Dekstroamfetamin Sentezi (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,735
Deals
1
6 g rasemat = 3 g D-amph + 3 g L-amph aldık
Elimizde
2,63 g verim = %x
3.0g teori = %100

2.63*100/3=87.7%

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
36
Deals
11
İlginç bir çalışma için teşekkürler. Ancak tartarik asit oranlarınız beni şaşırttı.
6 g amf sülfat 3,49 g rasemik amf bazdır. O zaman neden 2,45 g d-tartarik kullanıyorsunuz? 1:4 molar oranlarda gelmeli, yani 0,97 g d-tartarik yeterli mi???

Last edited:
View previous replies…

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
36
Deals
11
Tatlım, tartarik asidin iki baz molekülünü bağladığını unutmuşsun gibi görünüyor. Sülfürik ile aynı. 0,01632 mol (2,45g/150,09g/mol)] / 2 = 1,23'e bölmeniz gerekir.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,735
Deals
1
75ckpt4HSC

1:1 meth ile aynı

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
36
Deals
11
Bu kısmı kendi başınıza mı yaptınız?
Ben yaptım. Sonuç beni oldukça şaşırttı, sonra özellikleri kontrol ettim...
Sülfürik ile aynı şekilde çalışıyor: bir molekül d veya l tartarik asit 2 molekül baza bağlanıyor.
Sanırım sizin dekstromet açıklamanızda da aynı hata var. Ya da fazla asit başka bir teknik nedenle ekleniyor (örneğin çözünürlüğü azaltmak için)

Last edited:

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,735
Deals
1
Bu gerçeği nasıl tespit ettiniz?

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
36
Deals
11
Bazı çözücülerde, asit tuzu eklediğinizde hemen çökelmeye başladığını açıkça görürsünüz.
Ağırlığı bildiğiniz için ne kadar asit eklemeniz gerektiğini de bilirsiniz.
Tüm asidin bir kısmını eklerseniz, katıları filtreleyebilir ve daha fazlasını ekleyebilir ve tuzun çöküp çökmediğini görebilirsiniz.
Tuz, molar 1:4'e ulaştığınızda yaklaşık olarak çökelmeyi durdurur.
Verim yaklaşık 95'tir.
Yapmayı deneyin ve göreceksiniz. Ya da tartarik asit özelliklerini kontrol edin.

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
36
Deals
11
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/attachments/q6lca7lcd0-jpg.37905/
Bu yazıdan.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,735
Deals
1
Merhaba, bu yöntemin kaynağını tekrar okudum [yazıya eklenmiştir] ve benim görüşümde yanıldığımı, ancak sizin de sizin görüşünüzde yanıldığınızı gördüm sevgili @Pororo.

Yazarın dediği gibi, iki mol feniletilamin bir mol d-tartarik asit ile reaksiyona girer ve nötr tuz d,l-feniletilamin d-tartrat çözeltisini oluşturur (dediğiniz gibi, 2 mol amin ve 1 mol asit). D-feniletilamin tuzu çözeltide çözünürken l-izomeri çökelir. Yani oranlarım doğru ama yukarıdaki yorumlardaki kelimelerimin anlamı doğru değil.
BYkt8cau3g

Notlarınız ve yorumlarınız için gerçekten minnettarım, hatayı bulmama yardımcı oldunuz.

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
36
Deals
11
Nasıl saydığınızı bilmiyorum ama elbette hesaplamalarımda HİÇBİR hata yok.
Eğer 1 mol bazın tamamını DL-tartarik ile asitlendirmek istiyorsanız, bu asitten 0,5 mol kullanmanız gerekir.
Eğer D veya L-tartarik ile 1 mol bazdan sadece D veya L elde etmek istiyorsanız buna göre 0,25 mol D veya L asit kullanmanız gerekir.

G.Patton

Expert
Solutions
3
Reaction score
2,735
Deals
1
Size yukarıda Nabenhauer yönteminden bir alıntı gönderdim. Lütfen makalenin tamamını dikkatlice okuyun. Ben de aynısını söylüyorum.

Bu makaleye göre, dediğiniz gibi bir oranlama yaparsanız (1 mol amin ile 0,25 mol d-tartarik asit), 1 mol aminsiz bazdan çökeltide 0,2-0,25 mol d-amin d-bitartrat elde edersiniz.

YPkdf9lQsb

Bu reaksiyonun denklemi (alıntıdan):

1 mol d,l-amin + 1.2 mol d,l-tartarik asit = 0.5 mol d-amin d-bitartrat (1 kısım asit başına 2 kısım amin bace)
tuz çökeltilir

sen al
1 mol d,l-amin + 0.25 mol d-tartarik asit = 0.25 mol d-amin d-bitartrat önerdiğim gibi. Muhtemelen, bu çözücüde de çözünmeyen d-amin d-tartrat (1:1 baz:asit) tuzu elde edebilirsiniz. Bunu tahmin etmek zor. Deneyinizin ayrıntılarını görmedim. Sadece sözlerinizi.

İddianızı kanıtlamak istiyorsanız, yorum bölümünde veya yeni gönderide resimlerle deneyinizi gerçekleştirin.

Last edited:

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Reaction score
36
Deals
11
Fikrinizi anladım. Neden bitartrat elde edeceğinize inandığınızı bilmiyorum. Etanol yüzünden olabilir.

Eğer terimleri doğru anladıysam, tartarat 1:2 anlamına gelir, ancak bitartrat 1:1 molar oranlar anlamına gelir!!!

Ama ben etanol kullanmıyorum. Başka çözücüler kullanıyorum.

Bildiğim, %95 verimle 0,25 mol asit tüketildiğinde kristalleşme durur. Daha sonra 0,25 mol zıt asit eklenirse, çökelme %95 verimle tekrar başlayacaktır.
Ve şimdi, 0,25 L ve 0,25 D uygulandığında, ana liköre daha fazla D veya L veya DL asidi eklemeye çalışırsam - hiçbir şey olmuyor. Baz yok gibi görünüyor, ph da asidik.
Kanıtlamak için, olabilir, olabilir, ara sıra. Tekrar ne zaman amf ayrıştırma yapacağımdan emin değilim, Eylül sonu olabilir.

Last edited: