Υπάρχει λόγος που προτιμώνται τα θειικά άλατα για τις αμφεταμίνες

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Ανακάτεψα ακετόνη με θειικό οξύ
Δεν υπάρχουν προσμίξεις σε αυτό, είναι ένα εξαιρετικό προϊόν
 
View previous replies…

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Όχι, έχει δίκιο, είναι αυτό το άσπρο, σαν χορδή. Δεν φαίνεται να διαλύεται στο νερό. Αν αφήσεις θειικό σε ακετόνη για αρκετό καιρό σε υψηλές συγκεντρώσεις γίνεται και αυτό κόκκινο.... τουλάχιστον σε μένα έγινε...
 
View previous replies…

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Είχα μια μακρά περίοδο που προσπαθούσα να πάρω μείγμα ακετόνης-θειικού οξέος για αλάτισμα και ο μόνος τρόπος για να αποτρέψω το σχηματισμό μεσιλικών αλάτων (κόκκινο χρώμα και απαίσια μυρωδιά) ήταν να χρησιμοποιήσω παγωμένη κρύα ακετόνη και οξύ, αλλά ακόμα και με τη μεγαλύτερη δυνατή προσοχή θα γινόταν κόκκινο μετά από λίγο (μερικές ώρες). Η εμπειρία μου επιβεβαιώνει αυτό που λέει ο w2x3f5 ότι το μείγμα θειικού οξέος-IPA είναι πολύ καλύτερο για το αλάτισμα.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Η μονοφωσφορική αμφεταμίνη πρέπει να παρασκευάζεται με τιτλοδότηση σε νερό, το ph που θέλετε είναι 5 έως 6. Το μονοφωσφορικό δεν μπορεί να παρασκευαστεί σε αλκοόλη καθώς όταν προσθέσει κανείς το φωσφορικό οξύ 75 ή 85% δεν έχει σημασία, όπως είναι ή σε αλκοόλη στη βάση σε αλκοόλη έρχεται το σημείο που όλη η Αμφ. μετατρέπεται ξαφνικά σε τσιχλόφουσκα και δεν παίρνει πια κανένα οξύ. Έτσι έχετε ένα μίγμα πολυφωσφορικών . Δεν είναι πρόβλημα να στεγνώσει αυτή η μάζα τσιχλόφουσκας και στεγνώνει χωρίς προβλήματα και μπορεί να καταναλωθεί και δεν είναι κακό αλλά όχι το μονοφωσφορικό.
Το μονοφωσφορικό το οποίο μπορεί να φτιαχτεί με την προσθήκη νερού και μετά αραιωμένου φωσφορικού οξέος στη βάση σε μη πολικό διαλύτη και μετά αναμειγνύουμε τα άγια σκατά και των δύο, έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πολύ πιο υδατοδιαλυτό από το πολυφωσφορικό και επίσης περισσότερο από το θειικό. Αυτή η υψηλότερη διαλυτότητα σημαίνει καλύτερη βιοδιαθεσιμότητα και έχει ελαφρώς ταχύτερη έναρξη από τα άλλα άλατα. Μόνο το ανθρακικό άλας λέγεται ότι το ξεπερνάει, αλλά δεν προσπάθησα ποτέ να το φτιάξω.

Τώρα όταν φτιάχνετε το μονοφωσφορικό στο νερό συμβαίνει κάτι που θα σας ενοχλήσει πρώτα: Κατά την προσθήκη του φωσφορικού οξέος θα δείτε πρώτα το αλάτι να πέφτει από το διάλυμα και αυτό θα σας χαροποιήσει. Όταν προσθέτετε περισσότερο οξύ ξαφνικά όλο το αλάτι θα -φουσκώσει! - εξαφανίζεται και πάλι! Σε διαφορά με το θειικό οξύ όπου αυτό είναι κακό, είναι ακριβώς αυτό που θέλετε με τα άλατα του φωσφορικού οξέος καθώς θέλετε αυτό με την καλύτερη υδατοδιαλυτότητα. Το οποίο παίρνετε σε ph 5 με 6 και αφού διαχωρίσετε και εξατμίσετε το νερό.

Ο κόκκινος αποχρωματισμός που εμφανίζεται όταν προστίθεται πολύ οξύ δεν προκαλείται από οξύ ή αμφεταμίνη αλλά από προσμίξεις, κυρίως P2P και ήπια βασικές προσμίξεις που ήρθαν μέσα από τη διαδικασία. Το P2P περνάει ωραία μέσα από τις ατμοαποστάξεις και τις διαδικασίες Α/Β, καθώς είναι αμφοτερικό παρουσία βάσεων και οξέων, ειδικά με τις βάσεις, ας πούμε ότι γίνεται ξαφνικά υδατοδιαλυτό σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό.
Πραγματικά καθαρή βάση αμφεταμίνης δεν αλλάζει χρώμα όσο οξύ και αν προσθέσετε. Κανένα από τα πρωτόκολλα μετά την αντίδραση που έχω δει εδώ δεν παράγει πραγματικά καθαρή βάση αμφεταμίνης και έτσι η ανάγνωση σχετικά με το πρόβλημα του αποχρωματισμού (από ροζ σε κόκκινο) δεν αποτελεί καθόλου έκπληξη.
 
View previous replies…

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τη διαδικασία που παρατίθεται στην Εγκυκλοπαίδεια Φαρμακευτικής Παραγωγής, η οποία χρησιμοποιεί αλκοόλη, αλλά ταιριάζει απόλυτα με όλες τις πρακτικές μου παρατηρήσεις. Το αλάτι κάνει επίσης μια πράξη εξαφάνισης στο IPA πάρα πολύ από το νερό στο H3PO3 που είναι όταν σταματώ να προσθέτω οξύ. Επίσης, χαίρομαι που σε βλέπω να γράφεις ακόμα μετά από τόσες... δεκαετίες.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
η ακετόνη λειτουργεί πολύ καλύτερα, βγαίνει ένα καλό στερεό αλάτι, χωρίς μύξες. Το έλεγξα προσωπικά το 2005))))
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Όσον αφορά το p2p και τον χρωματισμό, θα υποστηρίξω. αυτό είναι αλήθεια. Οι προσμίξεις της p2p και των παραγώγων της δίνουν χρώμα λόγω παραπροϊόντων, αυτό ισχύει και για τις συνθέσεις p2np και p2p, η αμίνη μετά από κλασματική απόσταξη σε υψηλό κενό δεν χρωματίζεται όταν χρησιμοποιείται περίσσεια οξέος, η καθαρή βάση της αμίνης είναι εντελώς άχρωμη και διαφανής.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Καλά πιθανόν να μπορείς να φτιάξεις το μονοφωσφορικό σε ακετόνη, ποτέ δεν είπα ότι η μέθοδος που περιέγραψα είναι η μόνη.
Αλλά από περιέργεια, γιατί "πολύ καλύτερα"; Στα δικά μου μάτια είναι το πολύ-πολύ θέμα προσωπικού γούστου ποια μέθοδο προτιμά κανείς.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
ευκολία παρασκευής και απομόνωσης, τα φωσφορικά άλατα αμίνης είναι πολύ δύσκολα διαλυτά στην ακετόνη, εύκολα ξηρά.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Εξηγείτε όμορφα γιατί η προσθήκη H2PO4 σε βάση αμίνης σε ακετόνη ΔΕΝ θα δώσει το μονοφωσφορικό άλας. Καθώς η θεαμίνη θα πέσει έξω ως το πιο αδιάλυτο άλας που αποτελείται από φωσφάκες που αποτελούνται από ένα μόριο ωφωσφορικού οξέος και πολλά μόρια αμίνης, αυτό το άλας δεν θα αντιδράσει περαιτέρω, ανεξάρτητα από το πόσο περισσότερο H3PO4 θα προσθέσετε.
Μονοφωσφορικό σημαίνει ακριβώς ένα μόριο αμφεταμίνης προς ένα μόριο φωσφορικού οξέος και αυτό δεν επιτυγχάνεται με τη μέθοδο που περιγράψατε.

Δεν θα το τονίσω περαιτέρω, αυτό είναι το τελευταίο μου σχόλιο επί του θέματος, δεν έχω ούτε νεύρα ούτε χρόνο για αυτό, συγγνώμη.

Καλή τύχη και καλή μαγειρική! ;)
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Χρησιμοποίησα αυτή τη μέθοδο το 2005 και αποδείχθηκε εξαιρετική. είναι δική σας υπόθεση να συμβεί ή όχι. Αυτή είναι η πρακτική μου και σε αρκετά εργαστήρια. Καλή τύχη στο δύσκολο ταξίδι σας. Τα μονοφωσφορικά άλατα, σε αντίθεση με άλλα φωσφορικά άλατα και άλατα αμφεταμίνης, είναι πολύ δύσκολα διαλυτά στην ακετόνη.
 

Pervitin

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
27
Reaction score
3
Points
3
Διάβασα το νήμα και για να εισπράξω αυτό που είπατε με απλά βήματα,
Αν είχα καθαρή βάση αμφεταμίνης με απόσταξη ατμού, όπως 100ml. Πόσο διαλύτη χρειάζομαι και τι είδους;
Η ακετόνη δεν θα λειτουργήσει όταν χρησιμοποιώ H3PO4 και πόσο φωσφορικό οξύ πρέπει να ρίξω μέσα;

δεν θέλω κάποιος να κάνει τα άπλυτα, αλλά θα με βοηθούσε να καταλάβω τη διαδικασία, με ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, ευχαριστώ.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Αν ο στόχος σας είναι να το κρυσταλλώσετε μπορείτε να πάτε και να το αναμίξετε με ακετόνη ή μεθανόλη όπου θα συνιστούσα Ακετόνη για να το στάξετε στη συνέχεια να το αλατίσετε με θειικό οξύ
 

Pervitin

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
27
Reaction score
3
Points
3
Ευχαριστώ, άρα πρέπει να αναμείξω την καθαρή βάση με περίπου 1:1 ξηρή ακετόνη και στη συνέχεια να στάξω το 85% H3PO4 μου σε αυτό μέχρι να φτάσει σε PH 5-6; Εγώ δεν καταλαβαίνω την ανάρτηση του @OrgUnikum "Το μονοφωσφορικό το οποίο μπορεί να γίνει προσθέτοντας νερό και στη συνέχεια αραιωμένο φωσφορικό οξύ στη βάση σε μη πολικό διαλύτη και στη συνέχεια αναμειγνύοντας το ιερό σκατό και από τα δύο, έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πολύ πιο υδατοδιαλυτό από το πολυφωσφορικό και επίσης περισσότερο από το θειικό." Όταν πρέπει να προσθέσω νερό. Νόμιζα ότι το νερό και το A-Oil επηρεάζουν την απόδοση; Και πόσο νερό;
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
Γεια σας και πρώτα απ' όλα ένα μεγάλο ευχαριστώ για τα ενεργά μέλη αυτού του φόρουμ. Δεν θα είχα φτάσει στο σημείο που βρίσκομαι χωρίς εσάς!
Το πρόβλημά μου: Έχω αρκετό (παλιό) θειικό οξύ για μία ακριβώς παρτίδα. Το πρόβλημα είναι ότι με την πάροδο του χρόνου πήρε ένα κίτρινο χρώμα. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω αυτό; (Δεν μπορώ να βάλω στα χέρια μου καινούργιο)
Αλλά έχω αρκετό φωσφορικό οξύ @orgUnicum:

"Το μονοφωσφορικό το οποίο μπορεί να φτιαχτεί με προσθήκη νερού και στη συνέχεια αραιωμένου φωσφορικού οξέος στη βάση σε μη πολικό διαλύτη και στη συνέχεια ανάμειξη του ιερού σκατά και των δύο, έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πολύ πιο υδατοδιαλυτό από το πολυφωσφορικό και επίσης περισσότερο από το θειικό."

Μπορείτε να μου πείτε την αναλογία ανάμιξης Νερό:Βάση και Νερό:pοσφορικό οξύ; Επίσης έχω n Hexan είναι κατάλληλο ως μη πολικός διαλύτης;

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
Έχω μια άλλη ερώτηση σχετικά με την πρώτη μου αυτοδημιούργητη παρτίδα (πιθανώς όχι) φωσφορικής αμφεταμίνης και αποφάσισα να την δημοσιεύσω εδώ αντί να ανοίξω ένα νέο νήμα. Την έφτιαξα μέσω της μεθόδου P2NP HgCl και όλα φαίνονταν καλά. Το αμάλγαμα- η αντίδραση μετά την προσθήκη του RM. Το μόνο πράγμα που έκανα λάθος ήταν ο έλεγχος της θερμοκρασίας κατά τη διάρκεια της αναγωγής (νομίζω ότι το άφησα να ζεσταθεί υπερβολικά μερικές φορές. Αλλά μετά από 24h πήρα 2 nhice στρώματα αποκέντρωσα το ανώτερο και διαχώρισα το τελευταίο κομμάτι με ένα διαχωριστικό χωνί.
Για να μην τα πολυλογώ, κατέληξα με 85 g ό,τι να 'ναι (από 10 g P2NP). Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα τι πήγε στραβά και πως μπορώ να το αποφύγω αυτό θα ήμουν πολύ ευτυχής για μια απάντηση. αυτή τη στιγμή φτιάχνω τη δεύτερη παρτίδα μου όπου το κομμάτι του αμαλγάματος δεν πήγε τόσο καλά (πρώτη φορά με cofffegrinder που έσπασε κατά τη διάρκεια της διαδικασίας.
Επίσης, αν κάποιος έχει μια ιδέα σχετικά με τις ερωτήσεις στην τελευταία μου ανάρτηση: παρακαλώ ενημερώστε με... Πρέπει να τελειώσω μια τρίτη παρτίδα μέχρι τη Δευτέρα το πρωί επειδή την καταχώρησα για ανάλυση και θέλω τουλάχιστον μια επιτυχημένη παρτίδα.

thx εκ των προτέρων,
lee
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Πήρατε ένα μείγμα ανόργανων αλάτων, οπότε δεν βλέπω καμία αναφορά ότι χρησιμοποιήσατε αλκάλια για να πάρετε τη βάση χωρίς αμίνες. Δεν ξέρεις τι κάνεις, είναι επικίνδυνο.
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
Όχι, αυτό θα έπρεπε να είναι μόνο μια σύντομη σύνοψη, δεδομένου ότι είχα λίγο άγχος. Ακολούθησα τον οδηγό viedeoguide και πέρασα ώρες σε αυτό το φόρουμ διαβάζοντας αναρτήσεις σχετικά με αυτή τη σύνθεση. για να είμαι βέβαιος: Εγώ βέβαια αλλά το μίγμα σε ένα ποτήρι ζέσεως, περίμενα ~20 και στη συνέχεια πρόσθεσα ένα διάλυμα NaOH μέχρι να φθάσω στο ph 11 (θα έπαιρνα 2 στρώματα χωρίς το alkanisartion;)
Καμία ιδέα για το τι πήγε στραβά;
 

Mohammed_Lee

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
44
Reaction score
8
Points
8
Έχει κανείς μια ιδέα ποιο λάθος θα μπορούσε να το έχει προκαλέσει αυτό; σε ποιο βήμα της σύνθεσης έκανα λάθος;
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Γράψτε λεπτομερώς τι κάνατε, ποια αντιδραστήρια χρησιμοποιήσατε, τι παρατηρήσατε. πώς μπορούμε να σας καταλάβουμε αν δίνετε μικρές πληροφορίες.
 
Top