mai are cineva dor de anii 2000

edy's

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 1, 2023
Messages
63
Reaction score
45
Points
18
Da, omule, totul este adevărat
Este din cauza îmbătrânirii, a faptului că, uitându-mă în urmă în timp, vremurile de demult sunt cele mai bune?
Oare digitalizarea ar da peste cap experiența de viață.
Pe vremuri ieșeai în oraș,te îmbătai cu cei din jur,cunoșteai fete sau ce căutai tu și le cunoșteai fizic.
Nu ca acum,faci o primă impresie prin poza de pe internet,în fotoliul de acasă...SINGUR!!!
Și manipularea televizorului,care îți dă păreri mușcate despre cum să gândești ,fără să gândești și să îți faci propria părere.
De fapt, este ușor să urmeze doar opinia mainstream, dar te gândești la propria opinie și deare pentru a ieși pentru ea, și șansa de a fi împușcat sau mai rău.
La naiba cu dependența digitală de telefoane. Eliberează-te, ....
Dar cum??
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
Cred că o parte din ea este nostalgia, dar există dovezi științifice care sugerează că nu ar trebui să avem atât de mult timp pe ecran. nu am link-uri la îndemână, dar uitați-vă în jur, există dovezi peste tot. mă simt chiar mai rău pentru generația alfa și "copiii ipad." Am fost un fel de copil ipad în tinerețea mea, dar nu a fost la fel de rău ca acum. Da, tehnologia poate fi benefică atunci când este folosită cu moderație, dar nimeni nu vrea să-și limiteze timpul petrecut pe ecran. practic trăim online. mă distrez mult mai bine când ies cu prietenii și alte chestii, dar am tendința să mă închid în mine pentru că nu am motivație și sunt puțin bolnav mintal. să fiu în preajma tehnologiei tot timpul nu face decât să înrăutățească situația. este un cerc vicios și încerc să ies din el ^^;
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
878
Points
113
Nici eu nu mă uit la televizor. Poate cum să faci, dar niciodată ficțiune, dramă, știri etc. Totul este propagandă menită să te înfurie pe cine nu trebuie. Întreaga dezbatere despre tableta iPad....trebuie să realizezi că de fapt nu știm nimic, dar cei mai gălăgioși speculatori sunt de obicei cei mai puțin calificați. Este ceva care este individual. Cu siguranță, fiecare copil nu ar trebui să fie legat de o tabletă, dar știu câțiva care sunt și i-a ajutat enorm. Interesul unui copil pentru învățare este direct proporțional cu interesul său pentru subiect. Copiii nu învață tabla înmulțirii pentru că mama și tata i-au amenințat că le iau ceva. Au devenit interesați în momentul în care i-au văzut pe power rangers sau pe blaze sau pe my Lil pony făcând asta. Am exemple specifice, dar este prea aproape de doxing mine pentru a spune prea mult. Câte locuri după virgulă știi pi? Știu un copil de 8 ani care știe până la 35 de cifre după zecimală. Câte limbi străine vorbești? Știu un copil de 6 ani care poate vorbi și înțelege 4 limbi. Acel copil de 8 ani poate face înmulțiri, 4 cifre x 4 cifre, la fel de repede cum poți face cu un calculator. Îi iese corect. Guvernul spune că aceștia sunt handicapați, dar eu cred că sunt capabili de altceva. Au învățat tot ce știu de pe tablete. Acel copil de 8 ani programează chatbots pe care îi poți descărca de pe guithub. Are un canal YouTube. Nu are nevoie de niciun ajutor, poate face totul.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
ai perfectă dreptate, tbh. am fost online de la o vârstă foarte fragedă, dar când eram în clasele primare am învățat aproape jumătate din ceea ce învățam din cărți fizice, așa că s-ar putea să fiu puțin părtinitor. nu m-a ajutat niciodată să-mi iau aparatele electronice și, în orice caz, nu a făcut decât să-mi împiedice atât fericirea (nu că ar fi depins de aparate, dar a fost nasol să nu mai am asta ca OPȚIUNE), cât și învățarea. internetul poate fi un instrument de educație extraordinar, dar există și o mulțime de conținut care nu are creier. copiii au nevoie doar de discernământ, și o mulțime de copii pe care îi cunosc nu au exact acest lucru. știu că există copii inteligenți acolo, cum ar fi cele u adus în sus, dar eu nu le cunosc personal (dacă nu mă numeri pe mine... nu vreau să par arogant, dar am avut un interes în biologie, mai ales biologia umană și diverse boli atunci când am fost foarte tânăr. ca acest lucru a fost principalul meu interes de la 4-8 ani lol...)

și sunt de acord, guvernului îi place să supradiagnosticheze, să exagereze și, uneori, chiar să inventeze boli mintale pentru a promova medicamentele. există o agendă mai mare în spatele acestui lucru. vor să creeze muncitori fără minte, omogeni și să "țină pe toată lumea în linie", ca să spun așa. foarte descurajant. chiar și bolile mintale reale au avantajele lor. aș putea fi diagnosticat cu schizofrenie (nu am primit niciodată un diagnostic oficial pentru că nu vreau medicamente, dar mă potrivesc criteriilor de diagnostic și am avut episoade psihotice care mi-au afectat negativ viața. o mulțime de oameni pe care îi cunosc par să creadă că este indusă de droguri, dar am arătat semne cu mult înainte de a începe să iau droguri...) și în timp ce are cu siguranță dezavantajele sale, ajută arta și scrisul meu. este foarte expresiv și mai "crud" cred. în plus, uneori paranoia mea se simte mai mult ca intuiție. este corect aproximativ 50% din timp... lol
 

Paz

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2024
Messages
3
Reaction score
3
Points
3
Nu pot spune dacă mi-e dor de cine eram și cum mă simțeam și/sau dacă mi-e dor de porecle și de îmbarcarea noilor tehnologii.
Un pic din amândouă, poate. 😊
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
Nu îmi lipsește cine eram pentru că eram foarte tânăr lol, dar cu siguranță îmi lipsește modul în care vedeam lumea, iar o mare parte din asta era tehnologia
 
View previous replies…

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
da, hardware-ul s-a îmbunătățit. vitezele de procesare s-au îmbunătățit. multe dintre tehnologiile moderne sunt superioare, nimeni nu contestă asta. îmi lipsește doar "vibrația" tehnologiei vechi. era mult mai jucăușă și distractivă. puteai personaliza mult mai mult. tehnologia veche avea o viziune plină de speranță și bucurie asupra viitorului; tehnologia modernă a luat această viziune și a pictat-o în gri și mai plată ca niciodată.
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Nu vă înțeleg motivul pentru această afirmație majoră.
Todays tech este atât de mult mai jucăuș și distractiv decât înainte.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
uitați-vă la exemplele din mesajul original + ik acest lucru nu este rlly 2000s, dar în windows xp u ar putea schimba cursorul și mi-e dor de rahat de genul asta...
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Tehnologia ar putea face mai puțin și mai rău decât astăzi. Îți plac esteticile cu tehnologie proastă, doar la asta te referi. Eu vreau mai bine întotdeauna. Îți pierzi timpul cu un trecut rău ~ dar îți plac cu adevărat imaginile tale mobile. Tehnologia asta pare atât de îndepărtată de "lumea reală" acum. Nu-mi plac rahaturile de genul ăsta. Vreau să fiu servit ușor ca să pot face rapid tranzacții cu droguri. Vrei să fie din nou mai rău. Trăiesc o singură dată (încă) așa că de ce să pierd timpul cu nostalgii retardate
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
120
Reaction score
86
Points
28
Nostalgia poate fi uneori o pătură caldă, iar unora dintre noi le place această "pătură" mai mult decât altora. Lumea reală rămâne fără colțuri întunecate în care să se ascundă și cred că aceia dintre noi obișnuiți să fie așa tânjesc după acele vremuri mai vechi, deși mai simple
 
View previous replies…

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Singularitatea tehnologică este un refugiu mai bogat toate strălucitoare ca stelele pentru a ajunge. Suntem singuri? În acest moment pământesc suntem încă
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
120
Reaction score
86
Points
28
ai dreptate, de ce să pierdem atât de mult timp tânjind după vremurile de demult, când este evident că s-au dus și nu se vor mai întoarce?
Cred că suntem prinși la mijloc între vârste: copilărie digitală-->independență digitală, Ne jucam în noroi, când aveam o întrebare la care aveam nevoie de răspuns mergeam la bibliotecă. Îmi amintesc o dată mama mea a comandat un "ghid" pentru a bate un joc NES, a luat o veșnicie pentru a ajunge la noi, a fost doar foi de hârtie toate aruncate împreună, dar am fost atât de încântați! în cazul în care acum, copiii noștri s-au născut în ea și este normal pentru ei pentru a obține orice răspuns au nevoie în câteva secunde.

Sunt două educații complet diferite, eu unul invidiez viziunea ta foarte pozitivă asupra acestei epoci în care ne aflăm @vis!
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Sigur că există o istorie de ținut minte și de prețuit. Eu sunt cel care este amărât de experiența mea trecută și trebuie să fiu în prezent cu toate încărcate în ceea ce urmează. Eu sunt cel care are o viziune greșită în această privință. Vreau să știu ce este dincolo, mai mult decât decăderea și moartea pentru mine, cu siguranță. :cry: Eu sunt un outsider extrem în mantie și nu vreau să fiu un hack pe fidelis, ea este foarte deschis toate dreapta, dar prea relaxat pentru rezistența mea Stern. Probabil că oricum este mai presus de mine în ceea ce privește valoarea vieții, iar eu sunt pierdut. La naiba cu mine. Off I Gooo
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
120
Reaction score
86
Points
28
lol ești prea dură cu tine însăți!
 

Paz

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2024
Messages
3
Reaction score
3
Points
3
Un tip inteligent a spus odată ceva de genul:
"Nu mă tem de moarte. Am fost mort timp de miliarde de ani înainte de a mă naște și nu m-a deranjat deloc"

În ceea ce mă privește, indiferent ce se va dovedi a fi acest roller coaster de fiori și emoții.
Aș spune că a fost o cursă bună. Distracție plăcută.
Cele mai bune și cele mai rele momente. ☺️

Toate experiențele, de la cele banale la cele interesante.
Emoții, cât se poate de puternice.
Chiar dacă au surzit de-a lungul anilor, dar încă bine definite prin contrastele pe care le exercită.

TLDR: Totul trece, în bine sau în rău, se va schimba. 🤗
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Paz: Mulțumesc pentru încurajare. Sunt un intelectual întunecat. Sunt o glumă nenorocită pe bune. Totuși, voi munci până la capăt. Bucuros nu sunt, niciodată cu adevărat. Este o fațadă dacă par fericit. Am țeluri pe care le voi atinge mai mult sau mai puțin de la bun început Trafic de droguri elaborat. Este nefericit rău. viața grea. Sunt severă. Nu mă arăta slab plângăcios ca acum.

către Kurt: Nu! În durere am încredere. Trebuie să-mi ating obiectivul de slăbire sau voi muri definitiv.
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
120
Reaction score
86
Points
28
Cu toții provenim din diferite medii de viață. Copilăria mea, în comparație cu cea a majorității populației, aș considera-o spectaculoasă. Viața mea părea să devină mai de rahat cu cât îmbătrâneam și cu cât luam mai multe decizii și acum iată-mă!

Ceea ce încerc să spun este că aici suntem cu toții vorbind între noi, în mod complet privat, despre orice naiba vrem. Ne merge foarte bine și foarte rău în același timp. și @vis perspectiva ta asupra vieții trebuie să devină obositoare, te implor să campezi în natură sau chiar să faci o plimbare prin pădure. Amintește-ți că ești aici, acum, și că ai ocazia să experimentezi tot ceea ce poate fi în jurul tău. Lasă balsamul naturii să-ți calmeze sufletul!

Sunt drogat ca naiba acum (dacă asta a sunat a predică gay pentru cineva lol)
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
Acum statutul meu devine prea complicat pentru a mă da mare. Sunt îngust concentrat pe obiective grele în timp ce urban confortabil. Oh, sunt în femei. Îmi închei cazul. Vorbește cu ciudat threadstarter frumos și să fie moots
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
începutul anilor 2000 au fost cei mai petrecăreți ani sălbatici din viața mea. aceia au fost anii X. atât de multe petreceri dansante.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
354
Points
63
aș vrea să pot spune același lucru lol, am fost un copil în anii 2000 ^^;
 
Top