probleme de amalgamare

CharmingKid

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 6, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua tuturor,

Deci, am o problemă cu amalgamarea Al/Hg. Am încercat de câteva ori și nu știu ce fac greșit și am făcut-o la scară mai mică (10 ml PMK) - după ce a început amalgamarea (indicată de formarea de bule mici și apă gri) am adăugat metilamina și PMK și se pare că s-a întâmplat ceva - deoarece temperatura a crescut la 50 de grade Celsius, dar apoi a rămas acolo timp de aproximativ o oră și apoi s-a răcit la temperatura camerei și toată folia de aluminiu a dispărut

Ce părere aveți?
 

CharmingKid

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 6, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
HI,
Problema este că se pare că reacția nu are loc și nu sunt sigur de ce - reacția ar trebui să dureze mult mai mult și să devină mult mai fierbinte
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Vă cântăriți sărurile? Îndrăznesc să întreb dacă vă cântăriți aluminiul? Dacă proporțiile sunt corecte, amalgamarea se face ușor, până când tot aluminiul plutește, după care se pune în mișcare.
Dacă totul aici este în regulă atunci poate încercați să clătiți doar o dată.de asemenea s-ar putea să răciți prea mult la prima vedere a expansiunii termice.temperatura apei folosite poate fi crescută puțin dacă folosiți apă rece
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Este destul de greu să înțelegeți problema dvs. fără imagini. Credeți că reacția nu are loc, dar nu aveți nicio dovadă, nu-i așa? Ați citit mesajul meu? Trebuie să fierbeți amestecul de reacție după autoîncălzire.
 

CharmingKid

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 6, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1


Da, cântăresc folia de aluminom și mercurul (în cazul meu am diclorură de mercur). Nu cred că amalgamarea este prea violentă și cred că am proporția corectă - 20 de grame de folie de aluminiu și 0,1 grame HgCl2 , dar voi încerca din nou cu apă mai fierbinte și o clătire.
 

CharmingKid

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 6, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Am citit postul dvs., dar postul este pentru sinteza metamfetaminei și am nevoie de sinteza MDMA, dar voi încerca să-mi fierb amestecul de reacție data viitoare
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
aveți nevoie de aproximativ 0,1g / 12g ish alu
 

CharmingKid

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 6, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Am încercat din nou de mai multe ori și cred că amalgamarea a funcționat bine, dar apoi am extras amestecul de reacție cu NaOH și izopropanol - și am încercat să evapor izopropanolul sub vid, dar în schimb am obținut distilarea IPA și când am turnat-o în soluția de HCl nu arăta ca uleiul - s-a dizolvat în soluția de HCl (așa cum puteți vedea în imagine).
Și nu sunt sigur - cred că mai aveam probabil o cantitate mare de IPA în soluție și acesta este motivul pentru care s-a dizolvat.
Așa că am 2 întrebări-
1. există o altă modalitate de a evapora IPA?
2. Există ceva ce pot face pentru a salva ceea ce am?
 

Attachments

  • vxynKp8OrA.jpeg
    vxynKp8OrA.jpeg
    169.8 KB · Views: 119

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
În mod normal, puteți distila în vid sau rotovap ipa off, poate pompa dvs. este prea slabă sau sticla prea mare pentru a veni peste în mod corespunzător. oricum, ar trebui să precipitați picătură cu picătură cu agitare energică și urmăriți îndeaproape atunci când începe să precipite foarte puțin cu fiecare picătură, verificați ph atunci. în plus, folosind aq. HCl va stump randamentele dvs. și de a face produse secundare și de culoare masa de reacție. dacă aveți HCl te duci cumpara doar niște înălbitor și un desicant și de a face ca domnilor,
 

Fenster

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 26, 2022
Messages
92
Reaction score
31
Points
8
De ce ar fi altfel?

Reducerea MDP2P ar trebui să se desfășoare la fel ca P2P, doar etapele de purificare vor varia, însă procesul amagam ar trebui să se desfășoare la fel. Vă sugerez să cercetați lucrările lui Jesse Pinkman pe care le-a postat de pe rodium și să vă uitați la lucrările lui Ritter privind reducerea MDP2P.
 
Top