Așa că am cumpărat o cameră de vid...

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Heptanul fierbe la 92 °C, iar cloroformul fierbe la 61 °C, astfel încât un amestec 50/50 ar fierbe la 77 °C, cu 15° mai puțin decât heptanul singur. -1 barr este vidul perfect defacto. O pompă rotativă cu palete nu poate atinge decât -0,95 barr sau cam așa ceva, ultimii 30 torr sau cam așa ceva fiind cei în care are loc adevărata acțiune. Nu cred că funcționarea deconectată a pompei timp de câteva secunde va elibera multe hidrocarburi. Uleiul în sine este probabil o hidrocarbură, majoritatea sunt.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ah, bine. Am înțeles - acest lucru se aliniază cu sfatul de a pune camera pe sau în apropierea unei surse de căldură ușoară (am pus-o doar pe partea de sus a mantalei mele de încălzire și a pus termocuplul între ele și setați-l la 50c - apoi a tras cât mai mult de un vid ca am putut.
Sinceră să fiu, nu sunt sigură că acest manometru urcă suficient de sus pentru a înregistra vidul la cel mai înalt nivel, deoarece ajunge la maxim destul de repede, dar am constatat că, dacă lăsam pompa în funcțiune pentru mai mult timp după ce ajungea la maxim, obțineam mult mai multe bule în ultimele etape.
Ajung acolo, cu siguranță....
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Sigur că toate presiunile negative se măsoară în - numere? Asta este ceea ce mă derutează ÎNTOTDEAUNA.
Iată manometrul de deasupra camerei mele de vid - pe care am umplut-o cu un strat de MgSO4 anhidru și am făcut vid și am lăsat-o toată ziua (completând - sau reducând 🤔) vidul atunci când manometrul a început să se întoarcă spre 0. Foarte încet, recunosc.
ACNX8LI6Kp

Dar, pentru a fi corect, m-am trezit în această dimineață să mă uit la cada care am crezut că va funcționa (imaginea pe care am postat-o mai sus despre 5x din greșeală!)
Am găsit o substanță ceroasă, în principal albă, dar ușor galbenă, care poate fi răzuită! Whoop whoop - acesta este un sintetizator cu care am încercat din răsputeri timp de aproape 6 luni.
RECUNOSCUT - acum 6 luni, nu știam NIMIC despre chimie, în afară de ceea ce am învățat la GCSE chimie (unde profesorul a scos o dată un vid - și acum 30 de ani mai târziu, nu se știe de ce!) și, de asemenea, unele dintre principiile pe care le-am învățat extragerea DMT. Acesta este motivul pentru care am început să mă interesez de chimia organică, dar, Doamne, ce SCRATCHER ABSOLUT PENTRU CREIER a fost asta!!!!

Boom -
G42uSwAFrp


Bine - acum am nevoie pentru a re-x restul de ulei de la pasul anterior 🙄

Vă mulțumesc foarte mult pentru toate răspunsurile dumneavoastră foarte utile!!! De-a lungul întregului drum, o persoană ciudată, ici și colo, mi-a dat sfaturi - în special în ceea ce privește efectuarea în condiții non-acide folosind borohidridă standard și nu STAB.

Urmează să fac un videoclip, cred....
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Chiar nu pot să vă spun cât de fericit sunt că am făcut acest lucru, fără să am cunoștințe științifice - în afară de chimia de bază din liceu (la care nu am acordat NICIO ATENȚIE și am fost în "grupul copiilor proști - nu se putea să nu ne intereseze!) ȘI, mai relevant, informații din faptul că am făcut multe extracții de scoarță, DAR am descoperit că TREBUIA să mă gândesc la ele ca la ceva complet diferit și chiar și la părțile la care am crezut la început că pot face comparații, chiar nu am putut - CEL mai apropiat lucru de extracție este penultima etapă în care sinteza îmi spunea să evapor pur și simplu tot hexanul, dar am modificat-o pentru a face o precipitare prin înghețare, deoarece știam că este o hidrocarbură, știam că nafta este o grămadă de hidrocarburi diferite nespecifice și am pus 2+2 împreună.
Mi-a fost mai ușor să știu că este un proces total separat...

Dacă ar fi să mă întorc în timp - sau dacă citiți asta gândindu-vă că va fi mai ieftin să înființez un laborator întreg și să sintetizez DMT de la zero pentru a o vinde - sau chiar pentru a o ingera, vă pot asigura că nu este așa. Am spus tot timpul că nu acesta este motivul pentru care fac asta... este o căutare personală de cunoaștere.

De asemenea, îmi imaginez că majoritatea oamenilor care ar încerca să facă acest lucru ar face-o în timpul liber, poate la un laborator la care lucrați sau sunt studenți la chimie sau chiar absolvenți și fac un pic de "muncă" în plus pe lângă - S-ar putea să fie mai ieftin, dar începând de la zero? Nu... nu vă deranjați, oricum nu pentru o primă sinteză.

Dacă m-aș fi deranjat cu adevărat să compar structurile DMT cu ceva de genul mescalinei - probabil că aș fi văzut că mescalina este o moleculă mai simplă, unele dintre amfetaminele psihedelice ar fi la fel de interesante - motiv pentru care sunt ezitant să folosesc mica cantitate de nitroEthane pe care o am, făcând r-amphet standard.

Oricum, intenționez să încerc acest lucru la o scară mai mare, dar vreau să văd dacă pot obține ceva mai mult din uleiul original din etapa anterioară...

Aceasta nu este o chimie la fel de elegantă ca traseul indole, aș spune, dar mult mai ușoară și aș fi interesat să văd dacă făcându-l cu STAB, evident, în condiții acide, ar face mai ușoară cristalizarea la sfârșit, pentru că partea asta a fost o durere de cap ABSOLUTĂ!

Țineți cont de faptul că, probabil, lipsa unui desicator de laborator adecvat m-a încetinit și de faptul că nu știam diferența dintre un desicator cu vid și o cameră cu vid! Așa că am făcut o mică greșeală în ultima parte, nefăcând un vid atât de puternic pe cât mi-aș fi dorit, dar așezându-l pe mantaua mea la 50c....a funcționat și, după cum puteți vedea în această dimineață, am rămas în cele din urmă cu substanța ceroasă care poate fi răzuită de pe fund și cu cristalele care s-au format din congelator în jurul marginii.
Data viitoare aș încerca, de asemenea, să folosesc un vas de cristalizare în loc de un pahar și m-aș asigura, de asemenea, că o fac dintr-o baie de ulei cald, doar să încetinesc procesul de răcire cât mai mult posibil.
Oh și mai mult heptan!! Am folosit n-heptan deoarece a fost tot ce am putut găsi, dar învățând mai multe despre heptan astăzi, acum pot vedea de ce unele alte sinteze iv văzut de această natură folosesc ca 1,2-hexan, care este de fapt un tip de heptan.

Gah - 😣 este într-adevăr, cu cât învăț mai mult, cu atât par să știu mai puțin!!!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Nu, nu. Hept, 5. Hex=6 heptanul are 5 atomi de carbon și dacă este ciclic arată ca un home plate. Hexanul are 6 carboni și ciclohexanul are forma unui stop. Nu am văzut niciodată un cicloalcan să ia un carbon și să adauge o latură. Cred că se poate face cu o deschidere a inelului, dar nu cred că îl veți vedea făcând asta spontan
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Oh, bine, ca să fiu sincer, a fost doar ceea ce am citit pe Wikipedia, deoarece mă întrebam ce este n-heptanul și dacă acesta este motivul pentru care am avut probleme. Aruncați o privire la unele dintre celelalte nume de izomeri ... acesta este motivul pentru care am fost confuz așa cum spui tu
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Deci, manometrul dvs. În partea de jos îți spune ce unitate măsori. Marcajele interioare sunt Barr. 1 Barr= 14,7psi, 760 torr, 29 INCHES Of HG (mercur). Toate aceste numere sunt 1. 1 atmosferă. Presiunea aerului la nivelul mării. Dacă ați putea să scoateți complet manometrul, ați obține un vid perfect. Așa cum am spus, o paletă rotativă cu o singură treaptă ar trebui să producă -0,8-0,9 Barr, 28" de mercur sau puțin peste 700 torr
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Totul are sens, da....


Chiar nu pot să vă spun cât de fericit sunt că am reușit să fac asta, fără să am cunoștințe științifice - în afară de chimia de bază din școala a doua (la care nu am acordat NICIO ATENȚIE și am făcut parte din "grupul copiilor proști - nu se poate să nu fi fost interesați!) ȘI, mai relevant, informații din faptul că am făcut multe extracții de scoarță, DAR am descoperit că TREBUIA să mă gândesc la ele ca la ceva complet diferit și chiar și la părțile la care am crezut la început că pot face comparații, chiar nu am putut - cel mai apropiat lucru de extracție este penultima etapă, unde sinteza îmi spunea să evapor pur și simplu tot hexanul, dar am modificat-o pentru a face o precipitare prin înghețare, deoarece știam că este o hidrocarbură, știam că nafta este o grămadă de hidrocarburi diferite nespecifice și am pus 2+2 împreună.
A fost mult mai ușor pentru mine să știu că este un proces total separat...

Dacă ar fi să mă întorc în timp - sau dacă citiți asta gândindu-vă "oh, va fi mai ieftin să înființez un întreg laborator și să sintetizez DMT de la zero pentru a o vinde" - sau chiar pentru a o ingera, vă pot asigura că nu este așa. Am spus tot timpul că nu acesta este motivul pentru care fac asta... este o căutare personală a cunoașterii....

Acum - cum atașăm două grupe etil la triptamină în loc de grupe metil? Ar funcționa realizarea acesteia în etanol în loc de metanol și cu acetaldehidă în loc de formaldehidă?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Jus) Diethylamine și eter etilic probabil
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Gah, dietilamina este greu de obținut! Dintr-un motiv foarte specific... dacă există o modalitate ușoară de a o face, vă rog să mă informați, dar din ceea ce am văzut din cauza LSD este destul de greu de obținut...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Știe cineva dacă ceea ce se spune în sinteza n,n-DMT din emisiunea lui Hamiltons despre faptul că STAB este un reductor mai bun al carbonililor decât, de exemplu, NaBH4?

Acest lucru ar avea ca rezultat o prelucrare mai puțin... neglijentă... se pare că este deosebit de înmuiată sau "uleioasă" cu sintetizatorul pe care îl folosesc.

Am avut succes, dar cu scopul de a "îmbunătăți" umezeala după ce am transferat-o într-un recipient de silicon mai mic, am pus desicatorul de vid deasupra mantalei mele, dar am pus căldura puțin prea mare și s-a topit! Haha doar norocul meu...acum se pare că nu pot resolidifica. Poate că durează ceva timp... nu știu.
Am zdrobit MgSO4 pe care l-am făcut ieri și pentru prima dată am experimentat că a explodat peste tot cu decompresia! Ups. Lecție învățată.

Oricum, am de 3 ori mai multe din ele care au trecut de la fierbere la răcire într-o baie de ulei de data asta. Este nevoie de atât de mult n-heptan pentru a obține ceva din uleiul galben al răutății din etapa anterioară! Poate că nu l-am încălzit sau amestecat suficient de agresiv....

Vom vedea, totul este un experiment cu 20g de triptamină, astfel încât să știu de ce am nevoie când voi face celelalte 450g!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Poate că 20 g, sau 21 pentru a fi corecți, în 500 ml de metanol nu a fost suficient sau poate că a fost prea mult...
Chestia este că, de fapt, am obținut mai mult ulei de culoare galbenă din prima încercare, prin care a fost mult mai cald decât a doua.
A trebuit să amestec uleiurile din etapa precedentă pentru că am scăpat un borcan de murături Branston pe unul dintre flacoanele mele erhlenmeyer cu el înăuntru! Probleme tipice de laborator ay?! Haha
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Dacă nu funcționează de data aceasta, renunț și cumpăr 3,4,5-trimetoxibenzaldehida de care am nevoie pentru a efectua reacția Henry pe aceasta folosind nitrometan sau nitroetan. M-am asigurat că este ultimul lucru pe care îl obțin de data aceasta....
Spre deosebire de aceasta; unde sunt blocat cu o mulțime de triptamină!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Faptul că nu vrea să se usuce înseamnă că nu este deosebit de pură. Ce culoare are? Cum l-ați curățat? Care a fost solventul tău? Nu am citit acest fir cu atenție, și nu sunt în DMT și nu am citit niciun sintetizator, dar pentru mine, cel mai puternic agent de reducere se întâmplă să fie gratuit și îl am deja și probabil că și tu îl ai. Este litiu
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Oh, nu, e în regulă acum....Eram doar nerăbdător....de asemenea, nu-mi făcusem propriul MgSO4 anhidru la acel moment. Odată ce am făcut practic ceea ce spunea sintetizatorul, a funcționat bine!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Da, dar aș vrea LiAlH4 ca să fiu corect și nu prea am chef să-l fac....

Nu am făcut chimie de mai mult de 6 luni, așa că un pas la un moment dat, da?

Unii oameni spun că STAB este bun pentru reducerea carbonililor, așa că aș fi interesat să încerc asta altă dată.

Uleiul era limpede și s-a uscat într-o substanță ceroasă, albicioasă, care miroase exact ca DMT-ul extras pe care l-am avut în trecut.

Apoi aș fi interesat să fac mescalină, am strâns încet reactivii de ceva vreme. Acum am nevoie doar de aldehidă
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Oh, și LiAlH4 de care am nevoie și pe care mi-e foarte greu să îl obțin.
Mă gândesc să folosesc un amalgam - nu că aș ști prea multe despre el încă. Tocmai am văzut pe cineva folosindu-l pentru a reduce md-p2p și cu siguranță am auzit că oamenii îl folosesc pentru reacția Henry sau, pardon, ar trebui să spun pentru aminarea reductivă a md-p2p. Oh, și mă refer la aplicarea acesteia la reducerea precursorului mescalinei - care se obține prin reacția Henry (îmi scapă temporar din memorie deoarece mă uit pe jumătate la un documentar despre Madoff hehe)

Depinde foarte mult de site-ul meu obișnuit de unde îmi procur borohidrida ieftină - dacă au mercuric (clorură?) nu mă citați - știu că este mercuric ceva sau altceva.
Sincer, ar fi mult mai ușor dacă aș putea găsi pe cineva care să-mi vândă 50 g sau cam așa ceva de LAH.
Nu am nevoie de mult ca să fiu cinstit, deoarece nu am tendința de a vinde, pur și simplu sunt interesat să elimin intermediarul cât mai mult posibil.

Am început cu n,n-DMT din triptamină, deoarece este simplu și, de asemenea, scoarța unui copac nu poate fi deosebit de durabilă.
Văd pixuri cu DMT și alte rahaturi în comunitatea canabisului în zilele noastre și mă îndoiesc foarte tare că măcar 1% din aceasta este sintetizată și nu sunt prea sigur de ce....
Valorează mai mult decât cocaina... precursorul este ușor de obținut și destul de puțin supravegheat - cel puțin în această țară, iar odată ce ai un laborator (partea cea mai scumpă din această ecuație - care ar putea fi o parte a răspunsului meu, dar sincer, cred că este mai ușor să dai jos copaci...), ei bine. Cred că este încă o piață de nișă, dar se aude din ce în ce mai mult de ea. Când am extras-o prima dată - doar psihoneutii chiar știau ce este. Acum văd stilouri, în special, de vânzare tot timpul.

Oricum - mulțumesc pentru tot ajutorul acordat... este foarte apreciat.
 
Top