Ima kdo dobre izkušnje z redukcijo NaBH4\Cucl2?

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
želim vprašati, ali ima kdo od vas izkušnje z najboljšo metodo ter hitrostmi in temperaturami za redukcijo , konkretno govorim o 2,5 dimetoksi-NS v 2ch
Recimo nekaj takega je poskusil moj prijatelj.

V bučko z okroglim dnom z dvema vratoma, ki je vsebovala mešanico IPA in vode v masnem razmerju 1:1 (250 g/10 g NS), je bil dodan kondenzator in 7,25 molskega ekvivalenta NaBH4, naenkrat, ob močnem mešanju, in pustil, dokler se mehurčki ne ustavijo in se vse raztopi. Nato je bil v bučko naenkrat dodan ves NS (9,3 g).
* Ali bi dodajanje Nabh4 povzročilo zmrzovanje -16 ali bi bilo varno, da bi se nekaj Nabh4 razgradilo?

Mešanica je refluksirala 15 minut, nato pa je bilo reakciji z refluksiranjem naenkrat dodano 1,2 g CuCl2 dihidrata, raztopljenega v minimalni količini vode. To je bila napaka in zmes je skoraj zavrela iz odprtega stranskega vratu bučke. Naslednjič jo bom dodal v dveh delih. Reakcija je nato potekala še eno uro. Opazen je bil zelo šibek vonj po metilaminu, kar pomeni, da moj nitrostiren ni bil dovolj čist in je še vedno vseboval količine nitrometana, ki se je reduciral v metilamin. To me je pravzaprav razveselilo, saj je bil to dokaz, da so se nitro skupine reducirale.

Po refluksiranju smo reakcijo ohladili na približno sobno temperaturo in dodali koncentrirano ocetno kislino za nevtralizacijo preostalega NaBH4, dokler se ob dodajanju ocetne kisline ni več pojavilo mehurjenje. Za to je bilo potrebnih približno 20 ml ocetne kisline.


Izvedba:

Raztopino smo vakuumsko filtrirali in destilirali, dokler se pri temperaturi 100 C ni izločil destilat, kar pomeni, da je skoraj ves IPA prekipel. Ta je bil shranjen v posodi in bo ponovno uporabljen za nadaljnje reakcije.

Po ohladitvi raztopine je bilo v reakcijski mešanici opaziti temno oljnato snov, za katero domnevam, da je surova 2C-H frebaza. Koncentracija. HCl smo dodajali med mešanjem, dokler ni bila voda močno kisla. Za to je bilo potrebno več HCl, kot je bilo pričakovano. Nato smo vodo izprali s 6x25 mL DCM, jo bazirali z 20% raztopino KOH, ekstrahirali s 6x25 mL DCM, ekstrakte združili, jih izprali z destilirano vodo in dodali 5 g koncentrirane HCl, čemur je sledila ekstrakcija s 3x40 mL vode. Vodo smo kuhali z azeotropno destilacijo s toluenom, dokler ni prišlo do nenadnega obarjanja belih kristalov 2C-H HCl.

Končni izkoristek: 6,8 g 2C-H HCl iz 9,3 g 2,5-dimetoksi-beta-nitrostirena. 65%



Ali lahko kaj storimo, da bi izboljšali izkoristek ali prihranili nekaj materialov?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Menim, da je donos dovolj zadovoljiv, kot je navedeno zgoraj. Med manjšimi popravki: morda je dobra ideja malo manj vode, dodajanje nitrostirena, raztopljenega v izopropanolu, zagotovo je, in raztopina Cu, kapljana v hitre drobne kapljice z nadzorom temperature, se spet zdi zaželena. Delo je po mojem mnenju precej pretirano in eluiranje proste baze skozi kratek stolpec silicijevega dioksida bi morda hitreje odstranilo obarvane nečistoče (TLC je ustrezen). Toda spet se lahko motim in je izolacija iz vodne raztopine najboljši način za pridobivanje tega hidroklorida.
 
Top