Pmk wash proceding dcm wash

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Είναι πιο δύσκολο επειδή το αφήνεις να καθίσει με ένα σωρό rxn προσμίξεις και προκαλεί κάποια ζημιά είμαι αρκετά σίγουρος.

Ο Will λέει να ανακατεύετε όλη τη νύχτα, αλλά δοκιμάστε διαφορετικές διάρκειες για να δείτε τι λειτουργεί καλύτερα.. Και πάλι idk σκόνη.
 

Attachments

  • uM7lBSoW0U.jpg
    uM7lBSoW0U.jpg
    322.2 KB · Views: 420
Last edited:

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Αυτό είναι το κερί υποθέτω ότι βγαίνει φως ναι αν το ανακατέψετε σε θερμοκρασία δωματίου όχι ζεστό, όταν είναι ζεστό το χρώμα αλλάζει αρκετά, και το στάδιο της οξίνισης επίσης διαφορετικό, ποια ήταν η απόδοσή σας; Επίσης, όπως το 50% υποθέτω με βάση το πετρέλαιο, έτσι 100 γραμμάρια κεριού αποδίδουν 50ml πετρελαίου πάνω κάτω.
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Θα υπέθετα ότι η σκόνη θα πρέπει να βγει πιο καθαρή. Τα λάδια συνήθως βγαίνουν πολύ σκούρα από το κερί αλλά με την πάροδο του χρόνου η μέθοδος βελτιώθηκε και τώρα έχουμε πιο καθαρά αποτελέσματα, κυρίως λόγω της διαδικασίας πλύσης. Η απόδοση είναι περίπου 60%, αλλά θα μπορούσε να είναι υψηλότερη ίσως.


Παρακαλείστε να εξετάσετε προσεκτικά τη διαδικασία για το πρώτο rxn.

Μπορείτε να δημοσιεύσετε βίντεο με το νέο σας αποτέλεσμα.
 
Last edited:

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
την έχω πλύνει 3 φορές δεν γίνεται πιο φωτεινή βλέπε εικόνα, δοκίμασα κάθε πιθανότητα, δεν την απόσταξα σε κενό, η απόδοση μου είναι 60% επί του βάρους μετά από 50 γραμμάρια σκόνης το τελικό μου βάρος είναι 30 γραμμάρια, το δοκίμασα για 4 φορές τώρα η απόδοση δεν ανεβαίνει νομίζω ότι αυτή η νέα σκόνη είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας σε σχέση με την περσινή pmk που έβγαινε χρυσή πάντα, η αντίδραση είναι εντάξει αλλά μετά από λίγο το λάδι γίνεται όλο και πιο σκούρο, πόσο νουά χρησιμοποιείς στην αρχή; Και πόσο οξύ 37% επί του βάρους του κεριού/σκόνης; Προσθέτω μια εικόνα με την εξαγωγή κεριού στα δεξιά σκόνη στα αριστερά διατηρούσα τη θερμοκρασία μου στους 78-80 βαθμούς.
 

Attachments

  • OA2PMs4Hcb.jpg
    OA2PMs4Hcb.jpg
    1.1 MB · Views: 418
  • 8ORMZckYhw.jpg
    8ORMZckYhw.jpg
    146.2 KB · Views: 452
  • AqvjeCG4us.mp4
    5.1 MB · Views: 0
  • rsHnlG1wBA.mp4
    2.4 MB · Views: 0
  • l3PJy8aX1N.mp4
    3 MB · Views: 0

Gus_Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 24, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
I promise i did that... but same resulkt... this brwn dirty oil.... what im doing wrong?
έτσι... φαίνεται ότι έχω το ίδιο πρόβλημα με πολλούς ανθρώπους έχει... το νέο ETHYL GLY είναι δύσκολο να πάρει σωστά αποτελέσματα... έχω το ίδιο θέμα με άλλες αναρτήσεις εδώ, αυτό το καφέ πυκνό λάδι που φαίνεται πολύ βρώμικο... η συνταγή που ακολούθησα:

-MIX 1,4 LT νερό και 240 gr NaOH και 1 kg eth-gly-pmk στους 80º για μια ώρα.
- Προσθέστε 650 γρ. HCL στους 80º, ανακατέψτε επίσης για μια ώρα (δεν είναι πάρα πολύ HCL;)
-ακολούθως διαχωριστής
-ακολούθως πλύση με άλμη + πλύση με νερό 2 φορές
-διαχωριστής
-και μετά απόσταξη υπό κενό (δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί δεν ήμουν σίγουρος ότι το έκανα καλά)
-ακολούθως διαχωριστής, για να αφαιρέσω την οξύτητα (γιατί... έκανα ήδη την άλμη.... δεν ξέρω)
-και μετά πάλι 500 ml νερό και διαχωριστής
-την απόσταξη υπό κενό μέχρι να φύγει όλο το νερό
-voila
 

Gus_Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 24, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
πόση ποσότητα HCL θα χρησιμοποιούσατε;
 

Bennyboy88

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2022
Messages
14
Reaction score
4
Points
3
Σας πειράζει να μοιραστείτε τη μέθοδό σας για το κερί. Θα εκτιμηθεί πολύ. Thx εκ των προτέρων
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Όσοι παίρνουν το λάδι σκούρο, δοκιμάστε το στάδιο με αλκάλιο σε θερμοκρασία 20*C, και μέσα σε 12 ώρες ή περισσότερο.
 

Albert

Don't buy from me
Member
Joined
Aug 6, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Γεια σε όλους,
Είμαι νέος στο φόρουμ.
Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα νομίζω.
Μετά την υδρόλυση του PMK glycidate cas: 13605-48-6 για μιάμιση ώρα με HCL στους 80 C βαθμούς, διαχώρισα το λάδι από το νερό σε διαχωριστικό χωνί και στη συνέχεια καθάρισα από το υπόλοιπο νερό με ζεόλιθο 3Α για μια ολόκληρη νύχτα.
Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, πρόσθεσα μεθανόλη στο PM και άφησα το έλαιο σε κλειστή φιάλη σε θερμοκρασία δωματίου για αρκετές εβδομάδες.
Το μείγμα έγινε καφέ και μπορείτε να δείτε αρκετούς κρυστάλλους στον πυθμένα.
Πόσο καιρό πιστεύετε ότι το έλαιο PMK μπορεί να διατηρηθεί σε θερμοκρασία δωματίου και μπορεί να διορθωθεί η κατάσταση;
 

Albert

Don't buy from me
Member
Joined
Aug 6, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι στο τέλος της διαδικασίας υδρόλυσης του γλυκιδικού pmk, το έλαιο απέκτησε ένα όμορφο κίτρινο χρώμα όπως το μέλι και έγινε καφέ μόνο μετά από μερικές εβδομάδες.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Χρησιμοποιήσατε σκουρόχρωμη γυάλινη φιάλη και σκοτεινό μέρος (όπως ένα ντουλάπι); Ήταν αυτή η φιάλη κλειστή ερμητικά, χωρίς έκθεση στον αέρα;
 
Last edited:

Albert

Don't buy from me
Member
Joined
Aug 6, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Ήταν μια διάφανη γυάλινη φιάλη, σε ένα δωμάτιο όπου ο ήλιος εισχωρεί από το παράθυρο (αρκετά φωτεινό μέρος), αλλά όχι άμεσο ηλιακό φως.
Ήταν αρκετά ερμητικά κλειστή.
 
Top