Sinteza MDMA modernă, îmbunătățită

Euler-Mascheroni

Don't buy from me
New Member
Joined
May 28, 2022
Messages
1
Reaction score
4
Points
3
O sinteză modernă, cu randament ridicat, a MDMA, utilizând materii prime ieftine disponibile. Derivat de un chimist clandestin cu experiență, scris de un noob.
Deoarece nu am încercat această sinteză și sunt destul de neexperimentat, aș dori să știu părerea voastră. Dați-i o șansă și încercați-o:

(Nu am venit cu această rută, nu-mi asum nici creditul, nici responsabilitatea)

Această sinteză a fost derivată din podcastul lui Hamilton Morris în episodul "studying chemistry in prison".
Dacă nu sunteți familiarizați cu munca lui Hamiltons, nu pot decât să vi-l recomand.
După cum spune și titlul, chimistul clandestin intervievat a petrecut peste un deceniu în închisoare, unde a studiat și și-a rafinat sinteza MDMA, 2C-B și Mescalină. După ce a ieșit din închisoare, și-a testat metodele cu mare succes.
Acesta a fost un interviu liber, așa că nu a menționat toate detaliile, dar asta este ceea ce am adunat.


Sinteză:

Materialul de plecare este helional: ieftin, disponibil și nebăgat în seamă.
Prezentare generală: Helional -> acid carb. -> imidă -(Hoffman)-> MDMA

1): Oxidare pentru a forma acidul carb.
(helionalul nu este reactiv, oxidanții tipici nu funcționează)
oxidare cu dimetoxidixoirană obținută din oxonă (peroximonosulfat de potasiu), H2O, acetonă

2): Formarea imidei
folosind uree la 160deg (75%)
produs secundar: amoniac și materie primă => recuperare (90% randament)
dificil fără catalizator acid (10%): HCl prea puternic (50%), acidul fosforic este bun, 1 picătură/2 g acid carboxilic
(se pare că aceasta este o metodă brevetată)

3): rearanjarea Hoffman cu înălbitor
1: clorinarea amidei: cu delicatețe, înălbitorul este fragil -> temperatură scăzută, exces de bază, se picură înălbitor peste 1h.
amida se va dizolva, dacă este suficient de rece: se va forma precipitat
2: temperatura 60deg. 4h
Neutralizați baza după 1h, izocianatul formează imina


Există probleme cu această rutină?
Ce părere aveți? Vă rog să mă corectați dacă am făcut vreo greșeală stupidă de începător pe undeva (foarte probabil)
A vorbit și despre prepararea mescalinei și a 2C-B. Pot să le scriu și eu, dacă este ceva de interes.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Helionalul este disponibil? Dacă este fabricat din piperonal, atunci aș alege căile mai ușor.
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
aș fi și eu interesat de această rută dacă cineva știe mai multe.
Helional este disponibil gratuit la aproximativ 60 €/litru
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
De unde este disponibilă gratuit?
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
există tone de surse, precum Keten, Silu, org.chem.poland, de asemenea, companii germane, olandeze, din Marea Britanie, SUA etc....
pur și simplu căutați pe Google
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ok. Se pare că se vinde și ca ingredient pentru fabricarea săpunului și parfumerie, ceea ce este și mai accesibil.

Iată deci o resursă excelentă: https://www.thevespiary.org/talk/index.php?topic=19177.0
Partea experimentală a acestei postări este aici:

Helional (6.72g, 35mmol) a fost dizolvat în 130ml de benzen. S-a adăugat o cantitate catalitică de p-TSA (20-25mg), morfolina (3.5g, 40.25mmol, 1.15 mol eq.) și amestecul a fost spălat cu argon. A fost montat un accesoriu Dean-Stark, iar conținutul a fost supus unui reflux ușor până când nu s-a mai putut observa apă care să se coaguleze pe fundul capcanei (teoretic: 0,63ml H2O). Acest lucru a durat aproximativ 30-40 de minute, iar amestecul a fost refluxat timp de 20 de minute după aceea. Conținutul a fost lăsat să se răcească, stropit din nou cu argon și turnat într-o pâlnie de adiție cu presiune egalizată.

În același balon (sau într-unul mai mare, cum preferați), dicromatul de sodiu dihidrat (20,86 g, 70 mmol, 2 mol. eq.) a fost dizolvat în aproximativ 80-90 ml GAA. Acest amestec s-a gripat la răcire, dar după adăugarea a 30-50 ml de benzen și agitare, a redevenit un lichid complet mobil. Amestecul a fost răcit încă o dată la 5C. Soluția de enamină a fost apoi adăugată lent, prin picurare, timp de o oră. După adăugarea întregului, amestecul a fost agitat timp de 2 ore. În timpul tuturor acestor etape, temperatura nu a depășit 10-15C.

Amestecul de reacție a fost apoi diluat cu apă (~100 ml) și turnat într-o pâlnie separatoare. A fost spălat cu apă și apoi cu soluție diluată de hidroxid de sodiu pentru a îndepărta orice exces de acid acetic. Stratul de benzen a fost apoi spălat cu saramură pentru a elimina orice rest de apă și concentrat prin distilare. Uleiul obținut a fost spălat continuu cu argon și încălzit pe o baie de apă pentru a elimina orice rest de benzen și apoi supus distilării în vid (~10mbar). O fracțiune de ulei mobil, galben neon, a ieșit la 130-150C și a fost colectată. Randament: 2,81 g, 44,9% pe bază de heliu.

Acest randament poate fi îmbunătățit cu siguranță prin optimizare. Poate că este necesar un exces și mai mare de amină, poate că volumul total de solvenți ar trebui redus pentru a reduce pierderile. Nu pot spune prea multe, acest lucru necesită experimentare și de aceea am nevoie de voi.

Analiză:
O picătură sau două au fost dizolvate în 5 ml de metanol și analizate prin GC-MS (chiar mai diluate, desigur).
Coloana a trebuit să fie supraîncărcată pentru a putea fi găsite impurități. Din cauza acestei supraîncărcări, vârfurile GC sunt în formă de dungi și de aripioare. Picurile sunt caracteristice pentru MDP2P, iar cele pentru helional sunt foarte mici sau absente. Toate spectrele sunt atașate în format pdf. Căutarea în bibliotecă pe baza suprafeței vârfurilor a dat o puritate de > 99 %.

Se presupune că traseul continuu de la MDP2P la MDMA este general cunoscut.

Într-adevăr, un traseu foarte interesant. Mai ales dacă GAA + dicromat poate fi utilizat în locul Oxonei destul de non-OTC.
În acel post excelent, posterul a făcut o comparație excelentă între diferiți oxidanți pentru reacția inițială:

Revizuirea agenților oxidanți

Dicromat de sodiu dihidrat în GAA/benzen
Pro:
-Ieftin
-Elaborare simplă
-Ajutor vizual deoarece este redus la crom(III)
-Fără miros, ușor de prelucrat
Contra:
-Un pericol pentru mediu și sănătate dacă nu este tratat corespunzător
-Oxidarea necesită 2 mol eq., ceea ce înseamnă 3,10 g de dicromat pentru 1 g de helional
-Nu este compatibil cu toluenul.

Metaperiodat de sodiu (NaIO4) în THF/apă
Pro:

-Verde
-Reciclabil
-Elaborare relativ simplă
Contra:
-costisitoare
-Din cauza masei molare mari suferă de aceeași problemă ca dicromatul
-Sistemul de solvenți face posibilă hidroliza

Dicromat în sistem acid sulfuric diluat/ eter dietilic
Avantaje:

-Randamente relativ ridicate
-Nu există probleme de supraoxidare (nu este o problemă cu o cetonă, dar cred că este un avantaj)
-Posibil să se poată realiza și într-o singură etapă, dar în lucrarea originală nu sunt descriși alți solvenți decât eterul dietilic
-Ieftin
Contra:
-26ml de soluție apoasă pentru 1g de helional (sic!)
-Același pericol pentru mediu și sănătate ca la #1.

Cupru(I sau II)/oxigen sau orice alt inițiator de oxigen singlet (albastru de metilen etc.)/oxigen
Avantaje:

-Foarte ieftine
-Randamente probabil ridicate
Contra:
-Produse secundare
-Lipicios (ar trebui să răciți mult soluția de enamină pentru a nu permite solventului să scape cu excesul de oxigen)
-Necesită un rezervor de oxigen sau o sticlă de oxigen
-Heterogen
-Ar necesita schimbarea solventului (cu DMF sau acetonitril, acestea dizolvă oxigenul mult mai bine decât hidrocarburile)

Mă întreb dacă permanganatul de potasiu ar putea funcționa?
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Dar în această descriere detaliată și cuprinzătoare se folosește morfolina în prima reacție. Asta nu este chiar OTC. Conform comentariilor, piperidina ar putea funcționa la fel de bine.

Dar pentru OP: puteți lega sursele de scrierea dvs.? Se pare că lipsește ceva ...
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
aruncați o privire la Caroat, care este, de asemenea, Potassiumperoxymonosulfate și poate fi găsit OTC.
L-am găsit într-un magazin de produse pentru bere pentru dezinfecție și într-un magazin de camping pentru curățarea rezervoarelor de apă.

Voi citi mai târziu mesajul dvs. când voi avea mai mult timp la dispoziție. thx
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
160
Points
43

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18

încercați să vindeți rețete?
Asta e slab !!!

poate ar trebui să vă înregistrați la clickworkers.com dacă doriți să câștigați cu copy&paste ;)
 

TotalSynthesis

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 17, 2022
Messages
82
Reaction score
46
Points
18
Ei bine, o comunitate este pentru partajarea și schimbul de informații.
Din moment ce prima ta postare a fost "poți cumpăra....." fără să contribui cu nimic valoros aici, asta nu te face un membru de încredere care pare că se pricepe.

Poate încercați cu ebay. citiți tutorialul meu despre identități false, obțineți un cont bancar și vindeți-l acolo :D ;)
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Sunt curios de prețul pe care l-ai cere pentru această rețetă hahah Dacă nu funcționează, cred că banii se returnează, nu? hahaah (glumesc, desigur)
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Dar prețul rețetei dumneavoastră?;-)
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
160
Points
43
nu este aceeași idee?
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/mdp2p-from-helional.2874/
 

Thorsp3

Don't buy from me
Member
Joined
Nov 25, 2022
Messages
2
Reaction score
2
Points
3
noul meu cont. nu pot suna în mod special

 

Thorsp3

Don't buy from me
Member
Joined
Nov 25, 2022
Messages
2
Reaction score
2
Points
3
noul meu cont. nu pot suna privat

 
Top