Σύνθεση φαινυλακετόνης (P2P) μέσω γλυκιδικού αιθυλεστέρα BMK

chem19

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 30, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
@G.Patton hello,
Χρειάζομαι τις ευλογίες και την υποστήριξή σας.
Στο βήμα 6 απαιτείται διάλυμα NaOH 30% 450 ml.
Έχω σφαιρίδιο NaOH. Πόσο από αυτά τα σφαιρίδια χρειάζονται με πόσο νερό, για να γίνει το επιθυμητό διάλυμα 450 ml.
Plz καθοδηγήστε με, καθώς παίρνω διαφορετικές διαφορετικές απαντήσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Χαιρετισμούς
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας
450*0,3=135g NaOH φορτώνονται στο ποτήρι ζέσεως, προσθέστε εκεί νερό για να φτάσετε σε 450 ml κινδύνου.
 

chem19

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 30, 2023
Messages
13
Reaction score
5
Points
3
@G.Patton Σας ευχαριστώ πολύ. Είστε ο καλύτερος. Ο Θεός να σας ευλογεί. Αν πετύχω θα συμβάλω σίγουρα στο έργο bb σας. Μακάρι να μπορούσα να γίνω μαθητής σας στην πειραματική χημεία. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
36
Points
18
Δοκίμασε κανείς το νέο πετρέλαιο BMK; cas 41232-97-7. Πριν από μια δεκαετία μπορούσες απλά να πάρεις σκόνη BMK να κάνεις διάλυμα με μεθανόλη 1:1 και να το στάξεις κατευθείαν στο al/hg θα είχες τελειώσει την ίδια μέρα... απαιτείται υδρόλυση με όλα τα νέα παράγωγα BMK; Το άλας νατρίου 5449 είναι χάλια σε σύγκριση με το παλιό BMK.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Πρέπει να πραγματοποιήσετε αλκαλική υδρόλυση και από ό,τι όξινη όπως για τα γλυκιδικά PMK.
Δεν είναι αλήθεια, δεν θα μπορούσατε να παρασκευάσετε μεθαμφεταμίνη από το άλας νατρίου του γλυκιδικού οξέος ΜΜΚ απευθείας. Πρέπει να πάρετε αρχικά P2P.
 

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
36
Points
18
Δεν λέω ότι ήταν άλας νατρίου, ξέρω ότι δεν ήταν άλας νατρίου η υφή της σκόνης έμοιαζε εντελώς διαφορετικής σύστασης από το παράγωγο BMK 5449.
 

guideme

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας εμπειρογνώμονες, αυτή είναι η πρώτη μου δημοσίευση. Ελπίζω ότι θα λάβω απάντηση.
Έχω 200 ml γλυκιδικού εστέρα
Η ερώτησή μου είναι πόσο διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου,νερό και διαλύτη πρέπει να χρησιμοποιήσω στο βήμα 11,14,15,
Και HCl στο βήμα 18. Ευχαριστώ
 

guideme

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
@G.Patton θα λάβω απάντηση.i m noob. Αλλά έχω πρόσβαση σε χημικές ουσίες.
 
Last edited:
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να τις υπολογίσετε μόνοι σας. Έχει άμεση εξάρτηση και μπορεί να μειωθεί αναλογικά.
 

guideme

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 29, 2024
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
G.Patton Plz correct me if I m wrong
Για 700ml γλυκιδικού οξέα, χρησιμοποιήσατε 450 ml διαλύματος υδροξειδίου του νατρίου 30%,
άρα για 200 ml πρέπει να χρησιμοποιήσω 128,5 ml διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου και 142,8 ml αποσταγμένο νερό και 142,8 ml τουλένιο.

Ή αν είναι κάτι άλλο.plz ενημερώστε με.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Πώς υπολογίσατε τον αριθμό 700ml; Από αυτή την παρτίδα, θα λάβετε θεωρητικά 658ml γλυκιδικού εστέρα (απόδοση 100%). Σε μια πραγματική σύνθεση θα είναι λιγότερο.

Η αναλογία είναι σωστή, αλλά πρέπει να πάρετε όχι 700 ml. Υπολογίστε το για 530ml (για παράδειγμα απόδοση 80%).
 

skanderbeg

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
59
Reaction score
33
Points
18
Η προσθήκη HCL είναι συνήθως 2-3 φορές η ποσότητα της σκόνης γλυκιδικού ή κάνοντας το με το μάτι προσθέτετε HCL αργά μέχρι να σταματήσει να αντιδρά με το διάλυμα νερού-γλυκιδικού.
 

chef learner

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 9, 2024
Messages
43
Reaction score
3
Points
8
Χρειάζεται περαιτέρω απόσταξη και καθαρισμός του πετρελαίου BMK=P2P που παράγεται με αυτή τη διαδικασία;
Ή μπορείτε να χρησιμοποιήσετε απευθείας το έλαιο BMK για την παρασκευή βάσης χωρίς μεθαμφεταμίνη;
 

chef learner

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 9, 2024
Messages
43
Reaction score
3
Points
8
Υπάρχει κάποιος δάσκαλος που μπορεί να απαντήσει σε αυτή την ερώτηση; Πρέπει να ξεκαθαρίσω τις αμφιβολίες μου.

Ποια είναι η ποιότητα του P2P που κατασκευάζεται με αυτή τη μέθοδο; Ξεκίνησα με διμεθυλοφορμαμίδιο, αλλά σύμφωνα με τη διαδικασία και τη διδασκαλία στο βίντεο, το χρώμα του τελικού μου P2P φαίνεται να είναι πολύ ανοιχτό. Ποιος είναι ο λόγος γι' αυτό και τι θα το επηρεάσει; Τα αποτελέσματα του τεστ ελεύθερης βάσης μεθαμφεταμίνης θα παρακολουθούνται;
 

Attachments

  • UxRJQ41Sm2.jpeg
    UxRJQ41Sm2.jpeg
    5.4 MB · Views: 264

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
36
Points
18
Iv είχε παρόμοια p2p έκπληξη μετά από υδρόλυση πάρα πολύ όμως η δική μου ήταν με κακής ποιότητας σκόνη BMK και το τελικό προϊόν ήταν αρκετά αδύναμο.
 

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
36
Points
18
Iv είχε παρόμοια p2p έκπληξη μετά από υδρόλυση πάρα πολύ όμως η δική μου ήταν με κακής ποιότητας σκόνη BMK και το τελικό προϊόν ήταν αρκετά αδύναμο.
 

chef learner

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 9, 2024
Messages
43
Reaction score
3
Points
8
Κάθε αντιδραστήριο που χρησιμοποιείται έχει την πιθανότητα να επηρεάσει αυτά; Ή υπάρχει κάποιο αντιδραστήριο στον κατάλογο που πρέπει να αντικαταστήσω;
Χρησιμοποιώ πάντα την ίδια μέθοδο, αλλά αυτή τη φορά είναι διαφορετική. Είναι προφανώς πιο σκούρα, αλλά δεν ξέρω ποιο μέρος την επηρεάζει, επειδή ο χρόνος, η ποσότητα και η διαδικασία είναι όλα τα ίδια.
 

Attachments

  • mDJugV0l32.jpeg
    mDJugV0l32.jpeg
    4.7 MB · Views: 98

Throw-off

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 18, 2024
Messages
69
Reaction score
36
Points
18
Ξεχνάτε το κυριότερο που θα το επηρεάσει. Θερμοκρασία
 

Teotaita

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 16, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
GPATTON απλά πάρα πολύ να είναι σαφής "19. Το μείγμα θερμαίνεται στους 60°C και αποκαρβοξυλιώνεται με συνεχή ανάδευση επί 5 ώρες".
Το μίγμα θερμαίνεται καθ' όλη τη διάρκεια στους 60 C ή μόλις φτάσει στους 60 C η θερμότητα απενεργοποιείται με συνεχή ανάδευση μόνο για 5 ώρες; Ευχαριστώ
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Είμαι λίγο μπερδεμένος, αυτό είναι το BMK yield 300 ml, είναι p2p ή BMK oil
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Τι εννοείτε; BMK σημαίνει βενζυλομεθυλοκετόνη, που είναι η άλλη ονομασία της φαινυλο-2-προπανόνης (P2P). Μπορείτε να το αναζητήσετε εύκολα στο google ή να ανοίξετε το BB Wiki για να διαβάσετε...
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Συγγνώμη που έχω λίγες γνώσεις, θέλω να ξέρω ότι με τη βοήθεια αυτού του βίντεο μπορώ να φτιάξω μεθαμφεταμίνη από το λάδι BMK που παίρνω.
 

Manisj@1290

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 7, 2023
Messages
38
Reaction score
6
Points
8
Έχω BMK Glycidic Acid (Sodium Salt) (CAS No.-5449-12-7) σε μορφή σκόνης, πώς μπορούμε να το κάνουμε P2P
 

chef learner

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 9, 2024
Messages
43
Reaction score
3
Points
8
Αναζήτηση για τη σύνθεση P2P των γλυκιδυλαιθέρων BMK

Ή διαβάστε περισσότερα στην περιοχή απαντήσεων. Υπάρχει επίσης ένας τρόπος για την παρασκευή P2P με υδρόλυση φωσφορικού οξέος. Επιλέξτε τα αντιδραστήρια που μπορείτε να προμηθευτείτε και στη συνέχεια επιλέξτε τη μέθοδο για να αποφύγετε την παρεκτροπή.
 
Top