Fenil-2-nitropropen (P2NP) sentezinden sonraki sorular (Henry Reaksiyonu)

Edeleanu

Don't buy from me
Member
Reaction score
1
Merhaba, dün akşam bu reaksiyonu denedim. Bu benim ilk sentezimdi, dürüst olmak gerekirse tüm deneyim biraz korkutucuydu 😅 Bir sürü hata yaptım ve bunu tekrar denemeden önce birkaç sorum var. Bana yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürler!

İlk olarak, n-butilamin şişesini açtığımda beyaz duman çıkmaya başladı. Bu beni korkuttu ama yine de devam ettim. Lütfen birisi bunun beklenen bir şey olup olmadığını açıklayabilir mi? N-butilamin için özel saklama koşullarına ihtiyacım var mı? Oda sıcaklığında bir bahçe kulübesinde saklanmıştı, bunun yerine buzdolabında mı saklamalıyım?

Benzaldehit şişesini açtığımda, kokunun ne kadar güçlü olduğu beni şaşırttı. Nefes alabilmek için kapıyı açık bıraktım ama koku muhtemelen komşular tarafından fark ediliyordu. Sanırım bir dahaki sefere bir solunum cihazı kullanmak ve kapıyı sadece gece yarısı insanlar uyurken açmak en iyisi olacak, ne dersiniz?

P2NP'yi henüz kristalize etmedim, ancak çözeltinin kalıntılarını nasıl bertaraf edeceğimi merak ediyorum. Sanırım reaksiyona girmemiş reaktifleri içeriyor, bu yüzden muhtemelen doğrudan kanalizasyona dökmekten kaçınmalıyım. Ama o zaman geriye ne kalır? Reaktifleri nötralize etmenin ve ardından sifonu çekmenin bir yolu var mı?

Nitroetan, benzaldehit ve n-butilamin içeren 3 şişe de açılıp kapatılmış, dolayısıyla reaktifler havayla temas etmiş. Kullanılamaz hale gelmeden önce bir tür son kullanma tarihi var mı?

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Reaction score
49
Merhaba,
N-butilaminin açıldığında biraz duman çıkarması normaldir, endişelenmenize gerek yoktur. Bunu yapan birkaç reaktif olduğunu göreceksiniz, en ünlüsü HCl'dir.

Benzaldehit genellikle tatlandırıcı olarak kullanılır ve o kadar da zehirli değildir ancak biraz tahriş edicidir. Kokuya gelince, bu konuda gerçekten yapabileceğiniz bir şey yoktur, ancak birisi size kokuyu sorarsa, yeni bir oda spreyi veya buna benzer bir şey olduğunu söyleyebilirsiniz.

P2NP'yi filtrelemeden önce P2NP çözeltisini içeren şişeyi bir süre dondurucuya koymanızı tavsiye ederim. Bu, P2NP'nin mümkün olduğunca çoğunu izole etmenizi sağlar. İlk filtrelemeden sonra (ürünün çoğunu izole ettiğinizde), çökelmenin devam edip etmediğini görmek için birkaç gün dondurucuda bırakırdım, çözeltiden hiçbir şey çıkmazsa, çoğunlukla seçilen çözücüde çözünmüş reaksiyona girmemiş nitoretan / benzaldehit içerdiğinden, sifonu çekmekten çekinmeyin.

Genel olarak reaktiflerin havaya maruz bırakılmasında bir sakınca yoktur, ancak söz konusu reaktifin kirlenmesini ve/veya buharlaşmasını önlemek için mümkün olduğunca fazla maruz kalmayı sınırlamaya çalışın. Özellikle KOH ve NaOH'un yanı sıra MgSO4 gibi higroskopik olan bazı reaktifler vardır ve bunların tümü çevreleyen havadan su emerek işlevselliklerini tehlikeye atar. Ancak kullanmayı planladığınız reaktiflerin özellikleri, nasıl saklanmaları gerektiği ve getirdikleri potansiyel tehlikeler hakkında kendinizi çevrimiçi olarak belgeleyin.

Edeleanu

Don't buy from me
Member
Reaction score
1
Merhaba @HectorFromTroy, bu güven verici sözleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim!

Çözeltiyi 2 gün boyunca dondurucuda beklettim ve ardından Buchner hunisinde süzdüm.
İyi fikir, bunu deneyeceğim.