Sinteza dekstroamfetamina (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Vzeli smo 6 g racemata = 3 g D-amfa+3 g L-amfa
Dobili smo
2,63 g izkoristek = x %
3,0 g teorije = 100 %.

2.63*100/3=87.7%
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Hvala za zanimivo študijo. Vendar sem presenečen nad vašimi razmerji vinske kisline.
6 g amf sulfata je 3,49 g racemične amfobazne kisline. Zakaj potem uporabljate 2,45 g d-vinske kisline? V molarnem razmerju 1:4, torej je dovolj 0,97 g d-vinske kisline????
 
Last edited:
View previous replies…

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Spoštovani, videti je, da ste pozabili, da vinska kislina veže dve molekuli baze. Enako kot žveplova. Deliti morate [ 0,01632 mola (2,45g/150,09g/mol) ] / 2 = 1,23
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Ste ta del opravili sami?
Jaz sem ga. Bil sem precej presenečen nad rezultatom, nato pa sem preveril lastnosti.
Deluje enako kot žveplova: ena molekula d ali l vinske kisline veže 2 molekuli baze.
Mislim, da je ista napaka tudi v tvoji razlagi dekstrometra. Ali pa je presežek kisline dodan iz kakšnega drugega tehničnega razloga (zmanjšanje topnosti, na primer).
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Kako ste ugotovili to dejstvo?
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
V nekaterih topilih to jasno vidite, ko vam dodajo kislo sol se začne takoj obarjati.
Poznate maso, zato veste, koliko kisline morate dodati.
Če dodate del celotne kisline, lahko filtrirate trdne snovi in dodate še več ter vidite, ali se sol obori ali ne.
Sol se preneha obarjati približno takrat, ko dosežete molsko razmerje 1:4.
Izplen je približno 95 %.
Poskusite to narediti in videli boste. Ali pa raje preverite specifikacijo vinske kisline.
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/attachments/q6lca7lcd0-jpg.37905/
Iz tega prispevka.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Pozdravljeni. Ponovno sem prebral vir te metode [priložen k prispevku] in ugotovil, da sem bil v svojem mnenju napačen, pa tudi vi v svojem, dragi @Pororo.

Kot je povedal avtor, dva mola feniletilamina reagirata z enim molom d-vinske kisline in nastane raztopina nevtralne soli d,l-feniletilamin d-tartrat (kot ste rekli, 2 mola aminov in 1 mol kisline). V raztopini se raztopi d-fenitilaminova sol, l-izomer pa se obori. Torej so moja razmerja pravilna, vendar pomen mojih besed v zgornjih komentarjih ni bil pravilen.
BYkt8cau3g

Resnično sem vam hvaležen za vaše opombe in komentarje, saj ste mi pomagali najti napako.
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Ne vem, kako računate, vendar v mojih izračunih seveda NI nobene napake.
Če želite zakisati celoten 1 mol baze z DL-vinsko kislino, morate uporabiti 0,5 mola te kisline.
Če želite iz 1 mola baze z DL- ali L-vinsko kislino pridobiti samo D ali L, morate uporabiti 0,25 mola D ali L kisline.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Zgoraj sem vam poslal citat Nabenhauerjeve metode. Prosim, pozorno preberite celoten članek. Enako pravim tudi jaz.

V skladu s tem člankom, če vzamete razmerje, kot ste ga navedli (1 mol amina z 0,25 mola d-vinske kisline), boste v oborini iz 1 mola proste aminske baze dobili 0,2-0,25 mola d-amin d-bitartrata.

YPkdf9lQsb


Enačba te reakcije (iz citata):

1 mol d,l-amina + 1,2 mola d,l-vinske kisline = 0,5 mola d-amin d-bitartrata (2 dela aminske baze na 1 del kisline)
sol se obori

vzamete
1 mol d,l-amina + 0,25 mola d-vinske kisline = 0,25 mola d-amin d-bitartrata, kot predlagam. Verjetno lahko dobite d-amin d-tartrat (1:1 baza:kislina) sol, ki je prav tako netopna v tem topilu. Težko je napovedati. Nisem videl podrobnosti vašega poskusa. Samo vaše besede.


Če želite dokazati svojo trditev, izvedite svoj poskus s slikami v razdelku za komentarje ali v novem prispevku.
 
Last edited:

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Dobil sem tvojo idejo. Ne vem, zakaj menite, da boste dobili bitartrat. Morda zaradi etanola.

Če prav razumem izraze, pomeni tartrat 1:2, bitartrat pa pomeni molarno razmerje 1:1!!!

Ampak jaz ne uporabljam etanola. Uporabljam druga topila.

Kar vem, se kristalizacija ustavi takoj, ko se porabi 0,25 mola kisline, pri čemer je izkoristek 95 %. Če nato dodamo 0,25 mola nasprotne kisline, se obarjanje ponovno začne z izkoristkom 95 %.
In zdaj, ko je bilo uporabljenih 0,25 L in 0,25 D, če poskušam dodati več D ali L ali DL kisline v matično lužino - se ne zgodi nič. Izgleda, da ni baze, ph je prav tako kisel.
Za dokazovanje, morda je, morda je, občasno. Nisem prepričan, kdaj bom ponovno izvedel ločevanje amf, morda konec septembra.
 
Last edited:
Top