny vínnej. D-kyselina vínna nie je to isté ako kyselina d-vínna (s malým písmenom d). Je to dosť mätúce a komplikované. Toto je kľúč:
Kyselina L-(+)-vínna (moderný názov) = kyselina L-vínna = kyselina d-vínna (starý názov) = lacná, prírodná, dostupná
Kyselina D-(-)-vínna (moderný názov) = kyselina D-vínna = kyselina l-vínna (starý názov) = drahá, syntetická, ťažko dostupná


Mali by ste používať a pozrieť si predpony L-(+)-kyselina vínna a D-(-)-kyselina vínna.
Kyselina L-(+)-vínna vylúči L-metamfetamín a kyselina D-(-)-vínna vylúči D-meth ako tartrátovú soľ.
 

johski

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 10, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Kyselina l vínna sa nazývala skôr d kyselina vínna?

Ako môžem plyn s hcl?
Alebo stačí len zmiešať a premiešať?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
416
Points
63
Nie! Je potrebné vidieť rozdiel medzi malými písmenami s "d"/"D" a "l"/"L". Tie znamenajú rôzne veci.
Kyselina L-(+)-vínna (veľké písmeno "L") je to isté ako kyselina d-vínna (malé písmeno "d").
D-(-)-kyselina vínna (veľké písmeno "D") je to isté ako l-kyselina vínna (malé písmeno "l").

Názvy s malými písmenami sú staré a v skutočnosti sa už nepoužívajú. S výnimkou niektorých opisov syntetických látok, ktoré celú vec poriadne zamotávajú. Pozadie je komplikované a súvisí s rôznymi systémami pomenovania molekúl v minulosti a teraz v závislosti od toho, ako sú nakreslené alebo ako sa otáčajú polarizovaným svetlom.

Na tejto stránke je výborný opis, ako vytvoriť a používať suchý plyn HCl. Použite funkciu vyhľadávania.
 
Top