Pmk wash proceding dcm wash

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Γεια σας αναρωτιόμουν πώς να προχωρήσετε με μια πλύση dcm σε μια κετόνη, και ποια είναι τα βήματα και οι αναλογίες σε pmk για να γίνει πιο καθαρό, και είναι δυνατόν να εκτελέσετε είναι σε με υδατόλουτρο
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Εάν ξεκινάτε από το p-έλαιο θα πρέπει να πλένετε με αραιό ναό και άλμη και θα πρέπει να είναι ένα πορτοκαλί/κόκκινο-διαυγές υγρό. Αν θέλετε καθαρότερο συνιστώ απόσταξη με κενό αέρος.
 

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Το πρόβλημα είναι το νέο λάδι pmk, τα βήματα είναι διαφορετικά επίσης παίρνω ένα λάδι σαν μέλι όλη την ώρα το οποίο είναι άχρηστο
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18


Αν αντιδράσατε με αλκάλιο και στη συνέχεια με HCl, πλένετε με 5% ναόχ και στη συνέχεια με νερό. Θα μοιάζει με μέλι....επειδή υπάρχει νερό στο λάδι.

Το DCM δεν είναι απαραίτητο. Μπορείτε να λάβετε ένα αρκετά καθαρό έλαιο από το νέο PMK, πλένοντας με naoh ενώ είναι ακόμα ζεστό. Είναι αρκετά καλό.
 
Last edited:

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Μπορείτε να γράψετε τα ακριβή βήματα για μένα τα δοκίμασα όλα μέχρι τώρα και ακόμα δεν παίρνω καλό λάδι αλλά μάλλον κάποια ουσία σαν μέλι, σκούρο καφέ..
 

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Ας πούμε ότι ξεκινάω με 50 γραμμάρια σκόνης ποια είναι τα ακριβή βήματα με ποιες χημικές ουσίες για να λάβω καλό λάδι με το νέο pmk το παλιό pmk ήταν σαν χρυσός αυτό είναι διαφορετικό
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Έτσι έχετε σκόνη PMK; ή το λάδι που στερεοποιείται σε θερμοκρασία δωματίου; αν σκόνη δεν χρησιμοποιείτε αιθανόλη.

Ίσως έχετε παχύρρευστο υλικό επειδή προσθέσατε πολύ HCL; Πόσο προσθέσατε; Ποιες είναι οι θερμοκρασίες σας; Παίρνετε διάλυμα με διαχωρισμό, το λάδι είναι στον πάτο;
 

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Λοιπόν έχω το νέο pmk ναι επίσης το είδος του κεριού, πρώτα ξεκινάω αναμειγνύοντας το στους 30 βαθμούς κελσίου με αιθανόλη και νερό, μετά από 1 ώρα προσθέτω οξύ διπλάσιο της ποσότητας σε βάρος της σκόνης, στους 75βαθμούς κελσίου το κρατάω έτσι για 3 ώρες στο σημείο των 2,5 ωρών το χρώμα του μείγματος αλλάζει, μετά την εξάτμιση το λάδι γίνεται σαν μέλι παχύρρευστο δείτε βίντεο.
 

Attachments

  • tVwv8042IZ.mp4
    12.3 MB · Views: 0
  • uPRVnqY6M1.mp4
    7.9 MB · Views: 0

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Πάρα πολύ οξύ.

πρέπει να πλύνετε με διάλυμα ναόχ και νερό, θα το καθαρίσει. Φαίνεται ότι δεν το πλύνατε και επίσης προσθέσατε πάρα πολύ οξύ νομίζω. Δεν ήξερα ότι η σκόνη ήταν μετατροπή 2 βημάτων.
 
Last edited:

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
ποια ήταν η απόδοση σας;
 
Last edited:

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Η απόδοση ήταν σαν 72% επί του βάρους και ναι δεν πλύθηκε μετά, πόσο οξύ χρειάζεται και πόσο νερό αιθανόλης στο πρώτο μέρος;
 

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Και το χρονοδιάγραμμα και τα πτυχία αν έχετε πρόταση
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Νομίζω ότι πρέπει απλώς να το πλύνετε αυτό. Χρησιμοποίησε λιγότερο hcl την επόμενη φορά..έπρεπε να το πλύνεις αμέσως. Πιθανότατα έχεις 10-15% κακά σε αυτό το λάδι γι' αυτό είναι παχύρρευστο. Παίρνεις περίπου 2,5 λίτρα σκούρου νερού με το πλύσιμο του naoh. Όλα αυτά είναι ακόμα στο λάδι σου είμαι σίγουρος ότι οφείλονται κυρίως στο ότι δεν πλένεις..φαίνεται να το έχεις κάνει σωστά αλλά πρόσθεσε μόνο αρκετή hcl για την αντίδραση και κάνε το πλύσιμο αμέσως. Αν το λάδι δεν διαχωρίζεται και είναι διαλυμένο σε αιθανόλη ή κάτι τέτοιο τότε idk i guess θερμαίνετε και ανακατεύετε για να αποστάξετε την αιθανόλη και μετά κάνετε da washy wash
 
Last edited:

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Καλημέρα φίλε μου έκανα όπως είπες, χρησιμοποίησα το μισό ως hcl equel ποσότητα με σκόνη κατά βάρος τώρα, και το έπλυνα με διάλυμα naoh 5% το νερό έγινε βρώμικο άμεσα κοκκινωπό βλέπε εικόνα, μετά από αυτό έκανα ένα πλύσιμο με νερό, το λάδι έγινε λεπτό όπως είπες, υπάρχει απλά πάρα πολύ σκουπίδι στη νέα σκόνη υποθέτω ότι η απόδοση είναι σαν 65% κατά βάρος οι Κινέζοι το πουλάνε σαν 75% απόδοση :))) στο χρονοδιάγραμμα δεν ξέρω ακόμα έκανα 1.5 ώρες σαπωνοποίηση και 3 ώρες ανάδευση με οξύ στους 75 βαθμούς C. Μόνο το λάδι βγαίνει σκούρο οφείλεται αυτό στη νέα σκόνη;
 

Attachments

  • LScVeYE8tu.jpg
    LScVeYE8tu.jpg
    1.2 MB · Views: 382
  • Z8jyaNOBlX.jpg
    Z8jyaNOBlX.jpg
    1.6 MB · Views: 373

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Νομίζω ότι κάθε φορά που κάνετε μια μετατροπή θα γίνεται καλύτερη. Τις πρώτες φορές πήρα σκούρα πράγματα αλλά τώρα παίρνω ένα ανοιχτόχρωμο λάδι πιο καφέ/κίτρινο ή σαν μέλι. Καθαρό.

Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω πολλά για τη σκόνη, απλά προσπαθώ να βοηθήσω.


Πρέπει να χρησιμοποιήσετε αρκετό νερό Naoh για το πλύσιμο... Και επίσης θα πρέπει να αποξηράνετε το λάδι σας τότε θα γίνει διαυγές.
 
Last edited:

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Το πετρέλαιο συνήθως βγαίνει σκούρο και απαιτεί απόσταξη VAC το τυπικό του πράγμα, θέλετε πραγματικά η κετόνη σας να είναι της υψηλότερης καθαρότητας επειδή οι ακαθαρσίες μπορούν να μπλέξουν με τη σύνθεση και να επηρεάσουν δραματικά το yeild, αλλά νομίζω ότι με την πρακτική από το pmk θα πρέπει να πάτε goos να πάτε χωρίς απόσταξη VAC απλά να εξασκηθείτε στον καθαρισμό σας.

Αν το νέο σας yeild είναι το ίδιο λάδι που δείξατε στην προηγούμενη ανάρτηση τότε ίσως να μην μπορείτε να καθαρίσετε αυτό το λάδι τόσο εύκολα... Είναι πολύ πιο εύκολο όταν είναι ακόμα ζεστό αμέσως μετά τη μετατροπή ΙΜΟ.
 

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Ναι έκανα ένα μόνο πλύσιμο naoh μόνο, αλλά δεν ξέρω πώς θα βγει με 2 πλύσεις και πόσο πλύσιμο χρησιμοποιείτε κανονικά ας πούμε σε 50gr λάδι πόσο πλύσιμο και όπως λέτε ναι χωρίς απόσταξη υπό κενό είναι σκοτεινό, και αργότερα όταν προσπαθείτε να το καθαρίσετε αφού κρυώσει είναι αδύνατο σχεδόν να καθαριστεί όπως λέτε. η απόδοση είναι επίσης χαμηλή κάτι σαν 50% λάδι που παίρνετε από αυτό παλαιότερο pmk ήταν σαν 58-60% λάδι
 

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Και πόσα αλκάλια και οξέα χρησιμοποιείτε; και έχετε τις κατάλληλες χρονικές στιγμές και θερμοκρασία τι είναι καλύτερο;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
1eq NaOH και περίσσεια οξέος. 80*C περίπου για βρασμό με το οξύ, με τα αλκάλια, η αντίδραση γίνεται καλύτερα σε θερμοκρασία δωματίου και περισσότερο. 75-85% έλαια συνήθως. Στάδιο σαπωνοποίησης - πρέπει να πάρετε το ισοδύναμο υδροξείδιο του νατρίου, να το κάνετε διάλυμα και να το ψύξετε. Προσθέστε στο γλυκίδιο και αφήστε το με ανάδευση όλη τη νύχτα.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Για το οξύ - εάν υπάρχει χαρτί δείκτη (pH-metr), ελέγξτε με αυτό το pH (<= 3)
 
Top