Sursa nitroetanului

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Cu puțin timp în urmă, am dat din greșeală peste acest produs interesant. Arată ca 16 oz (473 ml) de nitroetan puțin admixted. A încercat cineva să distileze acest lucru și să obțină nitroetan?
Cuccio Pro Step 6 Powder Polish Deep System Brush Cleanser Refill, 16 oz
RCJu5TVjwq
 

Huey Freeman

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 7, 2023
Messages
21
Reaction score
7
Points
3
mai are nevoie de stept până la utilizarea în siguranță pentru sinteza p2np?
 

OTC_HomeChemist

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 30, 2024
Messages
17
Reaction score
7
Points
3
Arată bine - un alt produs care funcționează și conține aproximativ 40% nitroetan este Acrifix 1S 0117, se poate distila ușor din el... Am folosit o coloană de 30 cm și a funcționat bine.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Majoritatea țărilor au la dispoziție doar sticla mică de 14 ml! Dar dacă puteți obține sticlele mai mari de 480ml și 900ml, atunci aceasta este calea de urmat, după distilare 100% funcționează pentru majoritatea sintezelor.
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
De fapt, am găsit un flacon din acesta pentru sinteza mea P2NP. Acum am nevoie doar de N-butilamină (am unele probleme în acest sens)
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Puteți utiliza și alte amine, de exemplu izobutilamina, care poate fi obținută cu ușurință prin decarboxilarea a-aminoacidului Valina.
 
View previous replies…

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
hexametilentetramina (urotropină, hexamină) poate fi utilizată în locul ciclohexilaminei pentru MDP2NP ?¡?
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
nu, căutați aminele alifatice primare
 

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
Mulțumesc, întreb pentru că asta..
"Dizolvați 140g (1 mol) de hexametilentetramină (urotropină, hexamină) și 157,5g (1,05 moli) de iodură de sodiu (sau 174g (1,05 moli) de iodură de potasiu) în 1000ml de alcool etilic fierbinte 95% (alcool de cereale de 190 de grade). Se adaugă apoi 243 g de bromosafrol (1 mol), iar soluția se lasă să stea până când nu se produc precipitații. Se introduce apoi un curent de gaz HCl în amestec, unde precipitatul este hidrolizat, se dizolvă și precipită clorura de amoniu. Clorura de amoniu se filtrează, iar alcoolul din filtrat se elimină prin distilare sub presiune redusă. Se purifică amina brută rămasă prin eliberarea bazei libere cu soluție de NaOH (45 g NaOH în 135 ml apă). Se extrage uleiul cu eter (sau toluen, clorură de metilen etc.) și se reconvertește în sarea HCl cu un curent de gaz HCl. Se filtrează cristalele formate din eter."
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Nu sunt sigur dacă a existat o formulă veche sau nu, dar sticla pe care o vând astăzi încă mai conține nitroetan ca ingredient principal, dar este 50/50 acetonă și nitroetan. Trebuie neapărat distilată înainte de utilizare. De fapt, probabil de două sau trei ori, deoarece știu sigur că acetona va cauza probleme în timpul sintezei. Totuși funcționează, doar să știți că veți obține 8 oz sau poate șapte din ceea ce doriți și restul dați-l prietenei să-l folosească pentru unghiile ei.
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Am fost interesat de acest produs înainte și, după ce m-am documentat, am citit că acesta conține 99% nitroetan ( Fișa tehnică de securitate a materialelor )
Dar am citit undeva pe internet că cineva l-a încercat și a spus că conține doar o cantitate mică de nitroetan (cred că 10%).
 
View previous replies…

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Sunt curios dacă au folosit "pasul 6" și nu un alt pas în această familie de produse. Din câte știu eu, etapa 6 este singura care conține în principal nitroetan. Pasul 8 are acetonă și nitroetan.


"Cuccio Pro Powder Polish Dip System Step 8 Dipping Powder Remover"
Denumire chimică % din greutate CAS #.
ACETONĂ 60-75% 67-64-1
NITROETAN 25-40% 79-24-3
 
View previous replies…

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Au folosit "pasul 6"

HIGGS BOSSON a spus mai sus că ar cumpăra-o pentru ca cineva să o testeze, așa că în curând vom ști rezultatele
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Pasul 6 conține 50% acetonă și 50% nitroetan . Știu ce spune SDS, dar minte. Am distilat-o eu însumi și a rezultat cel puțin jumătate de acetonă la 55c sau cam așa ceva. Apoi a sărit până la aproximativ 120 C și restul a venit peste. De asemenea, am distilat-o de aproximativ opt ori, iar și iar, deoarece orice pic de acetonă împiedică literalmente reacția pentru care toată lumea vrea să o folosească și pur și simplu nu s-ar cristaliza după aceea, indiferent de ce. Ar fi trebuit să ajungă la 114c. Cu siguranță se întâmplă ceva cu chestia aia și eu nu m-aș juca cu ea. Există o altă opțiune care nu este altceva decât nitroetan....
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Da, pot confirma că acest produs funcționează.
Distilați-l mai întâi, apoi utilizați ca de obicei.
Singura problemă este că vin în sticle mici 14ml și probabil că sunt eliminate treptat în uitare... așa că obțineți-o cât mai puteți...
Au fost câteva sticle de 480ml în Marea Britanie, cred..
Succes!
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Am găsit o sticlă de 32 fl uncie pe eBay cu câteva luni în urmă. :)
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Recent, o sticlă a fost dizolvată și aproape jumătate a ajuns la temperatura de fierbere a acetonei, iar restul a ajuns la 120...., puțin mai mult decât 115, cât ar trebui să ajungă nitro, dar destul de aproape. A fost dizolvată de 7 ori pentru a scoate toată acetona și tot a avut probleme cu cristalizarea p2np. Făcut cu aceleași lucruri, dar a trecut la nitro pentru lucruri bune cunoscute și funcționează perfect, așa că nu sunt pozitiv ceea ce este în aceste sticle acum...
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Da! Obțineți-o cât mai puteți! produsul va fi "End Of Line" în curând.
 
Top