Budúcnosť je psychedelikum: prečo to funguje? ČASŤ II

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Komunita sprievodcov desaťročia potichu pracovala v tieni a dodávala psychedelické látky ľuďom po celej krajine. A nie sú až takí odlišní od svojich "pozemských" kolegov.Mnohí sa roky školili u tradičných liečiteľov v Peru a Brazílii a dodržiavajú prísny kódex správania, ktorého cieľom je formalizovať prax a zaistiť bezpečnosť.

To určite platí aj o Kat (sprievodkyni z prvej časti), s ktorou som mal možnosť hovoriť. Osem rokov študovala u peruánskeho mentora, ayahuascu použila viac ako 900-krát a vykonala stovky obradov v Európe a Spojených štátoch.


Sama seba opisuje ako "udávača tónu", človeka, ktorý ovláda priestor. Väčšinou všetkých upokojuje tým, že prejavuje pokojnú a upokojujúcu prítomnosť. "Sledujem pulz miestnosti, a keď potrebujem niekoho osloviť, snažím sa byť uzemnená ako samotná zem - takýto pokoj je nákazlivý. Kľúčom je byť naladený na to, čo sa deje a čo ľudia cítia, a reagovať na to," - povedala.

BYy7ZOg8od


Jej úloha spočíva v kráčaní po lane medzi tým, ako nechať ľudí prejsť cez to, čím práve prechádzajú, a pomôcť, keď sú príliš blízko priepasti. Ak je všetko v poriadku, je niekde v miestnosti, spieva liečivé piesne a pozorne sleduje, čo sa deje. Ak niekto panikári, Kat ho musí prehovoriť a urobiť to tak, aby neohromila všetkých ostatných v miestnosti.

Len pred niekoľkými mesiacmi, povedala Kat, bola jedna žena na jednom z jej obradov presvedčená, že jej telo ovládli démoni. Začala byť hysterická a vyhrážala sa, že zavolá záchranku. Takéto situácie sa stávajú neustále a sprievodkyňa ich musí riešiť za pochodu.

Na rozdiel od Hopkinsových lekárov Kat riadi cestovanie viacerých ľudí naraz, niekedy až desiatok, a to so sebou prináša riziká. Spýtala som sa jej, prečo to robí? Prečo riskovať, že niekto zareaguje spôsobom, ktorý nemôže ovplyvniť, alebo riskovať, že pôjde do väzenia?
"Pretože to ľudí lieči. Vidím to zakaždým, keď organizujem kruh, zakaždým, keď vediem skupinu ľudí cez túto skúsenosť. Ľudia prichádzajú s jedným názorom a odchádzajú s iným. Niekedy to znamená, že vidia svet novými očami, a niekedy to znamená, že si uvedomia, že ich nedostatky ich neurčujú, " uvádza Kat.
Kat, ktorá má teraz 46 rokov, prešla mnohými bitkami. Predtým, ako pred 16 rokmi na ceste do Peru objavila ayahuascu, trpela alkoholizmom, bulímiou a bipolárnou poruchou - v jednom momente sa pokúsila o samovraždu. "Táto medicína nebola všeliekom, ale nasmerovala ma na inú cestu a v podstate som tejto práci zasvätila celý svoj život " - povedala.

13wDojecTd


Každý, kto sa objaví na obradoch Kat, má svoj vlastný dôvod, prečo tam je. Niektorí sú psychonauti - ľudia, ktorí sa snažia skúmať zmenené stavy vedomia prostredníctvom psychedelík.Iní, ako Laura, 35-ročná žena z Filadelfie, používajú bylinnú medicínu ako poslednú snahu prekonať závislosť.

V prípade Laury to bola 14-ročná závislosť od heroínu. "Bola som na pokraji smrti.Vyskúšala som všetky tradičné metódy, na ktoré si len spomeniete - detox, poradenstvo, odvykaciu liečbu - a nič nepomohlo, " povedala Laura. Nakoniec našla ibogain, psychedelickú zlúčeninu získavanú z koreňov západoafrického kríka. "Ibogaín bol ako pouličný mýtus, táto zázračná droga, ktorá dokáže reštartovať váš mozog a zachrániť vás pred úzkosťou závislosti."

Ibogaín nie je tak dobre preskúmaný ako psilocybín alebo LSD a je relatívne nebezpečný, ale je to jedna z najsilnejších známych psychedelických drog a existuje predbežný výskum, ktorý naznačuje, že môže byť účinnou liečbou závislosti od opiátov a kokaínu.

Ďalšia žena, 48-ročná Stephanie z Kansasu, uviedla, že 15 rokov užívala Adderall, stimulant predpisovaný na poruchu pozornosti s hyperaktivitou. "Pohltilo to celý môj život - každé rozhodnutie, každý plán, takmer každý okamih". Niekoľkokrát sa pokúšala prestať fajčiť, ale nič nefungovalo. Z rozmaru sa rozhodla začať užívať psychedeliká. O niekoľko týždňov neskôr sa už zúčastňovala na obradoch.

VT5GaoZs2A


Prvýkrát si dala ayahuascu v septembri, teda pred takmer tromi mesiacmi, a odvtedy sa Adderallu ani nedotkla. "Tá skúsenosť bola ťažká" - povedala. "Bolo to ako vidieť seba a svoj život cez zrkadlo v zábavnom dome a mohla som vidieť všetky masky, ktoré som mala na sebe, a ako sa Adderall stal touto berličkou, týmto zdrojom falošnej energie, ktorá ma poháňala životom. Mám pocit, že to rekalibrovalo celú moju bytosť".

Tieto príbehy sú inšpirujúce, ale nie je jasné, nakoľko sú reprezentatívne. Psychedeliká nie sú zázračné elixíry a ich náhodné užívanie prináša fyzické a psychické riziká, najmä ak užívate lieky alebo vám bolo diagnostikované psychiatrické ochorenie. Ak sa však používajú v správnom prostredí a pod vedením skúseného sprievodcu, môžu mať úžasné terapeutické účinky.

Kat sa domnieva, že táto práca mohla byť účinnejšia, keby nebola nútená odísť do podzemia. "Keby to bolo legálne, strávila by som s ľuďmi viac času pred a po zážitku. Chcela by som si vytvoriť tím a robiť to otvorene ako bežný biznis a starať sa o ľudí od začiatku až do konca. Keďže sme v tejto právnej šedej zóne, ľudia často prídu na obrad a potom ich pošlú späť do sveta, čo môže byť traumatizujúce."

QQpGk0u2WA


Opýtali sme sa Kat, či si všimla zmenu v zložení ľudí, ktorí sa zúčastňujú na jej obradoch. "Kedysi to boli väčšinou psychonauti, ale v poslednom čase sú to ľudia, starí aj mladí, ktorí sa chcú 'zmieriť so smrťou' (ak sú nevyliečiteľne chorí) alebo sa vyrovnať s hlbokou traumou " - povedala Kath. Pracuje s veľkým počtom veteránov trpiacich posttraumatickou stresovou poruchou, z ktorých mnohí jej hovoria, že nedokázali nájsť pomoc v tradičnej psychiatrickej starostlivosti.

Napriek tomu zaváhala, keď sme sa jej spýtali na legalizáciu.
"Rozhodne by mali byť legálne, ale nie som si istá, či budú legálne už zajtra. Potrebujeme pevný základ, spôsob, ako udržať rešpekt voči týmto drogám.Ak to stratíme, ak sa psychedeliká stanú ďalšou látkou ako marihuana, obávam sa, že to vyhodíme do vzduchu a podpálime ako v 60. rokoch," - povedala.

Katina obava, ktorú zdieľa mnoho ľudí v tejto oblasti, spočíva v tom, že obradné aspekty psychedelík sa stratia, ak sa zo dňa na deň legalizujú. Na rekreačnom užívaní nie je nič zlé, ale tí, ktorí psychedeliká vnímajú s akousi posvätnou úctou, majú úprimnú obavu, že sa tieto látky banalizujú, ak tento prechod neurobíme rozumne.

Ako inteligentne začleniť psychedeliká do kultúry?
V lepšom či horšom prípade sa psychedeliká, podobne ako všetky drogy, budú používať mimo bezpečnejšieho prostredia výskumných centier alebo súkromných sedení so skúsenými sprievodcami. Podľa Jeffa Batiera, psychológa z Adlerovej univerzity, ktorý pracuje s ťažko traumatizovanými pacientmi, otázka znie takto: "Aké opatrenia na zníženie škôd potrebujeme, aby sme pomohli chrániť ľudí?"

Viacerí ľudia, s ktorými som hovoril, poukázali na model "znižovania škôd". Cieľom harm reduction je znížiť riziká spojené s užívaním drog, na rozdiel od represívnych modelov, ktorých cieľom je úplne zastaviť užívanie drog. Je to praktický a humánny prístup, ktorý sa osvedčil v krajinách, ako je Portugalsko, kde boli dekriminalizované všetky drogy pre vlastnú potrebu.

Jp7lFDPSWN


Hoci sa model znižovania škôd zvyčajne nespája s psychedelickými látkami, jeho zásady sa stále uplatňujú. Už existujú národné skupiny harm reduction, ako napríklad projekt Zendo, sponzorovaný organizáciou MAPS, ktoré sa špecializujú na vzájomné poradenstvo pre ľudí experimentujúcich s psychedelíkmi.

Napríklad v Chicagu založili skupinu na znižovanie škôd s názvom Psychedelic Safety Support and Integration. Jej cieľom je poskytnúť ľuďom bezpečie a pomôcť im vyrovnať sa s ich psychedelickými skúsenosťami. Ide o dôležitý krok, ktorý spája komunitu, šíri povedomie o rizikách užívania psychedelických drog a vytvára priestor na spoločenské stretnutia.

V súčasnosti existuje rozpor medzi hnutím za znižovanie škôd a komunitou výskumníkov psychedelík. Keď prídete na konferenciu o psychedelikách, je zameraná na vedu a terapeutický potenciál a všeobecne sa predpokladá, že ak len vytvoríme dobrú vedu, tieto drogy budú schválené ako drogy a všetko sa len tak usadí. To naozaj nedáva zmysel.

"Ak pôjdete na konferenciu o znižovaní škôd - všetko je to o kultúrnych zmenách a o tom, ako sa politici nezaujímajú o vedu.Je to oveľa viac o organizovaní, o tom, kto má moc, a o tom, ako môžeme znížiť riziká a konať bezpečne" - hovorí Jeff Batier.

To je čiastočne dôvod, prečo môže byť hnutie harm reduction užitočné pre psychedeliká. Veda môže byť pre legalizáciu rozhodujúca, ale programy verejného zdravia budú musieť pomôcť integrovať tieto drogy do širšej kultúry.

D5tVlsKX1u


Skupiny na znižovanie škôd, ako sú Bathje's a Zendo Project, sú najlepšími modelmi tohto druhu integrácie a budeme ich musieť rozšíriť, ak sa majú psychedeliká legalizovať na lekárske použitie.

Mohli by s touto integráciou nastať nejaké problémy?

Po mesiacoch strávených premýšľaním o týchto otázkach a rozhovormi s ľuďmi takmer na všetkých úrovniach som presvedčený, že nová kultúra terapeutických psychedelík sa rýchlo rozvíja. Len nedávno skupina občanov v Denveri zozbierala dostatok podpisov na to, aby podporila návrh zákona o dekriminalizácii magických húb.

Spoločenské a politické prostredie je dnes veľmi odlišné od toho, aké bolo v 60. rokoch, a nie je dôvod predpokladať takýto odpor.Kultúrne kontajnery a poznatky už existujú a čoraz viac sa môžu vynášať z tieňa.

Ako bude tento prechod vyzerať vo väčšom meradle a ako dlho bude trvať, nie je jasné. Obhajcovia ako Doblin sa zdajú byť rozumní, ak budú naďalej hrať dlhú hru. Vzhľadom na priebeh štúdie je možné, že psilocybín bude v blízkej budúcnosti (2 - 3 roky) presunutý zo zoznamu I (drogy s neznámou medicínskou hodnotou) do zoznamu IV (drogy s nízkym potenciálom zneužívania a známou medicínskou hodnotou).

YR6TF10BlP


Proces zmeny zoznamu liekov je však trochu komplikovaný. Podľa federálneho zákona môže generálny prokurátor USA revidovať zoznam liekov sám, ale predtým musí od ministra zdravotníctva a sociálnych vecí získať údaje a lekársky výskum. Kongres môže tiež prijať zákony na zmenu zoznamu drog a môže zrušiť rozhodnutie generálneho prokurátora, ak chce.

. Za súčasnej administratívy pravdepodobne neuvidíme v tejto oblasti veľký pokrok, ale politický vietor by sa mohol rýchlo zmeniť, najmä ak bude výskum pokračovať rýchlym tempom. To, že sa Agentúra pre kontrolu liečiv už zmierila s možnosťou zmeny zoznamu psychedelík, je veľmi pozitívnym znakom.
"Teší nás, že výskum v inštitúciách ako Johns Hopkins napreduje. Keď vedecká a lekárska komunita príde na DEA a povie, že nejaká látka by mala byť drogou, mala by byť presunutá na zoznam 4 alebo 5 namiesto zoznamu 1; a potom budeme podľa toho konať,"- povedal nedávno Rusty Payne, hovorca DEA.

FyGbEcitkY


Podpora psychedelických látok je tiež jednou z tých vzácnych otázok, ktoré môžu v niektorých prípadoch prekročiť tradičné politické hranice. Rebecca Mercerová, miliardárka, republikánska finančníčka a spolumajiteľka Breitbartu, darovala MAPS 1 milión dolárov na financovanie výskumu veteránov s posttraumatickou stresovou poruchou. S postupujúcim výskumom sa môžeme stretnúť s väčšou podporou oboch strán.

Zostáva ešte jedna veľká otázka, ktorá súvisí s prístupom. Ak vôbec strávite nejaký čas v psychedelickej subkultúre, nemôžete si nevšimnúť, že ju tvoria prevažne privilegovaní belosi. To do veľkej miery závisí od toho, kto vlastní zariadenia, koľko stoja (od 600 do vyše 1000 dolárov za sedenie), kde sa konajú, a od sietí ľudí, ktorí ich podporujú. Ďalšou prekážkou je, že mnohí ľudia si jednoducho neuvedomujú terapeutický potenciál psychedelík.

V samotnej psychedelickej komunite existujú obavy z komodifikácie. Spoločnosti ako Compass Pathways sa snažia premeniť psilocybín na farmaceutický produkt (výskum psilocybínu spoločnosti Compass získal od FDA štatút prelomovej terapie).

Compass začal ako nezisková organizácia, ktorá mala záujem vytvoriť psychedelické hospicové centrum, ale odvtedy prešiel na ziskový prístup.

Vďaka veľkým investorom, ako je Peter Thiel, je Compass schopný ovládnuť dodávateľský reťazec medicínskych psychedelík od syntézy až po terapiu. Bráni tiež výskumnému úsiliu neziskových spoločností, ako je Usona , ktoré vyvíjajú vlastné psychedelické lieky.

Ak sa trh monopolizuje alebo ak niekoľko farmaceutických spoločností ovládne dôležité patenty, mnohým ľuďom by mohol byť odopretý prístup.

Vj0R2Bc6JC


Napriek týmto obavám by sme mali rozvoj psychedelického výskumu privítať. Potrebujeme viac výskumu a musíme zapojiť viac rôznych skupín obyvateľstva, aby sme sa dozvedeli čo najviac o tom, ako tieto drogy fungujú. Ako povedal Richard Friedman, klinický psychiater z Cornellovej univerzity: "Som za optimizmus, ale ukážte mi údaje. Zdieľam nadšenie z terapeutického potenciálu psychedelík....., ale či je oprávnené, na to odpovedajú údaje. A nič iné ako údaje".

Údaje sú zatiaľ povzbudivé, ale stále mnohému nerozumieme. Vieme však dosť na to, aby sme mohli povedať, že psychedeliká sú mocným nástrojom na zníženie utrpenia, aspoň pre niektorých ľudí. A jednoducho nemáme dostatok týchto nástrojov na to, aby sme mohli odôvodniť ich zákaz.
 
Top