Syntéza dextroamfetaminu (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Úvod

V současné době existuje mnoho způsobů, jak syntetizovat dextroamfetamin. Lze je rozdělit na 3 typy: biosyntéza (s využitím biomasy), přímá syntéza a syntéza racemického (součet l- a d-izomerů) amfetaminu s následnou separací optických izomerů. V našem případě byla zvolena syntéza, při níž byla použita jednoduchá činidla a rychlá syntéza, která je maximálně přizpůsobena "domácím podmínkám". Postup je následující: racemický amfetamin získáme klasickým způsobem, poté jej rozdělíme na 2 optické isomery (l- a d-) Nabenhauerovou metodou [US patent 2276508, Nabenhauer FP, "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine", zveřejněn 17. března 1942, přidělen Smith Kline French].

Syntéza

Syntéza amfetaminu z P2NP pomocí Al/Hg. Nejprve vyrobíme hliníkový amalgám. Ten je potřebný k očištění hliníku od silné vrstvy oxidu, která vzniká při interakci se vzduchem. Vezmeme 14 g hliníkové fólie a rukama ji natrháme na kousky o velikosti 2x2, 3x3 cm. Nezapomeňte trhat, nikoliv stříhat, aby se zvětšila plocha. Vložíme do baňky s kulatým dnem a 3 hrdly a fólii zcela naplníme vodou.
QgptKG9Ajb
Nyní připravujeme rtuťovou sůl. Vezmeme si z lékárny rtuťový teploměr, zabalíme ho do papíru a u dolního konce ho zlomíme. Celou rtuť nalijeme do sklenice, kam pak přidáme 4 ml kyseliny dusičné (70 %). Nezapomeňte, že výpary rtuti jsou zdraví nebezpečné! Pro zahájení reakce bylo třeba sklenici zahřát na teplotu asi 50 stupňů a občas zamíchat. Veškerá rtuť se rozpouštěla asi 30 minut a ze sklenice se uvolňoval oranžový plyn, oxid dusnatý (IV). Reakční rovnice je následující.
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
2
DAOGKxr3ge
Odpipetujte 2 ml roztoku a umístěte jej do baňky s kulatým dnem a fólií. Asi po 5 minutách ztratila fólie lesk, zmatněla a na dně baňky se shromáždila malá vrstva šedého kalu (hydroxidu hlinitého).
Bu6JYFy7DR
Vypustíme kapalinu a fólii 3x propláchneme vodou.
NpMPR8Hj6Q
Do baňky nalijte 30 ml vody, do levého hrdla baňky vložte teploměr, do středního hrdla vložte zpětný chladič a do pravého hrdla vložte kapací nálevku se 110 ml 14% roztoku P2NP (jedná se o fenylnitropropen; 1-fenyl-2-methyl-2-nitroethylen).
GmPF6QBVIS
K výrobě vodíku se často používá octová esence, ale já reakci na výrobu vodíku "spustím" s vodou. Méně kyselé prostředí, což znamená, že se později musí přidat méně zásad. Mnoho lidí si klade otázku: "Jak tuto vodu odstranit?" Vodu není třeba nikam odstraňovat, reaguje s hliníkem a vzniká vodík.
2Al + 6H2O ---> 2Al (OH) 3 + 3H2
Je velmi důležité si uvědomit, že reakce redukce P2NP probíhá s velmi! velkou exotermou. Je nutné pečlivě sledovat teplotu a zabránit přehřátí nad 60 stupňů. Osobně jsem udržoval teplotu kolem 50-55 stupňů. Nedodržení této technologie snižuje výtěžek produktu a dává barevný (růžový, oranžový) produkt. Nalití celého P2NP trvalo přibližně 50 minut. Kapací nálevku vyměňte za skleněnou zátku. Získali jsme právě takový šedý roztok.
GgE3p2QwIJ
Pro zvýšení výtěžnosti můžete reakční hmotu zahřívat při teplotě 50-60 stupňů po dobu 30 minut ve vodní lázni.
68OZjuovtL
Směs ochladíme na pokojovou teplotu, místo teploměru nasadíme zátku, odstraníme zpětný chladič. Připravíme alkalický roztok na bázi 1 díl hydroxidu sodného - 2 díly vody. Rozpouštění probíhá zahříváním, proto počkáme, až roztok vychladne. Není vhodné sypat do reakční hmoty pevnou zásadu nebo nalévat horký roztok, protože to snižuje výtěžek, stejně jako každé přehřátí. Alkálii ochlazenou na pokojovou teplotu nalijeme do reakční hmoty na pH = 11-12, počkáme 30-40 minut, až se rozpustí všechen plovoucí hliník, žlutý olej vyplave nahoru. Současně také sledujeme teplotu. Reakční rovnice.
2Al + 2NaOH + 6H2O ==> 2Na[Al(OH4)] + 3H2
NaOH + Al (OH)3 ---> Na[Al(OH)4]

XneMCjIBi5
Vše přelijeme do oddělovacího trychtýře. Čekáme na oddělení vrstev. Vezmeme olejovou frakci.
L27S4gwQBC
Z kalu extrahujeme amfetamin tak, že jej třikrát promyjeme 10 ml petroletheru. Horní část rozdělíme pomocí dělící nálevky. Všechny extrakty spojíme s "olejem" a vložíme je do ledové vody k ochlazení.
S38OLuUocN
Na dně sklenice zůstává velká kapka vody, která se oddělí na oddělovací nálevce. Vrchní vrstvu přelijte do sklenice a vysušte nad bezvodým síranem hořečnatým. Tam očistíme amfetamin od zbytků rtuti a vody.
0Tm2LEXsMx
Kapalinu odfiltrujeme od pevného síranu hořečnatého na Buchnerově nálevce.
YJec3qgr7u
Vezmu si koncentrovanou 98% kyselinu sírovou. Připravte roztok kyseliny sírové v acetonu v objemovém poměru 1:10. Vzal jsem technický aceton, v železářství, a vydestiloval jsem ho, přičemž jsem odstranil "hlavy" a "ocasy". Pak jsem ho vysušil bezvodým síranem hořečnatým. Mnoho lidí se ptá, zda je možné udělat roztok v IPA. Ano, lze, ale IPA (isopropylalkohol) se odpařuje déle než aceton.
I1S2LGc4Wu
Po kapkách, opatrně a za stálého míchání okyselujte kyselinou sírovou v acetonu na pH = 6. Na dně se vytvoří bílá sraženina.
SPLgNt3rIl
Reakční hmotu ochlaďte v ledové vodě, sraženinu přefiltrujte na Buchnerově nálevce, propláchněte 3 ml studeného acetonu.
UKm7rsOBq9
Odfiltrovaný produkt vysušte na vzduchu a zvažte.
3eEDqIubfP
Bylo získáno 7,55 g (0,0205 mol) amfetamin sulfátu.
Výpočty:
m (P2NP) = 110 * 0,14 = 15,4 g.
n (P2NP) = 15,4 / 163,17 = 0,094 mol.
n (amfetamin sulfát) = n (P2NP) = 0.094 mol.
n (amfetaminová báze)= 0,0205 * 2 = 0,0410 mol.
Výtěžek reakce je 0,0410 /0,094 = 43,6 %.
Provedete jinou reakci s kyselinou sírovou. Volná báze amfetaminu 2 moly + 1 mol kyseliny sírové = 1 mol sulfátu amfetaminu. Když počítáte amf. sulfát, musíte svůj výsledný mol amf. sulfátu vynásobit dvěma, protože na jeden mol amf. sulfátu potřebujete 2 moly amf. báze.

Extrakce d-amfetaminu

Máme racemický amfetamin. Obsahuje 1 molekulu d-amfetaminu na 1 molekulu l-amfetaminu. Dále se vezme 6 g racemátu a rozpustí se v 6 ml vody, přidá se alkalický roztok tak, aby se dosáhlo pH = 11. Pak se přidá roztok alkálií.
TpLxwNeCbH
Extrahuje se 5 ml petroletheru a roztok se zahřeje, ke směsi se přidá 2,45 g kyseliny d-vinné v alkoholovém roztoku. Poté přidejte alkohol až do úplného rozpuštění a za stálého míchání ochlaďte. Vysráží se d-vinná sůl l-amfetaminu. D-amfetamin zůstává v roztoku. Pro zvýšení výtěžku můžete postup čištění sraženiny l-amfetaminové d-vinné soli methanolem opakovat.
Wu8BQgZUAR
Srážíme d-amfetamin dalším množstvím kyseliny d-vinné. Sraženinu přefiltrujeme, získáme bázi d-amfetaminu a přidáme zásadu na pH = 11.
5SAJ47GXOg
Bázi d-amfetaminu okyselíme na pH = 6 roztokem kyseliny sírové v acetonu. Tím získáme 2,63 g d-amfetamin sulfátu. Výtěžek je 2,63 / 3 = 87,7 %.
MRmSawXxbf
Tato extrakční metoda platí pro amfetamin, který byl syntetizován jakoukoli cestou. Existuje i jiný způsob získání dextroamfetaminu.

Zdroj:

Nabenhauer, Fred P. "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine." U.S. Patent No. 2,276,508. 17 Mar. 1942.
 
Last edited:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Dobrý den, skvělé vysvětlení, dlouho jsem hledal tuto srozumitelnost. Jen dvě otázky. Čistá H2SO4 se u nás špatně shání, prodává se akvarijní Ph adjuster obsahující H3SO4 (kyselina ortosírová), bylo by to také dobré. Jaký je nejlepší vámi doporučovaný komerčně dostupný sulfát? Co by se mělo použít k bazifikaci roztoku (komerčně dostupného). Myslím, že kaustická soda se dodává v nižší koncentraci, byla by tato také dostačující? děkuji za pomoc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Dobrý den. Můžete použít zředěnou kyselinu sírovou (H2SO4), ale ve větším nákladu. Kyselina sírová (H2SO3) není vhodná, protože je to slabá kyselina a kyselina sírová (H2SO4) je silná. Kaustická soda je stejná jako hydroxid sodný.
H3SO4 (kyselina ortosírová) neexistuje.
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Ahoj, omlouvám se, moje chyba, jen jsem si hloupě spletl kyselinu fosforečnou (H3PO4) s kyselinou sírovou (H2SO4). Moje otázka v podstatě zní, kde sehnat kyselinu sírovou (H2SO4). Kyselina fosforečná je snadno dostupná, ale nějak mi nepřijde tak podnětná jako ta síranová. (Váš příspěvek konečně objasňuje a kvantifikuje rozdíl jiné téma, ale i při úpravě na dávku zaostává - napadá mě, jestli se vstřebávání/vylučování nemůže lišit - ale to už je mimo téma zde). Takže by bylo skvělé, kdybych nakonec mohl vyzkoušet tuto separační metodu s D-sulfátem.

A ještě jeden dotaz, záleží na druhu nebo koncentraci alkoholu při přidávání kyseliny vinné? děkuji.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Na tom nezáleží.

Můžete ho najít jako akumulátorový elektrolyt v železářství nebo v obchodě s auty, obsahuje ~36 % kyseliny sírové.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Děkuji za informace, zázračně to fungovalo. Odpařil jsem vodu a nyní mám pěkně koncentrovanou H2SO4. Jaký je poměr kyseliny sírové a acetonu? Nevzniknou při jejich smíchání všelijaké nové molekuly? Omlouvám se, jestli je to hloupá otázka, ale trochu se bojím smíchat ty dvě látky dohromady. Také roztok NaOH pro bazifikaci: Mám asi 40% roztok, záleží na koncentraci?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Připravte roztok kyseliny sírové v acetonu v objemovém poměru 1:10. (с)
Vezměte 1 objem kyseliny a 10 objemů acetonu.

Bude to v pořádku. Musíte dosáhnout pH = 11-12, takže koncentrace není tak důležitá.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Pattonovi velmi děkujeme. Podám zprávu, až tuto separaci vyzkouším, doufám, že dosáhnu relativně dobrých výtěžků.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Hodně štěstí!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Ahoj ještě jednou :) Díval jsem se na čísla v postupu, protože stále čekám, až dorazí nějaká rozpouštědla. Při zahájení čištění D-amfetaminu se mi zdá uvedených 6 ml vody příliš málo. Rozpustnost síranové soli je uvedena jako 8,8 dílu vody na jeden díl amf. síranu. Nejedná se o překlep, neměl jste na mysli 60 ml? Tady je odkaz, ale ještě jsem si to dvakrát neověřil v Mercku:

Při čtení původního patentu se zdá, že Nabenhauer říká, že pokud se přidá nedostatečné množství kyseliny D-vinné, pak nejprve krystalizuje L-isoforma (jak jste popsal výše), pokud se však přidá kyselina D-vinná v nadbytku, pak nejprve krystalizuje D-isoforma. Můžete mi náhodou vysvětlit, co za tím stojí? Proč jeden izomer krystalizuje rychleji než druhý? Proč se to změní, když se přidá přebytek kyseliny vinné?

Opravdu bych ocenil, kdybyste mi to osvětlil, nenašel jsem žádný zdroj, ale možná je to proto, že je to jasné někomu s většími znalostmi/zkušenostmi z chemie. děkuji.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Můžete přidávat vodu, dokud se zcela nerozpustí s minimálním množstvím vody. Poté přidáte alkalický vodný roztok s vodou, který ji také pomůže rozpustit.
Zjednodušeně řečeno: nejprve proběhne stereoselektivní reakce "jednodušší" a nízkoenergetickou cestou s l-izomerem a poté jde druhou cestou energeticky náročnější cestou.
 
Last edited by a moderator:

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Dobrý den, jelikož na trhu není dextroamfetamin a já ho potřebuji, je potřeba si ho vyrobit sám, jsem začátečník, tak mám pár otázek, pokud tomu rozumím, tak nejdřív s použitím kyseliny vinné s metanolem - L amfetamin spadne do sraženiny a pak je potřeba vzít roztok bez této sraženiny a přidat bez alkoholu jen d kyselinu vinnou a přidat zásadu až PH dosáhne 11 a teprve pak se to dá přefiltrovat a získat suchou bázi D amfetaminu, po které se okyselením kyselinou sírovou v acetonu a filtrací získá suchý čistý d amfetamin, je to tak?

Potřebujete kyselinu vinnou D(-) nebo D(+) ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Dobrý den, žádný rozdíl.
Lepší je užívat ethanol
"další množství kyseliny d-vinné." Znamená alkoholový roztok kyseliny d-vinné, omlouvám se za nepřesnost.
afirmativní
 

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Moc děkuji za odpovědi, ještě jeden dotaz k alkoholovému roztoku kyseliny d-vinné, d-vinná kyselina s ethanolem (96%) v jakém poměru zasahovat? dokud se kyselina vinná nerozpustí?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Ahoj Sergi, myslím, že se sráží, když přidáš další roztok kyseliny D-vinné, a to když filtruješ, tak získáš víceméně suchou sraženinu, což je D-vinný D-amfetamin. Pak přidáte nějaký alkalický roztok, aby se uvolnila báze z kyseliny vinné, takže získáte tenký film báze D-amfetaminu na vodném roztoku sodíku a vinanu. Pak musíte extrahovat bázi s co nejmenším množstvím rozpouštědla, aby byla velmi hustá, a pak k ní přidat kyselinu sírovou/ceton, aby se vysrážel síran D-amfetaminu.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Pattone, nebylo by lepší použít 100% ethanol, vysušit ho nad trochou MgSO4 a vydestilovat?

Sergu, jsme v podstatě na stejné lodi, já jsem se k chemii dostal, když jsem čelil stejnému problému, že je k dispozici pouze racemický amfetamin. Přitom Patton to dělá tak jednoduše, protože to jednoduché je, jakmile jste v chemii na jeho úrovni. Je tam spousta drobných detailů, které musíte správně vyřešit, např. mít čistá činidla bezvodý aceton, kyselinu sírovou atd... Dejte mi vědět, jak se vám daří.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Ano, je lepší zvýšit výtěžnost rxn.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

Nechápu, jak se počítá výtěžnost :x
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Vzali jsme 6 g racemátu = 3 g D-amph+3 g L-amph
Dostali jsme
výtěžek 2,63 g = x %
3,0 g teorie = 100%

2.63*100/3=87.7%
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Děkujeme za zajímavou studii. Překvapují mě však vaše poměry kyseliny vinné.
6 g síranu amfného je 3,49 g racemické amfné báze. Proč tedy používáte 2,45 g d-vinné báze? Vždyť má být v molárním poměru 1:4, tj. stačí 0,97 g d-vinné soli????
 
Last edited:
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Výše jsem vám zaslal citaci Nabenhauerovy metody. Přečtěte si prosím pozorně celý článek. Říkám totéž.

V souladu s tímto článkem, pokud vezmete poměr tak, jak jste uvedl (1mol aminu s 0,25 molu kyseliny d-vinné), získáte 0,2-0,25 molu d-amino-d-bitartrátu ve sraženině z 1 molu volné aminové báze.

YPkdf9lQsb


Rovnice této reakce (z citace):

1 mol d,l-aminu + 1,2 molu kyseliny d,l-vinné = 0,5 molu d-amin d-bitartrátu (2 díly aminové báze na 1 díl kyseliny).
sůl se vysráží

odeberete
1 mol d,l-aminu + 0,25 molu kyseliny d-vinné = 0,25 molu d-amin d-bitartrátu, jak navrhuji. Pravděpodobně můžete získat sůl d-amin d-tartrát (1:1 báze:kyselina), která je v tomto rozpouštědle rovněž nerozpustná. Těžko předvídat. Neviděl jsem podrobnosti vašeho pokusu. Pouze vaše slova.


Pokud chcete své tvrzení dokázat, proveďte svůj pokus s obrázky v sekci komentářů nebo v novém příspěvku.
 
Last edited:

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Mám vaši představu. Nevím, proč se domníváte, že dostanete bitartrát. Může to být kvůli etanolu.

Pokud správně rozumím termínům, tak tartrát znamená 1:2, ale bitartrát znamená molární poměr 1:1!!!

Ale já etanol nepoužívám. Používám jiná rozpouštědla.

Co vím, krystalizace se zastaví, jakmile se spotřebuje 0,25 molu kyseliny s výtěžkem 95 %. Pakliže se přidá 0,25 molu opačné kyseliny, srážení opět začne s výtěžkem 95 %.
A nyní, když bylo použito 0,25 L a 0,25 D, pokud se pokusím přidat více D nebo L nebo DL kyseliny do matečného louhu - nic se nestane. Vypadá to, že tam není žádná báze, ph je také kyselé.
Na důkaz, může být, může být, příležitostně. Nejsem si jistý, kdy budu znovu dělat amfodělení, možná koncem září.
 
Last edited:
Top