Aruncați o privire la placa mea de încălzire Hotrod (poze)

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Astfel, nu cu mult timp în urmă, am decis că am nevoie de o trusă de distilare în vid. Ei bine, pentru a merge de la 0 la tot ce ai nevoie (sticlărie, pompă de vid, placă fierbinte, pompă de apă etc.) costă câțiva dolari. Căutam să economisesc bani acolo unde puteam și să fac upgrade pe parcurs. M-am gândit că voi cumpăra cea mai ieftină placă fierbinte care amestecă și va fierbe 250 ml sub vid, nu? RĂU!
N2jE8ptgDo

Mi-am luat una dintre aceste locuri de muncă proporționate de 250 de wați.
We2Grn9TiP


Sub -30psi ar fi în cele din urmă abia fierbe apa. Asta nu se va întâmpla. Am luat în considerare opțiunile mele. Să cumpăr unul nou, un covoraș de silicon în jurul BF-ului meu, o brichetă pentru grătar cu cărbune, niște sârmă de încălzire spiralată și ceva care să o controleze.... Jefuiți o plită de gătit. 🤔Să fur o plită de gătit? 🤓🤷 Este cea mai ieftină cale pe care știam că o pot face să funcționeze, după ce m-am documentat.
M-am dus la Walmart și am luat una din astea pentru 15 dolari
PbtDAea6Rs

Apoi am dezbrăcat-o.
3S5KibEtB7

Acesta este arzătorul de 8" așezat pe baza de 6" a agitatorului.
NTcGisVJuB

Am folosit dorință extremă și metamfetamină pentru a-l micșora cu 5 cm pentru a se potrivi. (Și o clemă de prindere rapidă a barei. Am înconjurat-o la fiecare câțiva centimetri și am prins-o).
În ceea ce privește cablajul, am lăsat totul pentru bara de agitare și am scos totul pentru arzător. Avea o placă de circuit și când am arătat cipul la Google lens. Este un thyrister. A fost evaluat pentru 4 amperi și 600 de wați. Arzătorul cu bobină este de 1100 de wați. Nu eram sigur dacă va tăia amperajul sau dacă se va declanșa imediat. Trebuia să dispară și am montat butonul de la placa de încălzire mainstays
LTanC3uhDJ

Firele de alimentare sunt lipite la intrarea siguranței patetice și la intrarea transformatorului. Termistorul de la mainstays este complet inclus, are un comutator care face clic și o bandă metalică sensibilă la căldură care împiedică arderea casei.
AVdKlB6b9L

Pentru a monta elementul, am tăiat partea superioară a picioarelor și șuruburile care țin bila inferioară. Acestea sunt găurile de montare originale, tăierea vârfurilor picioarelor mi-a permis să obțin un spațiu liber de 1/4".
OMuGO1WKAm

Am tăiat pur și simplu ledul de lumină de pe stâlpii principali (ambii) și am lipit unul pe ledul din agitator. Aceste imagini sunt doar pentru a arăta că funcționează.
7jvSRgETlK

Aceste suporturi au venit cu un aparat de aer condiționat, iar eu doar le-am găurit și înșurubat. Cealaltă parte este sub buza plăcii, astfel încât să nu le vedeți și să nu vă înțepați. Nu știu de unde provine tubul de aluminiu, era în sertarul meu cu vechituri. Elementul este izolat de tub cu rășină UV, iar tubul este montat pe suport cu rășină UV. Am testat rășina arzând-o cu o torță cu butan și a fost surprinzător de rezistentă. Nu a ars deloc și nici nu s-a topit. De asemenea, în această imagine puteți vedea cum am șanfrenat magneții mecanismului de agitare pentru a elibera bobina. În 99,9% din cazuri, bara de agitare rămâne chiar între cei 2 magneți, astfel încât acest lucru nu afectează funcționarea. Un alt lucru pe care îl puteți vedea aici este că arzătorul este roșu aprins 🔥
La primul test de aseară am fost încântat să constat că totul a funcționat din prima încercare. Când am simțit că se încălzește, am luat un RBF și am pus aproximativ 250 ml de apă în el pentru a testa cât de repede va fierbe. La aproximativ 1:30 agitarea s-a oprit. M-am gândit: "La naiba, motorul s-a înmuiat de căldură atât de repede", dar când m-am uitat, ceea ce s-a întâmplat a fost că placa de aluminiu de pe partea de jos a arzătorului a cedat până când a oprit agitarea. Apa a început să fiarbă înainte să o pot opri, cam 2 minute.
Așadar, iată o plită fierbinte de 1100 wați pentru un preț total de aproximativ 50 de dolari. Va trebui fie să găsesc o bucată de oțel, fie să renunț la placa de aluminiu, dar șuruburile țin elementul, așa că nu este necesar, m-am gândit doar că va proteja motorul de agitare de căldură. Am câteva distilații gata de lansare astăzi. Voi fi cu ochii pe ea și nu o voi roti peste 1/2 putere și o voi scutura.
Fă-o să se întâmple. Continuați să împingeți 💪🤜 stir-plate
 

Attachments

  • 2CUB1ydn3l.jpeg
    2CUB1ydn3l.jpeg
    25.1 KB · Views: 129
  • H71vpn2cVh.jpg
    H71vpn2cVh.jpg
    2 MB · Views: 188

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Iată noutățile. După câteva minute, căldura radiantă de la bobină a topit bara transversală pe care este montat motorul de agitare. 😂Am făcut una nouă și am îndesat o cutie de plastic sub placă pentru a o proteja de căldură, dar nu a funcționat, iar banda electrică s-a topit și una dintre bornele arzătorului a făcut scurtcircuit pe șasiu. Soția mea stătea acolo și s-a uitat peste umărul meu pentru a se asigura că am cumpărat unul nou. Am luat o plită mare de amestecare de 800 W folosită pentru 100 $
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
50
Points
28
Opinia mea este: bu: un agitator magnetische ieftin și lăsați Sonda să iasă din baia dvs. Utilizați un termometru extern. Am cumpărat o plită cu agitator pentru doar ~ 70 € și trece prin 320 ° C fără auto-stop.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Am văzut astăzi atât de multe care se stingeau la 100°C. Nu văd cum cineva poate obține ceva la această temperatură. Am fost încântat să văd că adaptorul claison mi-a rezolvat problemele legate de ciocnire. Nu numai că condensatorul se află cu aproximativ 5 cm mai departe de balonul de fierbere, dar o umflătură ar trebui să întoarcă colțul, ceea ce nu se va întâmpla, deoarece are câțiva centimetri drept în sus pe care poate merge
 
Top