Σύνθεση δεξτροαμφεταμίνης (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
>O,O-Dibenzoyl-2R,3R-Tartaric Acid
Νομίζω ότι είναι πολύ πιο δυσεύρετο από το δ- τρυγικό οξύ.
 

Kslzlxczkaoxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 16, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Μπορούμε λοιπόν στη συνέχεια να πάρουμε αυτό το τρυγικό άλας D-Amph L-Tartaric, να το επεξεργαστούμε με υδροξείδιο του νατρίου, να το εκχυλίσουμε και να το καταβυθίσουμε με με θειικό οξύ;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Θα αγοράσω τρυγικό οξύ ΑΜΕΣΑ τώρα, σας ευχαριστώ με βάση κύριε
 

workworkwork

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 22, 2022
Messages
74
Solutions
1
Reaction score
32
Points
18
Σε αυτή τη μέθοδο δεν χρησιμοποιείται οξικό οξύ, αλλά χρησιμοποιείται μια άλλη χημική ουσία μαζί με p2np σε διάλυμα, αυτή είναι η διαφορά σε σχέση με τη μέθοδο που χρησιμοποιείται στα 2 βίντεο για την παρασκευή αμφεταμίνης από αμάλγαμα αλουμινίου;
Μιλάω μόνο για το πρώτο μέρος της μεθόδου, την παραγωγή αμφεταμίνης, όχι για το δεύτερο, την εκχύλιση της d-αμφεταμίνης.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Γεια σας, σχεδόν το ίδιο. Δεν υπάρχει μόνο οξικό οξύ.
 

finch3523

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
29
Reaction score
4
Points
3
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ξανά pls ποια θα είναι η διαφορά αν χρησιμοποιήσω l- τρυγικό οξύ αντί για d- τρυγικό οξύ με freebase; με το l- τρυγικό θα καθιζάνει τι; το d-αμφεταμίνη l- τρυγικό άλας; Τι θα έκανα τότε;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Ναι, έχετε δίκιο
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
GAAAH! Χρησιμοποιήστε τη σωστή ονοματολογία με κεφαλαία γράμματα! Η ανάμειξή τους προκαλεί τόσο μεγάλη σύγχυση.

Το D-(-)- τρυγικό οξύ θα σας δώσει ένα τρυγικό άλας του D-meth/amph. Ειλικρινά δεν γνωρίζω ποιες είναι οι φυσικές ιδιότητες αυτού του άλατος, πόσο καλά αποθηκεύεται, λιώνει ή έχει γεύση. Αλλά θα πρέπει να είναι πλήρως χρησιμοποιήσιμο.
 

finch3523

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
29
Reaction score
4
Points
3
ποιο είναι αυτό που μπορείτε να αγοράσετε παντού;
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
LOL.
L-(+)-ταρταρικό οξύ.
Μερικές φορές ονομάζεται d- τρυγικό οξύ (με LOWERCASE "d").
 

finch3523

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
29
Reaction score
4
Points
3
Ναι, αυτό ακριβώς εννοώ. Χρησιμοποιήσατε αυτό για να φτιάξετε το dextro-amp;
 

finch3523

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
29
Reaction score
4
Points
3
με το L-(+)-ταρταρικό οξύ σημαίνει ότι θα έχετε κρυσταλλοποίηση άλατος δεξτροαμφεταμίνης ή λεβο; συγγνώμη που μπερδεύει πολύ.

"Μπορείτε να επαναλάβετε τη διαδικασία καθαρισμού του κατακρημνίσματος του δ-ταρταρικού άλατος της l-αμφεταμίνης με μεθανόλη για να αυξήσετε την απόδοση".

Θέλω να το κάνω αυτό. Μπορείτε να περιγράψετε τα βήματα με περισσότερες λεπτομέρειες;
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
411
Points
63
Το L- τρυγικό οξύ θα αλατίσει την L-αμφεταμίνη. Τόσο απλά.
Αναμείξτε το τρυγικό άλας με τη ρακεμική ελεύθερη βάση και θα δημιουργηθεί ένα άλας. Αυτή είναι η τρυγική L-αμφεταμίνη. Φιλτράρετέ το, διαχωρίστε το. Επαναλάβετε μερικές φορές. Τελικά θα έχετε μια ελεύθερη βάση με κυρίως D-αμφεταμίνη. Αλατίστε ΤΟ με θειικό οξύ (ή φυσαλιδώστε με ξηρό αέριο HCl αν πρόκειται για μεθαμφεταμίνη) για να πάρετε το μη ρακεμικό σας προϊόν.
 

finch3523

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 11, 2022
Messages
29
Reaction score
4
Points
3
εντάξει. αλλά θέλω να το ελέγξω με αριθμούς CAS γιατί έχω ακόμα αντικρουόμενες πληροφορίες για το τι αποδίδει ποιο άλας.

- (αυτό που προέρχεται από φρούτα και είναι φθηνό και διαθέσιμο) CAS 87-69-4, L (+) - τρυγικό οξύ -> προκύπτει ?

(το αφύσικο και ακριβό) CAS 147-71-7, D (-) - τρυγικό οξύ -> προκύπτει ?
 

Evilcarrot2

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 15, 2022
Messages
32
Reaction score
15
Points
8
Ερώτηση σχετικά με τη μετάφραση από p2np σε αμφ.
Χρησιμοποίησα λοιπόν κόκκους αλουμινίου καθώς το είχα πεταμένο τριγύρω.
Αφού το αμάλγαμα το οποίο ήταν βαθιά γκρι λάσπη που επέπλεε τριγύρω το στράγγισα και το ξέπλυνα 4 ή 5 φορές πρόσθεσα μικρή ποσότητα αποσταγμένου νερού και έσταξα 14%p2np σε ipa αργά στην 1η αλλά η εξώθερμη μου δεν ήταν άσχημη 45°c'ish το επιτάχυνα αλλά ακόμα και μετά από όλη την προσθήκη σε περίπου 15mins δεν ξεπέρασε ποτέ τους 55c χωρίς ψύξη, δεν νομίζω ότι παράχθηκε αρκετό υδρογόνο από την αργή αντίδραση. Θα μπορούσα να βάλω φυσαλίδα h2 μέσα στο μίγμα από τη γεννήτρια υδρογόνου για να βεβαιωθώ ότι χρησιμοποιώ αρκετό υδρογόνο ή το έχω γαμήσει με τους κόκκους;
Απλά ήθελα να ξέρω πριν βασιστώ
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσετε φύλλο αλουμινίου από το παντοπωλείο για αυτόν τον τρόπο σύνθεσης. Σε περίπτωση φυσαλίδων H2, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσετε Pd/C ως καταλύτη.
 

Evilcarrot2

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 15, 2022
Messages
32
Reaction score
15
Points
8
Προσπάθησα να ψάξω αλλά δεν μπορώ να βρω πραγματικά μια απάντηση για την προετοιμασία pd/c
Έχω ενεργό άνθρακα και ίσως 50 γραμμάρια χλωριούχου παλλαδίου που παρασκευάστηκε με διάλυση παλλαδίου σε aqua rega και φυσαλίδες χλωρίου μέσω του οποίου έπεσε ένα ωραίο σκούρο κόκκινο άλας που μοιάζει λίγο με οξείδιο του σιδήρου. Και αποξηραμένο σε σταθερό βάρος.
Πώς μπορώ να φτιάξω pd/c
Συγγνώμη για λίγο εκτός θέματος.
Είναι το pd/c πυροφορικό;
 
Top