Синтез на декстроамфетамин (Набенхауер, 1942 г.)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Въведение

В момента съществуват много начини за синтезиране на декстроамфетамин. Те могат да бъдат разделени на 3 вида: биосинтез (с използване на биомаса), директен синтез и синтез на рацемичен (сума от l- и d-изомери) амфетамин, последван от разделяне на оптичните изомери. В нашия случай беше избран синтез, при който се използват прости реактиви и бърз синтез, който е максимално адаптиран към "домашните условия". Процесът е следният: получаваме рацемичния амфетамин по класическия начин, след което го разделяме на 2 оптични изомера (l- и d-) по метода на Набенхауер [US патент 2276508, Nabenhauer FP, "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine", публикуван на 17 март 1942 г., присвоен на Smith Kline French].

Синтез

Синтез на амфетамин от P2NP чрез Al/Hg. Първо се прави алуминиева амалгама. Тя е необходима, за да се почисти алуминият от силния оксиден слой, който се образува при взаимодействие с въздуха. Вземаме 14 g алуминиево фолио и го накъсваме с ръце на парчета с размери 2х2, 3х3 cm. Не забравяйте да разкъсвате, а не да режете, за да увеличите площта на повърхността. Поставете в колба с кръгло дъно с 3 гърла и напълнете фолиото изцяло с вода.
QgptKG9Ajb
Сега приготвяме живачната сол. Вземаме живачен термометър от аптеката, увиваме го в хартия, счупваме го в долния край. Изсипваме целия живак в чаша, където след това добавяме 4 ml азотна киселина (70%). Не забравяйте, че живачните пари са опасни за здравето! За да започне реакцията, чашата трябва да се нагрее до около 50 градуса, като се разбърква от време на време. Целият живак се разтваря за около 30 минути, а от стъклото се отделя оранжев газ - азотен оксид (IV). Уравнението на реакцията е следното.
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
2
DAOGKxr3ge
С пипета се вземат 2 ml от разтвора и се поставят в колба с кръгло дъно, покрита с фолио. След около 5 минути фолиото загуби блясъка си, стана матово и на дъното на колбата се събра малък слой сива утайка (алуминиев хидроксид).
Bu6JYFy7DR
Изцеждаме течността и изплакваме фолиото с вода 3 пъти.
NpMPR8Hj6Q
Налейте 30 ml вода в колбата, поставете термометър в лявото гърло на колбата, поставете рефлуксен кондензатор в централното гърло и поставете капкова фуния със 110 ml 14% разтвор на P2NP (това е фенилнитропропен; 1-фенил-2-метил-2-нитроетилен) в дясното гърло.
GmPF6QBVIS
Оцетната есенция често се използва за получаване на водород, но аз "стартирам" реакцията за получаване на водород с вода. По-малко киселинна среда, което означава, че по-късно трябва да се добавят по-малко основи. Много хора задават въпроса: "Как да премахна тази вода?" Не е необходимо да се премахва водата никъде, тя реагира с алуминия и се получава водород.
2Al + 6H2O ---> 2Al (OH) 3 + 3H2
Много е важно да се запомни, че реакцията на редукция на P2NP протича с много! голяма екзотерма. Необходимо е внимателно да се следи температурата и да се предотврати прегряване над 60 градуса. Лично аз поддържах температурата около 50-55 градуса. Неспазването на тази технология намалява добива на продукта и дава оцветен (розов, оранжев) продукт. Инфузията на целия P2NP отне около 50 минути. Сменете капковата фуния със стъклена запушалка. Получихме точно такъв сив разтвор.
GgE3p2QwIJ
За да увеличите добива, можете да загреете реакционната маса при температура 50-60 градуса в продължение на 30 минути на водна баня.
68OZjuovtL
Охлаждаме сместа до стайна температура, поставяме тапа вместо термометъра, отстраняваме рефлуксния кондензатор. Правим алкален разтвор на базата на 1 част натриев хидроксид - 2 части вода. Разтварянето продължава при нагряване, затова изчакваме разтворът да се охлади. Не си струва да се изсипва твърда алкална основа в реакционната маса или да се налива горещ разтвор, тъй като това намалява добива, както всяко прегряване. Изсипете охладената до стайна температура алкална основа в реакционната маса до pH = 11-12, изчакайте 30-40 минути, докато целият плаващ алуминий се разтвори, а жълтото масло изплува нагоре. Едновременно с това следим и температурата. Уравнения на реакцията.
2Al + 2NaOH + 6H2O ==> 2Na[Al(OH4)] + 3H2
NaOH + Al (OH)3 ---> Na[Al(OH)4]

XneMCjIBi5
Изсипваме всичко в разделителна фуния. Изчакваме разделянето на слоевете. Вземаме маслената фракция.
L27S4gwQBC
Извличаме амфетамин от утайката, като я промиваме 3 пъти с 10 ml петролен етер. Разделяме горната част с помощта на разделителна фуния. Комбинираме всички екстракти с "масло" и ги поставяме в ледена вода за охлаждане.
S38OLuUocN
На дъното на чашата остава голяма капка вода, която се отделя с делителна фуния. Изсипете горния слой в чаша и го изсушете върху безводен магнезиев сулфат. Там почистваме амфетамина от остатъците от живак и вода.
0Tm2LEXsMx
Филтрираме течността от твърдия магнезиев сулфат върху фуния на Бюхнер.
YJec3qgr7u
Вземам концентрирана 98% сярна киселина. Приготвям разтвор на сярна киселина в ацетон в обемно съотношение 1:10. Взех техническия ацетон, в железарията, и го дестилирах, като отстраних "главите" и "опашките". След това го изсуших с безводен магнезиев сулфат. Много хора питат дали е възможно да се направи разтвор в IPA. Да, може, но IPA (изопропилов алкохол) се изпарява по-дълго от ацетона.
I1S2LGc4Wu
Капка по капка, внимателно и с разбъркване, се подкиселява със сярна киселина в ацетон до pH = 6. На дъното се образува бяла утайка.
SPLgNt3rIl
Охладете реакционната маса в ледена вода, филтрирайте утайката върху фуния на Бюхнер, изплакнете с 3 ml студен ацетон.
UKm7rsOBq9
Изсушете на въздух филтрирания продукт и го претеглете.
3eEDqIubfP
Получени са 7,55 g (0,0205 mol) амфетаминов сулфат.
Изчисления:
m (P2NP) = 110 * 0,14 = 15,4 g.
n (P2NP) = 15,4 / 163,17 = 0,094 mol.
n (амфетаминов сулфат) = n (P2NP) = 0.094 mol.
n (амфетаминова основа)= 0,0205 * 2 = 0,0410 mol.
Добивът на реакцията е 0,0410 /0,094 = 43,6 %.
Ще проведете различна реакция със сярна киселина. Амфетамин свободна основа 2 мола + 1 мол сярна киселина = 1 мол амфетамин сулфат. Когато пресмятате амфетамин сулфат, трябва да умножите по две резултата за мола амфетамин сулфат, тъй като за един мол амфетамин сулфат са необходими 2 мола амфетаминова основа.

Екстракция на d-амфетамин

Имаме рацемичен амфетамин. Той съдържа 1 молекула d-амфетамин на 1 молекула l-амфетамин. След това се вземат 6 g от рацемата и се разтварят в 6 ml вода, добавя се алкален разтвор, за да се достигне рН = 11.
TpLxwNeCbH
Екстрахира се с 5 ml петролен етер и разтворът се затопля, към сместа се добавят 2,45 g d-винена киселина в алкохолен разтвор. След това добавете алкохол до пълното му разтваряне и охладете при разбъркване. Утаява се d-винена сол на l-амфетамин. d-амфетаминът остава в разтвора. Можете да повторите процедурата за почистване на утайката от l-амфетамин d-винена сол с метанол, за да увеличите добива.
Wu8BQgZUAR
Утаяваме d-амфетамин с допълнително количество d-винена киселина. Филтрираме утайката, получаваме основата на d-амфетамина, като добавяме алкална основа до pH = 11.
5SAJ47GXOg
Окисляваме основата на d-амфетамина до pH = 6 с разтвор на сярна киселина в ацетон. Получаваме 2,63 g d-амфетамин сулфат. Добивът е 2,63 / 3 = 87,7%.
MRmSawXxbf
Този метод на екстракция е валиден за амфетамин, който е синтезиран по всякакви начини. Съществува и друг начин за получаване на декстроамфетамин.

Източник:

Nabenhauer, Fred P. "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine." U.S. Patent No. 2,276,508. 17 Mar. 1942.
 
Last edited:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Здравейте, страхотно обяснение, отдавна търся тази яснота. Само два въпроса. В моята страна е трудно да се получи чиста H2SO4, продават Ph регулатор за аквариуми, съдържащ H3SO4 (ортосерна киселина), това също ли би било добро. Кой е най-добрият препоръчан от вас сулфат в търговската мрежа? Какво трябва да се използва за базиране на разтвора (налично в търговската мрежа). Мисля, че содата каустик се предлага в по-ниска концентрация, това също ли би било достатъчно? Благодаря ви за помощта.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Здравейте. Можете да използвате разредена сярна киселина (H2SO4), но в по-голям товар. Сярната киселина (H2SO3) не е подходяща, защото е слаба киселина, а сярната киселина (H2SO4) е силна. Содата каустик е същото като натриевия хидроксид.
H3SO4 (ортосерна киселина) не съществува.
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Здравейте, съжалявам за грешката си, просто глупаво обърках фосфорната киселина (H3PO4) със сярна киселина (H2SO4). Въпросът ми по принцип е откъде да си набавя Сярна киселина (H2SO4). Фосфорната киселина е лесно достъпна, но някак си не я намирам за толкова стимулираща, колкото сулфатната. (Твоят пост най-накрая изяснява и определя количествено разликата една друга тема, но дори при коригиране на дозата тя изостава - чудя се дали абсорбцията/екскрецията може да е различна - но това е извън темата тук). Така че би било чудесно, ако в крайна сметка мога да опитам този метод на разделяне с D-сулфат.

Друг въпрос, има ли значение видът или концентрацията на алкохола при добавянето на винената киселина. благодаря ви.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Няма значение.

Можете да го намерите като акумулаторен електролит в железария или автокъща, съдържа ~36% сярна киселина
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Благодаря ви за информацията, тя проработи като по чудо. Изпарих водата и сега имам доста концентриран H2SO4. Какво е съотношението на сярната киселина и ацетона? Дали няма да направят всякакви нови молекули, когато се смесят заедно? Съжалявам, ако е глупав въпрос, но съм малко предпазлив от смесването на двете заедно. Също така разтворът на NaOH за базифициране: Имам около 40% разтвор, има ли значение концентрацията?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Пригответе разтвор на сярна киселина в ацетон в обемно съотношение 1:10. (с)
Вземете 1 обем киселина и 10 обема ацетон

Това ще бъде добре. Трябва да постигнете pH= 11-12, така че концентрацията не е толкова важна.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Много ви благодаря, Патън. Ще докладвам, когато опитам това разделяне, надявам се, че ще получа сравнително добри добиви.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Успех, човече!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Здравейте отново :) Гледах числата в процедурата, тъй като все още чакам да пристигнат някои разтворители. Когато започвам пречистването на D-амфетамин, дадените 6 мл вода ми се струват твърде малко. Разтворимостта на сулфатната сол е дадена като 8,8 части вода към една част амф. сулфат. Не е ли това печатна грешка, не сте имали предвид 60ml? Ето един линк, но не съм проверила повторно в Merck:

Четейки оригиналния патент, Набенхауер сякаш казва, че ако се добави недостатъчно количество D-винена киселина, тогава първо кристализира L-изоформата (както е описано от вас по-горе), ако обаче D-винена киселина се добави в излишък, тогава първо кристализира D-изоформата. Можете ли случайно да обясните химията, която стои зад това? Защо единият изомер кристализира по-бързо от другия? Защо това се променя, когато се добави излишък от винена киселина?

Наистина ще съм ви благодарен, ако можете да хвърлите малко светлина върху това, не успях да намеря източник, но може би това е така, защото е очевидно за някой с повече знания/опит в областта на химията. благодаря ви.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Можете да добавяте вода до пълното му разтваряне с минимално количество вода. След това ще добавите алкален воден разтвор с вода, който също ще помогне за разтварянето му.
Просто кажете: първо, стереоселективната реакция се извършва по "по-лесен" и нискоенергиен начин с l-изомера, а след това преминава по втори начин по по-енергиен начин.
 
Last edited by a moderator:

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Здравейте, тъй като на пазара няма декстроамфетамин, а аз се нуждая от него, има нужда да си го направя сам, аз съм начинаещ, затова имам някои въпроси, както разбирам първо с използването на винена киселина с метанол - Л амфетамин попада в утайка и след това трябва да се вземе разтвор без тази утайка и да се добави без алкохол само д винена киселина и да се добави алкал до достигане на РН 11 и чак тогава може да се филтрира и да се получи суха основа на Д амфетамин, след което подкиселяване със сярна киселина в ацетон и филтриране да се получи сух чист Д амфетамин, нали така?

Необходима ли е винена киселина D(-) или D(+)?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Здравейте, няма разлика.
По-добре е да приемате етанол
"допълнително количество d-винена киселина." Означава алкохолен разтвор на d-винена киселина, съжалявам за неточността.
утвърдително
 

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Много ви благодаря за отговорите, още един въпрос за алкохолния разтвор на d-винена киселина, d-винена киселина с етанол (96%) в каква пропорция да се намеси? докато винената киселина се разтвори?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Здравейте, Серг, мисля, че се утаява, когато добавите допълнителния разтвор на D-винена киселина, и това е, когато филтрирате, така че получавате повече или по-малко суха утайка, която е D-винена киселина-D-амфетамин. След това добавяте малко алкален разтвор, за да освободите основата от винената киселина, така че получавате тънък филм от D-амфетаминова основа върху водния разтвор на натрий и винен тартарат. След това трябва да извлечете основата с възможно най-малко разтворител, за да стане много гъста, и след това да добавите към нея сярна киселина/ацетон, за да се утаи D-амфетамин сулфат.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Патън, няма ли да е по-добре да се използва 100% етанол, като се изсуши върху малко MgSO4 и се дестилира?

Serg, ние сме почти в една и съща лодка, аз започнах да се занимавам с химия, сблъсквайки се със същия проблем, че е наличен само рацемичен амфетамин. При това Патън го прави да звучи толкова лесно, защото е лесно, щом сте на неговото ниво в химията. Има много дребни детайли, които трябва да уредите правилно, например да имате чисти реагенти - безводен ацетон, сярна киселина и т.н. Да ми кажете как сте се справили.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Да, по-добре е да се увеличи добивът на рксн
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

Не разбирам как изчислявате добива :x
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Взехме 6 г рацемат = 3 г D-amph+3 г L-amph
Получихме
2,63 g добив = x%
3,0 g теория = 100%

2.63*100/3=87.7%
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Благодаря за интересното проучване. Но съм изненадан от вашите пропорции на винената киселина.
6 г амфосулфат са 3,49 г рацемична амфобаза. Тогава защо използвате 2,45 г d-винена киселина? Тя трябва да бъде в моларно съотношение 1:4, т.е. 0,97 г d-винена киселина е достатъчна????
 
Last edited:
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
По-горе ви изпратих цитата на метода на Набенхауер. Моля, прочетете внимателно цялата статия. Аз казвам същото.

В съответствие с тази статия, ако вземете пропорцията, както казахте (1мол амин с 0,25мола d-винена киселина), ще получите 0,2-0,25мола d-амин d-битартарат в утайката от 1мол свободна от амин основа.

YPkdf9lQsb


Равновесието на тази реакция (от цитата):

1 мол d,l-амин + 1,2 мола d,l-винена киселина = 0,5 мола d-амин d-битартарат (2 части аминова основа на 1 част киселина)
солта се утаява

вземате
1 mol d,l-амин + 0,25 mol d-винена киселина = 0,25 mol d-амин d-битартарат, както предлагам. Вероятно може да се получи сол на d-амин d-бартарат (1:1 база:киселина), която също е неразтворима в този разтворител. Трудно е да се предвиди. Не съм виждал подробности за вашия експеримент. Само вашите думи.


Ако искаш да докажеш твърдението си, изпълни експеримента си със снимки в раздела за коментари или в нов пост.
 
Last edited:

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Разбрах идеята ви. Не знам защо смятате, че ще получите битартрат. Може да е заради етанола.

Ако правилно разбирам термините, тартарат означава 1:2, но битартарат означава моларни съотношения 1:1!!!

Но аз не използвам етанол. Използвам други разтворители.

Това, което знам, е, че кристализацията спира веднага щом се изразходват 0,25 мола киселина с добив 95 %. След това, ако се добавят 0,25 мола противоположна киселина, утаяването ще започне отново с добив 95 %.
И сега, когато са приложени 0,25 L и 0,25 D, ако се опитам да добавя още D или L или DL киселина към матерната течност - нищо не се случва. Изглежда, че няма основа, ph също е киселинно.
За да се докаже, може да е, може да е, в отделни случаи. Не съм сигурен кога ще направя отново амфетално разделяне, може би в края на септември.
 
Last edited:
Top