Το πακέτο κατασχέθηκε

Mister Man

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
Γεια σας, τι συμβαίνει αν ένα πακέτο που περιέχει φάρμακα και απευθύνεται σε εμένα μπλοκαριστεί στο τελωνείο;
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Σε διάφορα μέρη του κόσμου υπάρχουν διαφορετικές στρατηγικές.
Κάπου μόνο κατάσχεση & κοινοποίηση ή χωρίς αυτή.
Κάπου έφοδος της αστυνομίας, ή παράδοση χωρίς προβλήματα αλλά έφοδος 1-2 εβδομάδες/μήνα αργότερα αν υποθέσουν ότι είστε έμπορος.
Κάπου κλήση από ένα ταχυδρομείο για να έρθεις και να "τους βοηθήσεις να βρουν το πακέτο σου" ή οποιοδήποτε άλλο μαλακισμένο λόγο για να τους βοηθήσεις να επιβεβαιώσουν ότι είναι δικό σου.
 

Mister Man

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
Το πακέτο έχει σταματήσει στη Γερμανία, κατευθυνόταν προς την Ιταλία
 

gus.fring

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 13, 2023
Messages
100
Reaction score
64
Points
28
Εύχομαι να μη σας συμβεί αυτό😬
 

cofita666

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Apr 12, 2024
Messages
37
Reaction score
30
Points
18
Λυπάμαι πολύ για εσάς, φίλε, παρακαλώ μπορείτε να μας κρατάτε ενήμερους για το τι συνέβη στο μέλλον και τι συνέπειες θα έχετε
Σε παρακαλώ, μείνε ασφαλής. 🙏 ❣️
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Μου έχει κατασχεθεί ένα στο τελωνείο. Ήταν μια μικρή ποσότητα. Πήρα μια επιστολή που έλεγε ότι κατασχέθηκε καθώς και ένα έντυπο για να το πάρω πίσω αν ήμουν πράκτορας της DEA. Μόλις λάβετε την επιστολή μην συμπληρώσετε τίποτα και μην το στείλετε πίσω αν υπάρχει η δυνατότητα. Απλά αφήστε το και θεωρήστε ότι η διεύθυνσή σας έχει καεί.
 

Mister Man

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
Ακόμα δεν έχω λάβει καμία ειδοποίηση, μόνο η ναυτιλιακή εταιρεία μου είπε ότι το τελωνείο το κατέσχεσε, ίσως δεν το έχουν καν αναλύσει, είναι υγρό. Ελπίζω να περάσει στη λήθη.
 
View previous replies…

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Μην απαντήσετε αν αυτό είναι επιζήμιο για το opsec σας, αλλά ποια υπηρεσία αποστολής χρησιμοποιείτε που σας ειδοποίησε ότι το πακέτο κατασχέθηκε;
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
361
Reaction score
175
Points
43
Στείλτε ένα πρεζόνι να πάει να το πάρει 😆😆
 

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Καλή τύχη, πώς παρατηρήσατε ότι κατασχέθηκε;
 

Mister Man

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
D Από τον αριθμό παρακολούθησης ανέφερε ένα μπλοκάρισμα, στη συνέχεια η ναυτιλιακή εταιρεία μου έγραψε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ότι είχε μπλοκαριστεί στο τελωνείο
 

Mister Man

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
Η NOI δεν ξέρει αν έχει κατασχεθεί, μου είπαν ότι έχει κατασχεθεί ή κρατείται, δεν μπορούν να μου πουν. τώρα έχει περάσει ήδη ένας μήνας και δεν ξέρω τίποτα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Πιθανόν να είστε πολύ τυχεροί που κατασχέθηκε στη Γερμανία και όχι στην Ιταλία. Δεν είμαι σίγουρος πώς μοιάζει η έκδοση στην Ευρώπη, αλλά στις ΗΠΑ δεν θα σας δεχτούν καν από άλλη πολιτεία, εκτός αν το επίπεδο του εγκλήματος είναι ένα συγκεκριμένο επίπεδο. Πρώτου βαθμού πλημμέλημα νομίζω. Υπάρχουν 4 επίπεδα εγκλημάτων χαμηλότερα από αυτό. Για να σας εκδώσουν από άλλη χώρα πρέπει να είναι κακούργημα 3 ή 2. Αν είχαν βρει το πακέτο στην Ιταλία, μπορεί να ήσουν ήδη στη φυλακή. Εγώ πάντως θα καθάριζα το σπίτι και θα πήγαινα το λάπτοπ σου σε έναν φίλο για ένα μήνα ( αυτό που χρησιμοποίησες για να παραγγείλεις τα πράγματα, είναι το ισχυρότερο αποδεικτικό στοιχείο που υπάρχει)
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
142
Points
43
Μπορώ να σας μιλήσω εκ πείρας, καθώς σε περισσότερες από μία περιπτώσεις έχουμε υποστεί απώλειες λόγω της κατάσχεσης δεμάτων που έρχονται από την Κίνα στην Ευρωπαϊκή Ένωση και η σοφότερη συμβουλή που μπορώ να σας δώσω είναι να μην συμπληρώσετε κανένα έντυπο, να μην απαντήσετε σε κανένα από τα μηνύματα του τελωνείου ή να προσπαθήσετε να σώσετε το πακέτο, να μείνετε έξω από αυτό ανά πάσα στιγμή και από αυτή τη στιγμή να πάρετε τη βασική ασφάλεια που πρέπει να έχετε. (αλλαγή του αριθμού τηλεφώνου, των emails κ.λπ.). Σίγουρα το πακέτο σας θα καταστραφεί αργότερα και ανάλογα με το περιεχόμενό του οι αρχές θα αρκεστούν στην καταστροφή του ή θα ξεκινήσει έρευνα αν πρόκειται για ποσότητες περιβόητης σημασίας της κατηγορίας 1, αν πρόκειται για αντιδραστήρια ή ερευνητικά χημικά που δεν έχουν ακόμη υπαχθεί σε Δεν θα πρέπει να ανησυχείτε τόσο πολύ για το νόμο και θα αρκούσε να κάνετε μερικές αλλαγές στη ζωή σας. Ευλογίες και ενθάρρυνση!
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
142
Points
43
Συγγνώμη που σας γράφω για λάθος... Να είστε καλά. Μεγάλη αγκαλιά αδερφέ!
 

Acidosis

Don't buy from me
Resident
Joined
May 31, 2022
Messages
209
Reaction score
142
Points
43
Μπορώ να σας μιλήσω εκ πείρας, καθώς σε περισσότερες από μία περιπτώσεις έχουμε υποστεί απώλειες λόγω της κατάσχεσης δεμάτων που έρχονται από την Κίνα στην Ευρωπαϊκή Ένωση και η σοφότερη συμβουλή που μπορώ να σας δώσω είναι να μην συμπληρώσετε κανένα έντυπο, να μην απαντήσετε σε κανένα από τα μηνύματα του τελωνείου ή να προσπαθήσετε να σώσετε το πακέτο, να μείνετε έξω από αυτό ανά πάσα στιγμή και από αυτή τη στιγμή να πάρετε τη βασική ασφάλεια που πρέπει να έχετε. (αλλαγή του αριθμού τηλεφώνου, των emails κ.λπ.). Σίγουρα το πακέτο σας θα καταστραφεί αργότερα και ανάλογα με το περιεχόμενό του οι αρχές θα αρκεστούν στην καταστροφή του ή θα ξεκινήσει έρευνα αν πρόκειται για ποσότητες περιβόητης σημασίας της κατηγορίας 1, αν πρόκειται για αντιδραστήρια ή ερευνητικά χημικά που δεν έχουν ακόμη υπαχθεί σε Δεν θα πρέπει να ανησυχείτε τόσο πολύ για το νόμο και θα αρκούσε να κάνετε μερικές αλλαγές στη ζωή σας. Ευλογίες και ενθάρρυνση!
 

mikeyoak

Don't buy from me
Resident
Joined
May 15, 2024
Messages
9
Reaction score
9
Points
3
Εντάξει, έχω κάποια εμπειρία σε αυτό το θέμα, ανάλογα με το πού βρίσκεστε. Αν αυτό συνέβη στις ΗΠΑ, μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα στο DM.
 
Top