Pmk wash proceding dcm wash

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Este mai dificil pentru că îl lași să stea cu o grămadă de impurități rxn și provoacă unele daune, sunt destul de sigur.

Will spune să se amestece peste noapte, dar încercați diferite durate pentru a vedea ce funcționează cel mai bine.. Din nou idk pulbere.
 

Attachments

  • uM7lBSoW0U.jpg
    uM7lBSoW0U.jpg
    322.2 KB · Views: 420
Last edited:

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Aceasta este ceara care cred că iese ușoară, da, dacă o amesteci la temperatura camerei, nu fierbinte, atunci când este fierbinte, culoarea se schimbă destul de mult, iar etapa de acidificare este, de asemenea, diferită, care a fost randamentul tău? De asemenea, ca 50% cred că pe baza de ulei, astfel încât 100gram ceara produce 50ml de ulei da sau ia.
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Aș presupune că pulberea ar trebui să iasă mai curată. Uleiul iese de obicei foarte întunecat din ceară, dar cu timpul metoda s-a îmbunătățit și acum are rezultate mai curate, în principal datorită procedurii de spălare. Randamentul este de aproximativ 60 %, dar ar putea fi mai mare.


Vă rugăm să parcurgeți îndeaproape procesul pentru primul rxn.

Puteți posta un videoclip cu noul randament
 
Last edited:

Followme38

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
18
Reaction score
3
Points
3
Am spălat-o de 3 ori, nu devine mai ușoară, a se vedea imaginea, am încercat toate posibilitățile, nu am distilat-o în vid, randamentul meu este de 60% în greutate după 50 de grame de pulbere, greutatea mea finală este de 30 de grame, am încercat-o de 4 ori acum randamentul nu crește, cred că această pulbere nouă este de o calitate mult mai scăzută în comparație cu pmk de anul trecut, care a ieșit întotdeauna aurie, reacția este ok, dar după un timp uleiul devine din ce în ce mai întunecat, cât de mult noah folosiți la început? și cât de mult acid 37% în greutate de ceară/pudră? am adăugat o imagine cu extracția de ceară la dreapta pulbere la stânga am ținut temperatura mea ca 78-80 grade
 

Attachments

  • OA2PMs4Hcb.jpg
    OA2PMs4Hcb.jpg
    1.1 MB · Views: 418
  • 8ORMZckYhw.jpg
    8ORMZckYhw.jpg
    146.2 KB · Views: 452
  • AqvjeCG4us.mp4
    5.1 MB · Views: 0
  • rsHnlG1wBA.mp4
    2.4 MB · Views: 0
  • l3PJy8aX1N.mp4
    3 MB · Views: 0

Gus_Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 24, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Promit că am făcut asta... dar același rezultat... acest ulei murdar brwn.... ce fac greșit?
Deci... se pare că am aceeași problemă ca mulți alții... noul ETHYL GLY este greu de obținut rezultate corespunzătoare... am aceeași problemă ca și alte mesaje de aici, acest ulei brun dens care arată foarte murdar... rețeta pe care am urmat-o:

-MIX 1.4 LT apă și 240 gr NaOH și 1 kg eth-gly-pmk la 80º timp de o oră
- adaug 650 gr HCL la 80º amestec tot o oră (nu este prea mult hcl?)
-apoi separator
-apoi spălare cu saramură + spălare cu apă de 2 ori
-separator
apoi distilare în vid (nu am făcut-o încă pentru că nu am fost sigur că am făcut bine)
-apoi separator, pentru a elimina aciditatea (de ce... am făcut deja saramura.... nu știu)
-apoi din nou 500 ml apă și separator
-deztilați în vid până dispare toată apa
-voila
 

Gus_Fring

Don't buy from me
New Member
Joined
May 24, 2022
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Cât HCL ați folosi?
 

Bennyboy88

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2022
Messages
14
Reaction score
4
Points
3
Vă deranjează să împărtășiți metoda dvs. pentru ceară. Este foarte apreciat. Mulțumesc în avans
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Cei care obțin uleiul întunecat, încercați etapa cu alcalii la o temperatură de 20 * C, și în termen de 12 ore sau mai mult.
 

Albert

Don't buy from me
Member
Joined
Aug 6, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua tuturor,
Sunt nou pe forum.
Cred că am avut o problemă similară.
După hidroliza PMK glycidate cas: 13605-48-6 timp de o oră și jumătate cu HCL la 80 C grade, am separat uleiul de apă într-o pâlnie de separare și apoi am curățat de apa reziduală cu zeolit 3A pentru o noapte întreagă.
După finalizarea procesului, am adăugat metanol la PM și am lăsat uleiul într-un balon închis la temperatura camerei timp de câteva săptămâni.
Amestecul a devenit maro și se pot vedea mai multe cristale la fund.
Cât timp credeți că uleiul PMK poate fi păstrat la temperatura camerei și poate fi corectată situația?
 

Albert

Don't buy from me
Member
Joined
Aug 6, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Este important de remarcat faptul că la sfârșitul procesului de hidroliză a glicidatului pmk, uleiul a ieșit un galben frumos ca mierea și a devenit maro numai după câteva săptămâni.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua. Ați folosit un balon de sticlă închis la culoare și un loc întunecos (cum ar fi un dulap)? Acest balon a fost închis ermetic, fără expunere la aer?
 
Last edited:

Albert

Don't buy from me
Member
Joined
Aug 6, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Era un balon de sticlă transparentă, aflat într-o cameră în care soarele pătrunde prin fereastră (un loc destul de luminos), dar fără lumină solară directă.
Era destul de închis ermetic.
 
Top