Pridobivanje joda iz tinkture 20 neuspehov v 22 poskusih

calmcatfather

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
Jul 21, 2024
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Mislim, da je danes dan mojih težav. Že približno štiri dni poskušam iz tinkture pridobiti jod. Poskusil sem 22-krat, uspešen pa sem bil le v dveh naključnih poskusih, pri čemer si teh poskusov nisem zapisal. Zapisal bom metode, ki sem jih uporabil, in materiale, ki sem jih uporabil. Namesto joda se v kosih pojavijo rjavkaste stvari. Raziskoval sem, kako to premagati, gledal videoposnetke in počnem isto, vendar nisem bil uspešen.

- Materiali, ki jih uporabljam
- %18 klorovodikova kislina
- %3 vodikovega peroksida
- natrijev hidroksid
- Tinktura

V nekaterih poskusih sem poskusil dodati 1gr, 2gr, 3gr NaOH v 5ml vode.

S klorovodikovo kislino sem poskusil z dodajanjem 5 ml, 10 ml, 15 ml in včasih 25 ml.

Z vodikovim peroksidom sem poskusil dodati 5 ml, 10 ml, 30 ml in 50 ml.

Ujemal sem razmerja, ki sem jih napisal tukaj, ali pa sem poskušal dodati več enega kot drugega. Po dodajanju NaOH sem tekočino običajno precedil in vedno sem precedil tisto, za kar sem mislil, da je rumenkasta plastika, podobna povidonu. Klorovodikovo kislino sem vedno dodajal počasi in počakal, da je tekočina postala skoraj črna. Dobro, zdaj razumem, da NaOH bazira tinkturo. HCL jo nevtralizira. Še vedno ne razumem, kaj točno počne vodikov peroksid. Oksidira kot železo, vendar nisem mogel ugotoviti, kako. V dveh naključnih poskusih sem naključno in na hitro zmešal vse sestavine in izločil jod. Kako vem, da je bil to jod? Po vsakem poskusu sem preostalo snov segrel in opazoval kondenzacijo joda. Še vedno ne razumem, zakaj namesto joda nastanejo rjavkasti koščki. Za vsako pomoč v zvezi s tem bom hvaležen.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
To je enostavno, imam te, domači... Najprej mi povej...

Ali je to jodova tinktura v alkoholu? %2?
Ali je to raztopina povidon-joda? %10?
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
161
Points
43
Ok. Še bolje. Kaj je steklenička s prostornino 8 ali 12 unč? Pozabil sem ... vseeno ni pomembno.
Najprej potrebujemo 25-odstotno raztopino NaOH ali KOH v vodi. Na steklenico I2 boste potrebovali približno 30 g NaOH na 90 ml vode. Raztopino joda dodajte v večjo čašo, v kateri je vsaj 2- ali 3-krat večja prostornina.
Raztopino NaOH začnite počasi dodajati jodu, dokler se ne obarva bledo rumeno. Nastala bo nekakšna sluz, ki bo koagulirala. To boste želeli filtrirati iz raztopine. Nato želite raztopino joda/NaOH zmanjšati na približno polovico volumna, pri čemer boste morali rumeno sluz ponovno filtrirati. Sluz je po segrevanju veliko bolj trdna in oprijemljiva. Ko odstranite vso sluz, jo zmanjšajte na približno 60 ml.

Ko imate filtrirano in zmanjšano raztopino. Zdaj lahko izločimo jod. Raztopini morate dodati približno enak delež HCl kisline (60 ml ~37 % HCl). Počasi dodajte HCl. Iz bistre barve se bo vrnila v rjavkasto rdečo barvo, s katero smo začeli, vendar bodite previdni, ker bo reagirala burno. Na koncu bomo potrebovali dobro količino svežega vodikovega peroksida. Raztopini joda in HCl želimo počasi dodati približno 4-kratno prostornino ali približno 400 ml vodikovega peroksida ali dokler se jodovi kristali ne začnejo obarjati in prenehajo. Pustimo jo nekaj časa stati in premešamo, da se prepričamo, da ni več obarjanja. Raztopino dekantirajte v drugo čašo, vendar se prepričajte, da ste uporabili filter, ki bo zajel jod, ki bi se lahko izločil. Na koncu lahko trdni jod sperete z nekaj vode, združite, sperete in dekantirate/prefiltrirate.

Zadnji korak, če želite zelo čist izdelek, je, da jod uparite in ga kondenzirajte na hladni površini, nato pa ga postrgajte. Ostale vam bodo sijoče kristalne jodove iglice. Ste že videli to tehniko? Težko jo je nekomu razložiti z besedami, vendar mislim, da jo je nilered prikazal v enem od svojih videoposnetkov. V bistvu samo dajte jod v kozarec in ga pokrijte, na pokrov pa položite led, tako da bo uparjeni jod kondenziral na hladni površini, ko se bo segrel in uparil.

To je to, prijatelj. Veliko sreče. Povej mi, kako se bo izšlo. o7
 
Top