Tentürden iyot elde etme 22 denemede 20 başarısızlık

calmcatfather

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Reaction score
4
Sanırım bugün benim sorun günüm. Yaklaşık 4 gündür tentürden iyot elde etmeye çalışıyorum. Tam 22 kez denedim ve sadece rastgele 2 denemede başarılı oldum ve bu denemeleri yazmadım. Kullandığım yöntemleri ve kullandığım malzemeleri yazacağım. İyot yerine parçalar halinde kahverengimsi şeyler çıkıyor. Bunu nasıl aşacağımı araştırdım, videolar izledim ve aynı şeyi yapıyorum ama başarılı olamadım.

- Kullandığım malzemeler
- 18 hidroklorik asit
- 3 hidrojen peroksit
- Sodyum hidroksit
- Tentür

Bazı deneylerde 5ml suya 1gr, 2gr, 3gr NaOH eklemeyi denedim.

Hidroklorik asit ile 5ml, 10ml, 15ml ve bazen 25ml ekleyerek denemeler yaptım.

Hidrojen peroksit ile 5ml, 10ml, 30ml ve 50ml denedim.

Ya burada yazdığım oranlara uydum ya da birini diğerinden daha fazla eklemeyi denedim. NaOH ekledikten sonra genellikle sıvıyı süzdüm ve her zaman sarımsı plastik benzeri povidon olduğunu düşündüğüm şeyi süzdüm. Hidroklorik asidi her zaman yavaşça ekledim ve genellikle sıvının neredeyse siyaha dönmesini bekledim. Tamam, şimdi anlıyorum ki NaOH tentürü bazlaştırıyor. HCL onu nötralize ediyor. Hidrojen peroksitin tam olarak ne yaptığını hâlâ anlamış değilim. Demir gibi oksitleniyor ama nasıl olduğunu çözemedim. Rastgele yaptığım 2 denemede tüm malzemeleri rastgele ve hızlıca karıştırdım ve iyot elde ettim. İyot olduğunu nereden bileceğim? Her denemeden sonra kalan malzemeyi ısıttım ve iyodun yoğunlaşmasını gözlemledim. İyot yerine neden kahverengimsi parçalar oluştuğunu hala anlamış değilim. Bu konudaki her türlü yardım takdir edilecektir.

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
161
Bu kolay, seni anladım dostum... Öncelikle, bana bildirin...

Alkolde iyot tentürü mü? %2 mi?
Yoksa povidon-iyot solüsyonu mu? %10?

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
161
Tamam. Daha da iyi. 8 onsluk şişe mi yoksa 12 onsluk şişe mi? Unuttum. Fark etmez zaten.
Öncelikle suda %25'lik bir NaOH veya KOH çözeltisine ihtiyacımız olacak. I2 şişesi başına 90 ml suya yaklaşık 30 gr NaOH isteyeceksiniz. İyot çözeltinizi, hacminin en az 2 veya 3 katını alabilecek daha büyük bir behere ekleyin.
Soluk sarı bir renge dönüşene kadar NaOH çözeltinizi iyota yavaşça eklemeye başlayın. Bir çeşit balçık oluşacak ve pıhtılaşacaktır. Bunu çözeltiden süzmek isteyeceksiniz. Daha sonra, iyot/NaOH çözeltinizi hacminin yaklaşık yarısına kadar azaltmak isteyeceksiniz, sarı yapışkanı tekrar filtrelemeniz gerekecektir. Yapışkan madde ısıtıldıktan sonra çok daha katı ve somut hale gelir. Tüm yapışkan maddeyi çıkardıktan sonra yaklaşık 60 ml'ye düşürün.

Filtrelenmiş ve azaltılmış çözeltiniz olduğunda. Şimdi iyotu çıkarabiliriz. Çözeltinize yaklaşık eşit miktarda HCl asit (60 ml ~%37 HCl) isteyeceksiniz. HCl'yi yavaşça ekleyin. Berrak bir renkten başladığımız kahverengimsi kırmızı renge dönecektir, dikkatli olun çünkü şiddetli bir şekilde reaksiyona girecektir. Son olarak, iyi miktarda taze hidrojen peroksite ihtiyacımız olacak. İyot/HCl çözeltinize, hacminin yaklaşık 4 katı kadar veya yaklaşık 400 ml hidrojen peroksiti yavaşça veya iyot kristalleri çökelmeye başlayıp durana kadar eklemek istiyoruz. Bir süre bekletin ve daha fazla çökelme olmadığından emin olmak için karıştırın. Çözeltinizi başka bir behere boşaltın, ancak dökülebilecek iyotu yakalamak için bir filtre kullandığınızdan emin olun. Son olarak katı iyotunuzu biraz suyla durulayabilir, birleştirebilir, durulayabilir ve süzebilirsiniz.

Çok saf bir ürün istiyorsanız son adım, iyodu buharlaştırmak ve soğuk bir yüzeyde yoğunlaşmasını sağlamak ve ardından kazımaktır. Elinizde parlak kristal iyot iğneleri kalacaktır. Bu tekniği hiç gördünüz mü? Birine kelimelerle anlatmak zor ama nilered'in videolarından birinde bu tekniği gösterdiğine inanıyorum. Temel olarak iyodu bir bardağa koyup üzerini kapatın ve kapağın üzerine buz koyun, böylece buharlaşan iyot ısıtılıp buharlaştığında soğuk yüzeyde yoğunlaşacaktır.

İşte bu kadar, dostum. İyi şanslar. Nasıl sonuçlandığını bana bildir. o7