Το πακέτο κατασχέθηκε

mikeyoak

Don't buy from me
Resident
Joined
May 15, 2024
Messages
9
Reaction score
9
Points
3
Εντάξει, έχω κάποια εμπειρία σε αυτό το θέμα, ανάλογα με το πού βρίσκεστε. Αν αυτό συνέβη στις ΗΠΑ, μπορείτε να μου στείλετε μήνυμα στο DM.
 

Regis Kimble

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 28, 2023
Messages
11
Reaction score
5
Points
3
Η Χαβάη έχει διαβόητα αυστηρά τελωνεία- κάποιος που ήξερα συνήθιζε να φέρνει στεροειδή από το Ηνωμένο Βασίλειο και πάντα άφηνε το πακέτο να κάθεται για μια εβδομάδα στην ή κοντά στην μπροστινή πόρτα με γραμμένη την επιστροφή στον αποστολέα.
Μια φορά αμέσως μετά την παράδοση παρατήρησαν έναν τύπο παρκαρισμένο σε ένα κάμπριο που διάβαζε μια εφημερίδα μέρα μεσημέρι. Απλά άφησε το πακέτο κάτω και έκανε μια σύντομη "καθαριότητα".
Μια ώρα αργότερα χτύπησαν οι αξιωματούχοι του ταχυδρομείου των ΗΠΑ και η τοπική αστυνομία και ρώτησαν τι είχε μέσα το πακέτο. Ευτυχώς αυτό το άτομο είδε ήδη ότι το πακέτο είχε ανοιχτεί, Και, δεν προσπάθησε να το ανοίξει.
Το πακέτο παραδόθηκε πίσω και τους είπε ότι δεν ήταν γι' αυτόν, να το στείλουν πίσω σε όποιον το έστειλε. Είχε αλλάξει και το όνομά του κατά μερικά γράμματα- John Smith αντί για Jason Simmons.
Πιθανή άρνηση!
 

Nexgen

Buying through escrow
New seller
Language
🇪🇸
Joined
Jul 12, 2023
Messages
19
Reaction score
125
Points
28
Deals
6
Έστειλα πακέτα με 2 μεθα το μεγάλο ήταν 4 κιλά αλλά το περίεργο είναι ότι από τις 10 φορές μόνο τα μισά φτάνουν και δεν κατάσχονται φτάνουν κανονικά αλλά όταν τα ανοίγεις όλα καταστρέφονται δεν ξέρω αν είναι το τελωνείο ή οι ίδιοι οι πελάτες που κάνουν αυτή τη φάρσα

Μου συμβαίνει συχνά στην Αυστραλία

Μήπως σε κάποιον άλλον έχει συμβεί το ίδιο πράγμα γιατί είναι περίεργο αν είχαν ομοσπονδιακούς πράκτορες σε όλο το σπίτι
 

magnesium_sulphate

Moderator in Lithuania section
Resident
Joined
Apr 11, 2024
Messages
19
Solutions
1
Reaction score
21
Points
3
Γεια σας,

Δώστε μου κάποιο πλαίσιο και θα σας εξηγήσω τα πάντα. Εξαρτάται από τη χώρα, αλλά νομίζω ότι έχω αρκετή εμπειρία με την αντιμετώπιση τέτοιων πραγμάτων πολλές φορές.
 

cofita666

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Apr 12, 2024
Messages
37
Reaction score
30
Points
18
Φίλε, ελπίζω όλα να είναι εντάξει και να είσαι καλά.
🍀👋🤠
Και αν μπορείτε να ενημερώσετε για τις συνέπειες που είχατε...
 

armanimani

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 11, 2024
Messages
82
Reaction score
49
Points
18
Νομίζω ότι είσαι εντάξει, καθώς δεν βρήκαν κάτι τέτοιο στην κατοχή σου, νομίζω ότι μπορείς πάντα να αρνείσαι τα πάντα και να λες ότι δεν παρήγγειλες ποτέ τίποτα. Είναι εύκολο για κάποιον να παραγγείλει πράγματα στη διεύθυνσή σας και στο όνομά σας. Αν φτάσει τόσο μακριά, απλά διαγράψτε κάθε είδους αποδεικτικό στοιχείο με το οποίο είχατε επαφή. Και απλά αρνήσου, αρνήσου, αρνήσου. Όπως είπα, αν φτάσει τόσο μακριά και σας βγάλουν από τη μέση, μη νομίζετε ότι σταμάτησαν να το ψάχνουν. Πρέπει να είστε προσεκτικοί ανά πάσα στιγμή από εκείνη τη στιγμή και μετά.
 

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
36
Reaction score
25
Points
18
Πρόσφατα χάθηκαν 3 από τις 5 αποστολές μου- και οι πέντε διεθνείς αποστολές της ΕΕ (χωρίς εξωτερικό τελωνείο). Και οι τρεις που χάθηκαν χρησιμοποίησαν τις εθνικές ταχυδρομικές υπηρεσίες, από τις δύο που παραδόθηκαν η μία έγινε μέσω των εθνικών ταχυδρομικών υπηρεσιών και η άλλη μέσω ιδιωτικής εταιρείας ταχυμεταφορών. Οι παραγγελίες που επαναποστέλλονται δεν τα κατάφεραν επίσης. Εκτός αν οι αποστολείς τα έκαναν θάλασσα με την απόκρυψη και οι αποστολές σταμάτησαν στη χώρα προέλευσης σε αυτό το σημείο θεωρώ ότι η διεύθυνσή μου είναι σε μαύρη λίστα με κέντρα διαλογής που φιλτράρουν την αλληλογραφία μου για έλεγχο. Δεν έχω λάβει ποτέ καμία ειδοποίηση για οποιαδήποτε κατάσχεση, ούτε από την εταιρεία ταχυδρομείου, ούτε από τις αστυνομικές αρχές.
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
120
Reaction score
86
Points
28
Έχω ένα φορτίο που κάθεται μεταξύ των καθισμάτων κάπου πιθανώς όπως 5 μίλια από μένα από τις αρχές Αυγούστου lol. Η μαλακία ήταν ευαίσθητη στη θερμοκρασία και το φως, οπότε το θεωρώ χαμένο, αλλά εξακολουθεί να είναι καταχωρημένο ως "καθ' οδόν" μετά από ένα μήνα. Η μαύρη λίστα είναι το πιο πιθανό σενάριο. Έχω μια άλλη αποστολή που πλησιάζει τώρα, αν σταματήσει ή "παγώσει" σε αυτό το στάδιο θα θεωρήσω ότι η διεύθυνση που χρησιμοποιούσα κάηκε και θα προχωρήσω.

Κυριολεκτικά οποιοσδήποτε μπορεί να παραγγείλει αλληλογραφία σε οποιονδήποτε, οπότε είναι ένα νομικό χάος όπως και να το δεις. Τα νομικά χάλια είναι ακριβά, εκτός αν κάποιος θέλει να σας παραδειγματίσει (και είμαι σίγουρος ότι θα το καταλάβετε πολύ γρήγορα αν είναι έτσι), η λύση γι' αυτούς είναι να "σταματήσουν την περαιτέρω δραστηριότητα" γιατί αυτή είναι η φθηνότερη επιλογή.

Ποιος δεν έχει εχθρούς στις μέρες μας; Είμαστε στο γαμημένο το 2024, τα 5χρονα κυκλοφορούν με iPhone. Απ' όσο ξέρει ο καθένας, οι διευθύνσεις που επιλέγω είναι απλά άνθρωποι που πραγματικά δεν μου αρέσουν και δεν έχω πρόβλημα να τους γαμήσω.

Τόσοι πολλοί 9-5 M-F Drones τριγύρω, διάλεξε και περίμενε τον ταχυδρόμο να φύγει, να αρπάξει το πράμα σου. Προσπαθήστε να διαλέξετε διευθύνσεις τεχνοφοβικών, δεν θα έχουν κουδούνια ή κάμερες. Παρακολουθήστε τις σελίδες NextDoor (SocialMedia) της περιοχής σας. Οι ηλικιωμένοι λατρεύουν να κουτσομπολεύουν για "ύποπτες δραστηριότητες" που συμβαίνουν στις τέλειες, πολύτιμες πατρίδες τους. Βρίσκω ότι είναι μια πολύ καλή γραμμή για το τι ετοιμάζει η τοπική μου Αστυνομία και οι "άγρυπνοι πολίτες".

Απλά μείνετε ασφαλείς, μείνετε ασφαλείς για μένα σημαίνει να είστε έξυπνοι και να κάνετε την έρευνά σας και θα είστε μια χαρά
 

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
68
Reaction score
62
Points
18
Deals
13
Όπως είπε ο KurtVερευνήστε και συγκεντρώστε πληροφορίες όπου μπορείτε. Έχω μια κρυφή κάμερα που βλέπει όλες τις ταχυδρομικές υπηρεσίες να περνούν και για το μέρος που βρίσκομαι έχουμε τους ίδιους ανθρώπους παράδοσης 6 ημέρες την εβδομάδα και τρέχουν σχεδόν ακριβώς την ίδια ώρα κάθε μέρα. Εξοικειωθείτε με αυτό το είδος των πραγμάτων, τότε αν παρατηρήσετε κάτι εκτός θα μπορούσε να είναι ένα σημάδι. Χρησιμοποιώ διαφορετικές διευθύνσεις γειτόνων, αλλά εξακολουθώ να παρακολουθώ οτιδήποτε περίεργο. Είναι ευκολότερο σε μια αγροτική περιοχή όμως όταν περνάει κάτι ή κάποιος από τα συνηθισμένα. Είχα μια φορά ένα πακέτο που έφτασε με 2 ημέρες καθυστέρηση λόγω μιας "καθυστέρησης της usps" και μπορεί να μην ήταν τίποτα, αλλά έκαψα αυτή τη διεύθυνση μετά από αυτό για παν ενδεχόμενο. Έχω επίσης ένα άτομο που αναλαμβάνει παραδόσεις έναντι αμοιβής, εκεί στέλνω τυχόν μεγαλύτερες παραγγελίες. Τους απομένει μόνο τόσος χρόνος για να ζήσουν, οπότε όσον αφορά τους ίδιους έχουν πολύ λίγα να χάσουν, εφόσον τους δίνω κάποια από τα καλούδια παραμένουν ευχαριστημένοι όσο δεν πάει. Γνωρίζω επίσης έναν τύπο που δουλεύει με ups κάθε χρόνο το Νοέμβριο Δεκέμβριο. Βοηθάει πολλούς οδηγούς να παραδώσουν και γνώρισε πέρυσι έναν ωραίο που βοηθάει και τώρα. Ο μάγκας τον ενημερώνει όταν γίνεται μια παραγγελία και ο οδηγός θα προσέχει το πακέτο με το συγκεκριμένο όνομα και διεύθυνση, θα το σκανάρει ως παραδοτέο και μετά θα το πάρει σπίτι και ο μάγκας θα πάει μετά να το παραλάβει. Αυτή είναι μια από τις καλύτερες μεθόδους παράδοσης που έχω δει μέχρι στιγμής, καθώς σας κρατάει 100% μακριά από τα ραντάρ και ο οδηγός δεν έχει καμία ανησυχία. Αν το πακέτο πολιορκηθεί, θα του το πουν γιατί είναι στη διαδρομή του, και το πακέτο ταχυδρομήθηκε σε ένα τυχαίο όνομα και διεύθυνση στην κανονική του διαδρομή, οπότε δεν υπάρχει καμία απολύτως σύνδεση με κανέναν. Απλά πρέπει να βεβαιωθείτε ότι ο προμηθευτής σας το ταχυδρομεί με τη συγκεκριμένη υπηρεσία, διαφορετικά κάποιος θα βρεθεί προ μεγάλης έκπληξης στο ταχυδρομείο.
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
120
Reaction score
86
Points
28
Είναι πραγματικά καλό να γνωρίζεις ανθρώπους lol
 

biocandys

Don't buy from me
New Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 1, 2024
Messages
7
Reaction score
3
Points
3
Στην Ισπανία στέλνουν μυστική αστυνομία. Δεν νοιάζονται για το ποσό. Αλλά είναι επειδή ξέρουν ότι έχουν κάποιον πράκτορα...
 

biocandys

Don't buy from me
New Member
Language
🇪🇸
Joined
Sep 1, 2024
Messages
7
Reaction score
3
Points
3
Μόνο πακέτες που έρχονται από τη χόλα ντα επειδή θέλουν να γαμήσουν το narcoesesd της χόλα ντα.
 
Top