Brómová syntéza s lepšími výťažkami ako pri klorovej metóde.

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Dobrý deň, chlapci
keďže som tu túto syntézu ešte nevidel, chcel som ju pridať, keďže dobrá metóda s klorínom je tak trochu na hovno
vedie k silnej kontaminácii chlórom a prakticky sa pri nej plytvá brómovými soľami

Takže to, čo na to potrebujete, je:

- KBr, NaBr

- kyselina sírová

- destilačné zariadenie na sklo

- H2O2 s koncentráciou 12 % alebo vyššou

(stechiometriu by ste mali byť schopní urobiť sami ako slušný "chemik")

varovanie bróm je toxický a bez plynového lapača, plynovej masky a redukčného roztoku v blízkosti by som to nikomu neodporúčal !!!

celková reakcia pozostáva z 2 krokov, kde v prvom sa HBr generuje z kyseliny sírovej a NaBr/KBr
KBr+H2SO4 --> NaHSO4+HBr

a v druhom kroku sa HBr oxiduje H2O2
H2O2 + 2HBr --> 2H2O +Br2

takže na začiatok celej veci pridajte všetok KBr do rbf a zakryte ho veľkou vrstvou vody (pre trochu lepší výťažok by som dal rbf do ľadového kúpeľa).
pomaly kvapkajte kyselinu sírovú
nechajte miešať asi 1 hodinu.

pridajte H2O2 a zároveň odstráňte bróm

po skončení destilácie bude bróm s vrstvou vody na vrchu v prijímacej banke.

vložte destilát do separačného lievika a oddeľte spodnú vrstvu brómu od vrstvy vody (odporúčam nevyhadzovať vodu, pretože v nej stále zostáva bróm a je užitočná pri niektorých bromovaniach).

potom vráťte bróm späť do lievika pridajte trochu kyseliny sírovej niekoľkokrát pretrepte a odvzdušnite a potom opatrne vypustite spodnú vrstvu brómu.

Na úplné prečistenie by som odporučil destiláciu, aby ste sa zbavili kyseliny sírovej, ale nie je to nevyhnutne potrebné.

a na uskladnenie brómu by som odporučil uskladniť ho v ampulke, pretože rád ničí viečka a je to úniková látka.
Pre referenciu, ako ho vyrobiť, si pozrite toto video o nílskej červenej:

Veľa šťastia a lepšie výnosy odvážnych vojakov.
 
Top