All/hg Stall, AI sorusu

Gale

Don't buy from me
Resident
Reaction score
50
Tüm test çalışmaları iyi gitti ancak Ai "Sheet" ile ölçek büyütme biraz garip oldu. İlk olarak büyük bir indirgemede manyetik metal kullandım ve rxn'in sonuna kadar bunu fark etmedim. Bu yüzden şimdi rxn'i yeniden yaparken seçtiğim ai "sheet "in çok kalın olduğunu düşünüyorum. Bir Ai süpürgesinden/direğinden gelmişti. Kalındı ama makasla kesmeyi başardım. Reaksiyon çok yavaş ilerledi, şiddetli çalkalama / girdapla yaklaşık 6 saat boyunca 45-60c'ye kadar ısıtıldı. Çok fazla bir şey yapmamış gibi görünüyordu, belki çok çok yavaş. Zamanla ve çoğunlukla 10 saatin sonunda naoh çözeltisi eklendi ve reaksiyon ısınmaya başladı ve birkaç saattir kendini 35-50c civarında tuttu.

Last edited:

WillD

Expert
Reaction score
1,021
Bazı durumlarda alüminyum granüller kullanabiliyoruz, ancak bu da daha fazla zaman alıyor.

Gale

Don't buy from me
Resident
Reaction score
50
Ya fırın tepsileriyle denedim ve ekzotermik reaksiyon gerçekleşti, çoğu zaman kovayı döndürerek doğaçlama karıştırma ile 65c'ye kadar çıktı... Bu hiçbir işe yaramıyor gibi görünüyor ama her şey karışıyor gibi görünüyor ve her şeyin kazındığını duyabiliyorsunuz... Sorun şu ki, osmiyum hesaplamaları artı %10 fazlalık kullanılarak tonlarca reaksiyona girmemiş alüminyum vardı. Sanırım bu 2-300g'lık azaltmalar için folyoya geçmem ya da pasta tavalarımı daha ince kesmem ya da belki iyi bir CNC talaşı almam gerekiyor.

Folyo çoğunlukla bazlama işleminden sonra gitti ama bunun bir önemi var mı bilmiyorum. Nasıl gittiğini merak ediyorum.

WillD

Expert
Reaction score
1,021
Suda fazla miktarda cıva tuzu kullanmalı ve reaksiyondan boşaltmamalısınız, o zaman alüminyum reaksiyona girecektir (ancak uzun bir süre için). Deneyin.

Gale

Don't buy from me
Resident
Reaction score
50
Fazla cıva kullandım. Metanol içinde amalgamasyon yaparak osm yöntemini kullandım. Yaklaşık 45-60 dakika bekledim ve her şey gümüşi ve metanol gri/gümüşi bir görünüme sahipti. Osmiyum cıva hesaplamaları artı fazlalık kullandım. Osmiyum'un önerdiğinin belki 1,5 katı. Al karışımının görünüşüne göre iyi çalışıyor gibi görünüyor, küçük kabarcıklar ve çözelti gümüşi/gri renge dönüyor. Sadece birkaç küçük pasta tepsisi parçasının yüzdüğünü fark ettim.

Son reaksiyonda karışım büyük bir kapta kendi kendine 65c'ye çıktı, uygun boyutta olsaydı belki soğutmadan 70-75'e çıkardı. Ekzotermik reaksiyon yaklaşık 90 dakika sürdü, sonra yavaş yavaş sıcaklıklar düştü... 4 saat daha 55c'ye getirildi... osmiyum hesaplaması +% 10 fazlalık üzerinde büyük miktarda Al pasta tavası kaldı... hala çok fazla Al kaldı. Sanırım bunun başlıca nedeni berbat karıştırma prosedürü...bu yüzden bunun üstesinden geleceğim. Osmiyum, özellikle büyük reaksiyonlar için uygun karıştırmanın ne kadar önemli olduğundan birkaç kez bahsetti.

Last edited:

WillD

Expert
Reaction score
1,021
Bu yöntem hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?