Ερώτηση σχετικά με τη σύνθεση της α-μεθυλοτρυπταμίνης με χρήση τρυπτοφάνης

bigdigrandy

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Mar 29, 2024
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
Έχω μια Ιδέα για μια πιθανή διαδρομή σύνθεσης της αΜΤ χρησιμοποιώντας την τρυπτοφάνη ως αρχικό υλικό.
Έψαξα για μια τέτοια σύνθεση σε αυτό το φόρουμ, αλλά δεν βρήκα τίποτα, οπότε αν υπάρχει ήδη μια τέτοια ερώτηση λυπάμαι πολύ.

Η σύνθεση που σκέφτηκα ξεκινά με την αναγωγή της καρβοξυλομάδας της τρυπτοφάνης με χρήση LAH, για να ληφθεί μια υδροξυομάδα, και στη συνέχεια με χρήση ιωδιούχου υδρογόνου παρουσία κόκκινου φωσφόρου για την απομάκρυνση της υδροξυομάδας και τη μετατροπή της σε ιωδιούχο τρυπταμίνη.
CFZ8KQu2oE

Το ιωδιούχο τρυπταμίνη θα αναχθεί τώρα με ιωδιούχο λίθιο-αλουμίνιο για να δώσει το τελικό προϊόν aMT
ARXruUzxBf


Το ερώτημά μου τώρα είναι αν αυτή η σύνθεση θα λειτουργούσε θεωρητικά και ποιος θα ήταν ο ιδανικός διαλύτης για την εκτέλεση αυτής της σύνθεσης;
Εάν αυτή η σύνθεση λειτουργήσει η αΜΤ θα μπορούσε να παραχθεί από εύκολα διαθέσιμες και μη ύποπτες αναφορές, οι οποίες θα μπορούσαν να παραχθούν με ελάχιστο εξοπλισμό και γνώσεις.
Θα ήταν υπέροχο αν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει, επειδή οι δεξιότητές μου στη χημεία δεν είναι πολύ καλές και δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου να δοκιμάσω αυτό χωρίς να ρωτήσω κάποιον αν θα λειτουργούσε καν.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Λοιπόν, υπάρχουν αρκετά αδύναμα σημεία στο σχέδιό σας, αλλά hey, συγχαρητήρια για ένα τόσο τολμηρό σχέδιο συνθετικής διαδρομής. Πρώτα απ' όλα συνιστώ ευγενικά τη χρήση Red-Al (μακρύ όνομα που πρέπει να το ελέγξετε μόνοι σας) είναι πολύ λιγότερο πυροφορικό οπότε είναι πιο ασφαλές στο χειρισμό. Το δεύτερο πράγμα είναι ότι θα χρειαστείτε τον μεθυλεστέρα του Trp και έχω κάνει κάποια προηγούμενη εργασία που σημαίνει ότι μπορώ να σας προμηθεύσω μια βολική μέθοδο για την παρασκευή του, που με LAH ή Red-Al θα προσφέρει το υδροξυμεθυλικό ανάλογο. Όσον αφορά το κόκκινο P/HI θα περίμενα να αναχθεί σε AMT αν είστε τυχεροί (idk αν αυτό λειτουργεί για τις πρωτογενείς με παρόμοιο τρόπο όπως για τις δευτερογενείς αλκοόλες, οπότε πρέπει να το ελέγξετε). Είμαι αρκετά σίγουρος ότι υπάρχουν πιο βολικές μέθοδοι ιωδίωσης και το ιώδιο είναι μια αρκετά καλή αποχωρούσα ομάδα ώστε να χρειάζεται μόνο να το βάλεις μαζί με ένα μόριο που θα προτιμούσε να είναι σε αυτό παρά στο Trp. Ένα άλλο πράγμα που πρέπει να λάβετε υπόψη είναι ότι η χημεία της τρυπταμίνης είναι αρκετά κουραστική και πάντοτε απογοητευτική, ακόμη και αν από τύχη έστω και λίγο.
 
Top