Testy trzeźwości w terenie pod ostrzałem: wysoki odsetek błędów w wykrywaniu marihuany

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
N2GVp6ka3q

Ponieważ fala legalizacji marihuany nadal przetacza się przez Stany Zjednoczone, ostatnie badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego wywołało krytyczne pytania dotyczące skuteczności testów trzeźwości w terenie (FST) w identyfikacji kierowców pod wpływem marihuany.

Badanie, prowadzone przez dr Thomasa D. Marcotte'a i jego zespół z Center for Medicinal Cannabis Research, jest pierwszym zakrojonym na szeroką skalę badaniem oceniającym, jak dobrze testy FST mogą odróżnić osoby, które spożywały konopie indyjskie od tych, które ich nie spożywały, oraz czy testy te korelują z faktycznym upośledzeniem prowadzenia pojazdu.

Kontekst

Wraz z legalizacją marihuany zarówno do celów leczniczych, jak i rekreacyjnych, organy ścigania coraz częściej polegają na testach FST w celu oceny trzeźwości kierowców. Testy te, pierwotnie opracowane i zatwierdzone pod kątem upośledzenia alkoholu, obejmują zadania takie jak chodzenie i obracanie się, stanie na jednej nodze i testy od palca do nosa, które oceniają równowagę, koordynację i podzielność uwagi. Jednak ich dokładność w wykrywaniu upośledzenia spowodowanego konopiami indyjskimi, w szczególności Δ9-tetrahydrokannabinolem (THC) - głównym związkiem psychoaktywnym w konopiach indyjskich - była przedmiotem debaty.

Projekt badania i wyniki

Przeprowadzone w okresie od lutego 2017 r. do czerwca 2019 r. randomizowane badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą i kontrolą placebo objęło 184 uczestników w wieku od 21 do 55 lat, którzy używali konopi indyjskich w ciągu ostatniego miesiąca. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do palenia placebo, papierosa z niską dawką THC (5,9%) lub papierosa z wysoką dawką THC (13,4%), a następnie przeszli testy FST w wielu punktach czasowych.

Wyniki były uderzające. Funkcjonariusze organów ścigania sklasyfikowali 81% uczestników, którzy palili THC jako upośledzonych na podstawie testów FST, w porównaniu do 49,2% tych, którzy otrzymali placebo. Chociaż wskazuje to, że testy FST są dość skuteczne w identyfikowaniu używania konopi indyjskich, wysoki odsetek wyników fałszywie dodatnich w grupie placebo budzi obawy. Warto zauważyć, że 99,2% uczestników sklasyfikowanych jako upośledzeni przez FST podejrzewano o spożycie THC, niezależnie od ich rzeczywistej ekspozycji.

Implikacje dla bezpieczeństwa drogowego

Badanie powiązało również słabe wyniki niektórych testów FST z gorszymi wynikami w symulatorach jazdy, wzmacniając pogląd, że THC może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów. Jednak nakładanie się upośledzenia FST między grupami THC i placebo sugeruje, że same FST mogą nie być wiarygodnymi wskaźnikami upośledzenia specyficznego dla THC.


Przyszłość wykrywania zaburzeń związanych z konopiami indyjskimi

Odkrycia te podkreślają potrzebę opracowania dokładniejszych, obiektywnych narzędzi do oceny upośledzenia marihuany. Wraz z postępującą legalizacją marihuany, pilnie potrzebne są skuteczne metody, które pozwolą odróżnić niedawne używanie konopi indyjskich od faktycznego upośledzenia.

Wnioski

Podczas gdy testy FST pozostają kamieniem węgielnym oceny trzeźwości na drodze, niniejsze badanie sugeruje, że mogą one nie być wystarczające do dokładnego zidentyfikowania upośledzenia związanego z konopiami indyjskimi. Ponieważ krajobraz prawny związany z konopiami indyjskimi wciąż ewoluuje, narzędzia i techniki stosowane do egzekwowania przepisów dotyczących prowadzenia pojazdów również muszą ewoluować.

Aby uzyskać więcej informacji, możesz uzyskać dostęp do pełnego badania tutaj (clearnet).


Jeśli jesteś zainteresowany takimi publikacjami, zareaguj i zostaw komentarz. Będzie to dla mnie znak, aby kontynuować
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
531
Reaction score
248
Points
43
Wiem, że wielu prawników zajmujących się obroną karną uważa, że wszystkie testy trzeźwości w terenie to ściema. Nie mogę sobie wyobrazić, że byłyby one dobre dla jakiegokolwiek konkretnego narkotyku
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
221
Reaction score
228
Points
43
Ja również podzielam tę opinię. W rzeczywistości jednak instytuty państwowe postrzegają te testy jako kolejną okazję do kontroli. Bez względu na to, jak bardzo są one wiarygodne, istotne i skuteczne. Ta wiadomość wydała mi się ważna, ponieważ na przykładzie coraz bardziej legalnej substancji mogą pojawić się nowe pozytywne precedensy.
 
Top