Sinteza L-efedrinei din L-fenilacetilcarbinol (L-PAC)

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
prima mea încercare de a face l-pac, iată rețeta mea, nu sunt sigur că totul este corect, dar voi încerca oricum.

2,5 litri de h2o
87,50 g de melasă
drojdie și nutrient
20 ml de benzaldehidă
75 ml de eter

într-o damigeană de 5 l se introduc 2,5 l de h2o și 87,50 g de melasă,
se saturează spălarea cu oxigen pur,
se adaugă drojdia și nutrienții și se lasă să fermenteze timp de aproximativ 8 ore,
după ce lichidul fermentează rapid, se adaugă 10 ml de benzaldehidă,
după aproximativ 4 ore, se adaugă încă 10 ml de benzaldehidă și se lasă să fermenteze încă 12 ore sau mai mult,
după ce s-a terminat, se îndepărtează drojdia,
se extrage l-pac cu 50ml de eter și apoi 25ml de eter,
se combină eterul și se distilează
se colectează l-pac?
randamentul teoretic de 10 ml este de 50% conversie.

feedback-ul este apreciat și voi posta rezultatele mele odată ce am terminat.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Se pare că nu s-a înțeles că aceasta este o reacție de condensare a două aldehide. Benzaldehidă și - ce? Deci se adaugă acetaldehidă și iată-o pe a doua. Sau Acetona din brevetul austriac pe care unchiul Fester l-a vândut (nu funcționează cu adevărat ca majoritatea lucrurilor sale). Sau se adaugă piruvat, care este o sursă de energie pentru drojdie și formează acetaldehidă în timpul procesului.

Deci, dacă faceți acest lucru fără o a doua Aldehidă sau un precursor al acesteia, atunci va fi nevoie de DOUĂ Benzaldehide, deoarece funcționează și Benzaldehida + Benzaldehida, dar, desigur, randamentul maxim obținut din Benzaldehida este redus la jumătate.

De asemenea, dextroza și fructoza pot furniza energie, dar nu și aldehidă pentru reacție.
 
View previous replies…

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
Bună ziua, care dintre cele două variante recomandați: acetaldehidă sau acid piruvic?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Piruvatul de sodiu este standardul de aur. Piruvatul de calciu funcționează și el. Problema este că aveți nevoie de o cantitate foarte mare, astfel încât, pentru o producție serioasă, Acetaldehida este mai potrivită. Dacă puteți cumpăra Paraldehidă - este perfect, ușor de-polimerizat în Acetaldehidă și mult mai ușor de manipulat.
Cu acetaldehida trebuie totuși să adăugați o sursă de energie precum zaharoza sau dextroza.
Trucul cu piruvatul este că nu are nevoie ca drojdia să fermenteze.
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
cât de mult piruvat de sodiu ar fi necesar?
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Nu are rost să faceți l-pac. Randamentul 0,5 ml l-pac pe 1 l de apă. Nu are niciun sens. 20L de apă pentru 10ml de produs? Mmm?
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
bună mâner
pot să te întreb cum ai ajuns la această concluzie?
 
View previous replies…

Consider

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Dar metoda de fermentare a drojdiei de sinteză a efedrinei se spune că este un randament bun pentru producția comercială, cum se face 0,5 ml pentru 1 litru de apă, spun adevărul
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
Mulțumesc mâner dacă, de fapt, acesta este cazul, nu merită să irosim chems
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Acesta este principalul mod de fabricare industrială a l-PAC și a efedrinei. 3 până la 5 grame l-PAC pe litru de mediu de reacție este realist de obținut, mai mult, ei bine, atunci devine plictisitor. Dar pentru industrie, aceasta nu este o problemă, manipularea volumelor mari nu este o problemă. Din punct de vedere industrial, benzaldehida și acetaldehida sunt produse cu costuri foarte mici, asta contează. Ei folosesc doar un recipient mai mare. T
șmecheria în întreaga biosinteză, pe care nimeni nu pare să o realizeze, este să nu vă jucați cu reacția, ci să folosiți un vas mai mare și să o păstrați simplă. Și să se utilizeze extracția continuă pentru a recupera l-PAC - în acest fel, o cantitate mică de solvent pe parcursul a câteva ore extrage toate bunurile din vasul mare.
Este o simplă problemă tehnică, cu excepția unei surse de paraldehidă sau piruvat ieftin și, cel mai important: o tulpină de drojdie care realizează conversia dorită la un ph <5 . În primul rând: Nu orice tulpină de Cerevesiae face totul, puține în randamente bune și chiar dintre acestea foarte puține o pot face la un ph <5 ceea ce este necesar ca mai sus să obțineți în principal diol. Ceea ce nu este inutil dar nu ceea ce doriți. Și ideal este să poți cumpăra această drojdie ca drojdie uscată în vrac ieftin. Și nu, nu știu de o astfel de drojdie de cumpărat în acest moment, iar caut eu.

- drojdie
- extracție continuă

ok?
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
org interesant, cum ați proceda pentru a realiza o extracție continuă?
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
361
Reaction score
175
Points
43
Am un PDF pe această temă, dar îmi place cum decurge conversația, așa că mă abțin să-l încarc...
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Am aproximativ 200 de lucrări pe această temă și vă pot asigura că majoritatea sunt inutile, iar unele induc intenționat în eroare. În special lucrările australiene ale lui Rogerss/Shin sunt de acest gen.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28

Unele lucruri pe care oamenii le trec cu vederea atunci când biosintetizează L-pac din alimentarea drojdiei cu benzaldehidă. Faceți mustul, cu zahăr, la fel cum faceți bere sau vin. După ce drojdia a crescut și s-a divizat suficient, se adaugă benzaldehida, care reacționează în câteva ore și este gata să fie transferată pentru a continua activitatea.
Randamentul pare nimic dacă luăm în considerare cantitatea de afluent utilizată. M-am gândit la asta acum câțiva ani și cred că am calculat 20 de grame dintr-un butoi de 55 de galoane la fiecare 4 zile... tehnic 3 zile, dar ar trebui să fii tare ca să centrifugi cele 20 de grame din 55 de galoane de rm
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Firele l-PAC sunt întotdeauna invadate instantaneu de bullshitters, așa că spun la revedere.

Ai obținut cele mai importante informații: Acetaldehidă sau piruvat, o drojdie potrivită și ph <5.

Nimeni nu a pus marea și evidenta întrebare: Cum pot afla dacă o tulpină de drojdie este bună sau nu?
Și cum nimeni nu a întrebat, nu va exista niciun răspuns, decât mențiunea că există metode destul de ușoare.
Căutați cu plăcere, nu-mi trimiteți PM.

Pa
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Cum pot afla dacă o tulpină de drojdie este bună sau nu?
 
View previous replies…

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
B52SojlK8b
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Cred că încercați această drojdie vie proaspătă.
BrkUnCDl14
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
361
Reaction score
175
Points
43
Faceți mai multe loturi mici vedeți care sunt cele mai bune
 
Top