D-tartarik asit nereden bulunur?

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Reaction score
1
Merhaba. Birisi bana AB'de d-tartarik asidi nereden bulabileceğimi söyleyebilir mi? Bu pahalı şeyi kimyasal tedarikçilerden almanın gerekli olmadığını söylediler... Ayrıca süpermarketlerde vs. de bulunabileceğini söylediler. Ama bu d- jsomer mi?

Saygılarımla

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Reaction score
1
Evet, biliyorum- ama çok pahalı. Ama cevabınız için teşekkürler

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Reaction score
510
Deals
5
Ülkemdeki şarap mağazalarında satılanlardan biraz daha pahalı.

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Reaction score
112
Evet, kardeşim!!! Çok garip ama komşu ülkelerimde (AB) gördüğüm tek şey 100 gr başına 250 EUR. Çin'de ise 100 gr başına yaklaşık 10 EUR.
Tanrı aşkına, bu dünyaya neler oluyor böyle?!!!

Gale

Don't buy from me
Resident
Reaction score
50
Lizergamid mi kullanıyorsunuz? :p

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Reaction score
510
Deals
5
muhtemelen sadece enantiyomerleri ayırmak

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
L-tartarik asit. Aradaki farkı anlayın.

Aslında ben de bunu merak ediyorum. Labdiscounter da dahil olmak üzere her zamanki tedarikçilerimden herhangi birinde bulmak gerçekten zor. Ellerinde var, ancak son kullanıcı beyanı gerektiriyor ve herhangi bir sipariş muhtemelen bildiriliyor.

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Reaction score
510
Deals
5
Eğer amaç rasemik bir freebaz çözeltisini ayırmaksa, d veya l'nin işe yarayacağına inanıyorum, bunu buralarda okuduğumu hatırlıyorum. l veya d sadece l kısmını çökeltecektir, ancak yine yanılıyor olabilirim

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Evet, yanılıyor olabilirsiniz. D-tartarik aside ihtiyacınız olacak.

Saul

Don't buy from me
Resident
Reaction score
133
Ayrıca DL-Tartarik Asit CAS 133-37-9 da bulunmaktadır.
Avrupa'da yasal bir maddedir, bu nedenle kaynağından sipariş etmek bana en iyisi gibi görünüyor
ayrıca Hollanda'da sizin haberiniz olmadan bile kullanıcı beyanından kaçınmak için.
Bu Hollandalı çevrimiçi LAB mağazaları Hukuk Muhbirleri için bir hazinedir. sadece bilgi almak için normal fiyatın altına bile inerler.

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Reaction score
510
Deals
5
Evet, tamamen haklısınız. Şimdi geri dönüp D(+) ve D(-)'nin eşdeğer olduğunu okudum, l ve d değil.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411

DL-tartarik asit kullanmanın amacını gerçekten anlayamıyorum. bu sadece her iki izomeri tartarik tuzlar olarak çökeltmez ve hiçbirini izole etmez mi?

Bunun dışında, yanılıyor da olabilirim. Belki de L-tartarik asit amfetaminin L-izomerini çökeltmek için kullanılabilir ve dekstroyu çözeltide bırakabilir. Ancak L-Tartarik asidin suda daha fazla çözünür olduğunu da okudum. Bu da L-tartarik aside bağlı L-izomerinin çözeltiden izole edilmesini daha zor hale getirecektir. Benim açımdan araştırmalar devam ediyor, ancak uzmanlarımızdan herhangi biri bu konuda katkıda bulunmak isterse bu harika olur.
Bu, enantiyomer çözünürlüğü hakkında bilgi için harika bir kaynak, ancak çok sayıda kaynak üzerinde çalışmaya yeni başladım: https://www.thevespiary.org/talk/index.php?topic=20031.0

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Tamam, sanırım bitirdim. Ve düzeltiyorum. Hem meth hem de amph'ın L-izomerini çöktürmek için muhtemelen L-tartarik asit kullanılabilir. Burada tarif edilmiş:

Sadece bir uyarı: isimlendirme karışık olabilir. L-tartarik asit DEXTRO-tartarik asit olarak adlandırılır ve eskiden d-tartarik asit (küçük D harfi ile) olarak adlandırılırdı. D-tartarik asit LEVO-tartarik asittir ve eskiden l-tartarik asit (küçük L harfi ile) olarak adlandırılırdı. Bir süre kafamı karıştırmıştı. Yukarıda linkini verdiğim metinde eski küçük harf isimlendirmesi kullanılıyor. Bunu anladıktan sonra takip etmesi oldukça kolay.

Saul

Don't buy from me
Resident
Reaction score
133
Tartarik asidin üç stereoizomerik formu mevcuttur:

(1) üzümlerde ve diğer bazı meyvelerde bulunan dekstrorotatory tartarik asit (d-tartarik asit),

(2) esas olarak rasemik tartarik asidin çözünürleştirilmesiyle elde edilen levorotatory tartarik asit (l-tartarik asit),

(3) mezo veya akiral bir form. Rasemik tartarik asit (d- ve l-tartarik asitin eşit bir karışımı), maleik anhidritin hidrojen peroksit ile molibden veya tungsten katalizli oksidasyonu yoluyla ticari olarak hazırlanır.

Nitecore20

Don't buy from me
Resident
Reaction score
1
Peki, Brewer mağazasından alabileceğimiz L-tartarik asit de işimiz için kullanılabilir mi?

Saul

Don't buy from me
Resident
Reaction score
133

cas nr i̇çi̇n li̇steyi̇ kontrol etmeni̇z gerekmektedi̇r
bu nr ile bu konuya bakabilirsiniz.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
Evet. L-tartarik asit , d-tartarik asit ile aynıdır. Ancak D-tartarik asit ile aynı DEĞİLDİR. Küçük d harfi ile büyük D harfi arasındaki farka dikkat edin. L-tartarik asit zaten bira dükkanında bulabileceğiniz tek türdür. Ama ben olsam internet üzerinden bir kimya şirketinden veya muhtemelen eBay'den sipariş ederdim.

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Solutions
1
Reaction score
411
İşte, stereokimya 1.01:

l ve d önekleri dekstrorotary veya levorotary terimlerinin kısaltmasıdır: molekülün polarize ışığı hangi yönde döndürdüğünü ifade eder. "l" =levo = sola, "d" = dekstro = sağa. Ancak bu ön ekler eskidir ve artık kullanılmamaktadır.
Modern isimlendirmede bunların yerini dekstro için (+) ve levo için (-) almıştır.

L ve D ön ekleri (büyük harfler) moleküllerin Fischer izdüşümlerine atıfta bulunur ve ışığı nasıl döndürdükleriyle ilgisi yoktur, ancak molekülün önemli kısımlarının bu standartlaştırılmış modelde hangi yönde çizildiği ile ilgilidir. Bu durumda aslında d ve l öneklerine göre TERS çevrilmişlerdir: d L ve l D'dir.

Yani L-(+)-tartarikasit şu anlama gelir: "Fischer projeksiyonunda ilgili grup solabakacak şekilde çizilen ve polarize ışığı sağa döndüren bir tartarik asit molekülü", a.k.a dekstrorotary, a.k.a dekstro, a.k.a d-tartarik asit. Bu tartarik asidin doğal formudur.

Ve tabii ki D-(-)-tartarik asit için de tam tersi.

Şimdi, anladığım kadarıyla, tartarik asidin her iki izomeri de amfetaminlerin enantiyomerlerini çözmek için kullanılabilir. Eğer D-(-)-tartarik asit kullanırsanız, d-amph/D-tartrat kristallerinin çökmesini sağlarsınız ve eğer L-(+)-tartarik asit kullanırsanız, l-amph/L-tartrat kristallerinin çökmesini sağlarsınız.
DL-tartarik asit kullanmak kesinlikle işe yaramaz, çünkü hiçbir şeyi ayırmaz: her iki enantiyomer de çöker.