Question Evimde nasıl güvenli bir şekilde mantar yetiştirebilirim?

HewHiSt

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Reaction score
28
Kolay, youtube'da bazı özel dersler bulabilirsiniz:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Çok fazla ışık almazlar, kompakt bir flouresan gibi bol miktarda
Biraz temiz hava değişimine ihtiyaç duyarlar, ancak çok fazla değil çünkü nemi yüksek tutmanız gerekir. 80'in üzerinde ama ideal olarak %85-95 arasında. Kutuyu temiz hava ve ışık olmadan evinizin altındaki boşluğa koyabilirsiniz ve mantarlar yine de büyüyeceklerse büyüyeceklerdir. Sadece çok uzun ve küçük şapkalı olurlar.
Bir kişi nasıl mantar yetiştirileceği hakkında bir kitap yazabilir ve birçoğu da yazmıştır. Ulusal bir dergi için ben de birkaç makale yazdım. Eğer özel sorularınız varsa sizin için cevaplayabilirim ama günde en fazla 10 paragraf yazabilirim, bu yüzden sorularınızı dağıtın. Ya da sadece panoda sorun, çok fazla mantar yetiştiriciliği mesajı yok.

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
359

başka yetiştirme torbaları da var ama bunun %100 veya para iade garantisi var ^_^

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
I
Eğer 1-7 sertlik bölgesinde yaşıyorsanız, dışarıda çalılarınızın altında büyüyeceklerdir. Bunu birçok şekilde yapabilirsiniz. Bu kitlerden birini alıp maske ve eldiven takarak bir torba saman ve inek köftesinin içine karıştırabilir ve her sifonu çektikten sonra üstüne 1-1,5 inç yeni saman ekleyebilirsiniz ve miseller yüzeye ulaştığında tekrar meyve verecektir. Yaşadığınız yer donarsa, Psilocybe cubensis özellikle kendiliğinden geri gelmeyecektir, ancak kışı geçirmenin yolları vardır. Bunu Illinois ve Ohio'da yaptım.
Orta Batı'da yaşıyorum, sihirli mantarların bolluğuyla tanınmayan bir bölge, ama yine de çoğu insana bir yıl yetecek kadarını doğadan toplayabiliyorum. Bir keresinde 2 saat içinde 4 kuru ons toplamıştım. Halka açık bir parktaydı ve ter içinde kalmıştım, toplayabildiğim kadar hızlı bir şekilde onları bir market poşetine atıyordum.

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
142
Evde mantar yetiştirmeye çalışmayın, kendinizi havaya uçuracaksınız!
Şaka yapıyorum... Muhtemelen ot içmekten daha güvenlidir. Sadece sağlıklı görünen bir mantar olmayan hiçbir şeyi yemeyin.
Diğer iyi haber ise, elinizde gerçekten KURU mantarlar olana kadar bu konuda yasadışı bir şey olmamasıdır.
Ben erowid.org'da bulabileceğiniz eski PF Tek'i kullanıyorum. Kavanozlar, düdüklü tencere, lastik kutular ve sabır.
Hiç çok ciddi bir sorun yaşamadım. Sadece bir ya da iki çürük kavanoz oldu çünkü kavanozlarımı enjekte ederken olabildiğince temiz değildim.
Yeni başlayanlar için, başlamak için oldukça iyi bir yer. Yapması oldukça kolay, berbat etmesi zor ve hepimizin istediği sonuçlar.

Kuzey batı ve güney doğu kıyıları dışında - ya da daha doğrusu kuzey doğu / orta batıda - özgürlük kapağı olmayan yabani olarak yetişen bir şey var mı?
Doğu kıyısı ve ötesinde yenilebilir bir amanitas türü olduğuna inanıyorum. A. Muscaria var. Guessowii - bunları hiç deneyen oldu mu?

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
ABD'de 100'den fazla halüsinojenik mantar türü bulunmaktadır. Bunlar yaklaşık 5-6 cinse ayrılır;

Psilocybe - artık sadece aktif mantarları içeriyor. Aktif olmayan her şeyi Psilocybe'den çıkardılar.

Panaeolus- aktif ve aktif olmayan türleri içerir. Çoğunlukla hayvancılık alanlarında bulunur, ancak bazen konut projelerinde yeni serilmiş çimlerde bulunur ve bir grup çim sazından yetişir. Bazıları Copelandia cins adını Panaeolus-'un güçlü türleri için saklı tutar.

Gymnooilus - genellikle ölü ağaçlardan veya devrilmiş ağaçlardan. Çoğunlukla turuncumsu renktedir. Turuncu başlık turuncu gövde turuncu solungaçlar turuncu sporlar. Bazen daha kırmızı. Aktif ve aktif olmayan türler mevcuttur ve genellikle ayrılması zor ve kriptiktir. Genel olarak acı ve tatsızdır.

Conocybe'nin ABD'de aktif olan 2 türü vardır. Küçüktürler ve çimenlerde veya orman zeminlerinde yetişirler

Pluteus'un NA'da en az bir aktif türü vardır. Ahşap üzerinde, beyaz-pembe solungaçlar. Sapsız kahverengimsi şapkalı. Sevgili kalkan mantarlarının ortak adıdır.

Ağustos böceği leşlerinde parazitlenen halüsinojenik bir mantar var.

Inocybe'nin birkaç aktif türü olduğu söylenir ancak diğer Inocybe sp. zehirlidir ve onları ayırmak zordur

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
142
100'den fazla olduğunu bilmiyordum... vay canına... neredeler, lol?
Mantar avlamak/tanımlamak sahip olunması gereken harika bir beceri olurdu, yine de oldukça ürkütücü görünüyor. Kendimi güvenli bir şekilde tanımlayacak ve tüketecek kadar güvende hissedeceğimi hiç sanmıyorum. Denemeye kalkışsam bile sadece yüzeyini çizeceğim bir ömür boyu sürecek başka bir arayış gibi görünüyor.

Sanırım halüsinojenik olanları halının altına süpürmeye çalışıyorlar ve insanları caydırmak için onları zehirli olarak etiketliyorlar... en azından çoğu tanımlama bilgisi bu yaklaşımı benimsiyor gibi görünüyor. Muhtemelen onları hayatta kalma açısından tanımlayabilmekle daha çok ilgilenirdim. Hangileri yiyecek olarak kullanılabilir? Diğerleri yenilebilir değil mi? Vb. Sizin gibi ormanda birlikte yürüyebileceğim ve beni eğitebilecek birinin olmasını çok isterdim. Belki bir gün bir rehbere başvururum. Sanırım bir zamanlar yaptığınız şey buydu?

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Solutions
4
Reaction score
881
Sanırım bir tane yemeden önce yaklaşık 2 yıl boyunca ormanda mantarlara baktım. Mantarlar çeşitli şekillerde gruplandırılabilir ve çoğu zaman cinsini açıklayabiliyorsanız, bu onu yiyip yiyemeyeceğinizi bilmek için yeterli bir bilgidir. Çoğu zaman bir mantar DNA dizisi olmadan güvenilir bir şekilde tür olarak tanımlanamaz, ancak mantarlar onlara ne isim verdiğinizi umursamaz 🤷. Neyse ki morel mantarı veya maitaki gibi ayırt edici ve tanımlanması kolay birçok mantar vardır