Συχνές ερωτήσεις για τη σύνθεση του GHB (γ-υδροξυβουτυρικού)

TheWaterman

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 4, 2022
Messages
158
Reaction score
48
Points
28
Γεια σας Έχω μια ερώτηση σχετικά με τη διαδικασία Sand Mayer. Θα τελειώσω με τη διαδικασία αφήνοντάς μου μόνο GBL αν σταματήσω μετά το βήμα 4 στο μέρος της εκχύλισης, καθώς φαίνεται ότι όλα τα επόμενα μετατρέπονται σε GHB;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, αν σας καταλαβαίνω σωστά, θέλετε να πάρετε GBL με την αντίδραση Sandmeyer. Ναι, μπορείτε να την πάρετε στο 4ο βήμα.
 
View previous replies…

Jeffrey B.

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 25, 2023
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
δροσερό, βρήκα GABA σε μορφή καψακίων ζελατίνης με μόνο μικροσελινόζη ως πληρωτικό υλικό, καθώς και σακούλες των 50g αμφίβολης καθαρότητας για ~$10 το ποπ, οπότε τα χάπια είναι φθηνότερα ΚΑΙ καθαρότερα. Μπορώ επίσης να αγοράσω NaNO2 ως κάποιο είδος προϊόντος κηπουρικής από έναν προμηθευτή χημικών για περίπου $ 8 το κιλό lol. Εκπλήσσομαι που κανείς εδώ (Πολωνία) δεν φτιάχνει GHB, είναι τόσο εύκολο αλλά δεν το έχω δει ποτέ στην αγορά. Θα ενημερώνομαι όποτε έχω αποτελέσματα ή/και ερωτήσεις

Στην πραγματικότητα, εξακολουθεί να είναι κάπως ασαφές εάν υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω και απόσταξη ΚΑΙ εκχύλιση με DCM, πώς μπορώ να βεβαιωθώ ότι αποστάζω GBL; Δεν είναι το RM γεμάτο νερό; Η BP της GBL είναι 204,6 °C, οπότε απλά βράζω το RM μέχρι η θερμοκρασία ατμών να φτάσει τους 204,6 °C και συλλέγω από εκεί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Το DCM bp είναι 39,6*C
GBL bp είναι 204*C
Γράφεται ξεκάθαρα ότι πρέπει να αποστάξετε πρώτα το νερό. Διαβάστε αρκετές φορές. Γράφω τα ίδια που γράφονται και στο θέμα.
 

JustAnother0rganic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
hi,
Απλά ακολούθησα τη συνταγή, τίποτα δεν κάηκε ή πολύ μικρή φιάλη , p
Το υγρό ήταν κρυστάλλινο (εκτός από την προσθήκη του gbl, για 10 λεπτά) αλλά το ph παραμένει υψηλό. έχω προσθέσει πολύ επιπλέον gbl νομίζω αλλά ακόμα πράσινο χαρτί....>8
Τι μπορώ να κάνω για να μειώσω το ph παρακαλώ?
δεν χρησιμοποίησα πραγματικό ρεφλούξ υγρού κυκλώματος, αλλά ένα μακρύ chemineee 30cm που τελείωνε με vigreux. νομίζετε ότι έχει φύγει πολύ H2O ? δεν φαινόταν να καπνίζει... αργός βρασμός.
 

JustAnother0rganic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
ήταν αποσταγμένο H2O,,
και χρησιμοποιούσε υδατόλουτρο για να προβλέψει bs///
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, υπάρχει απάντηση στο κείμενο:

Είναι δύσκολο να απαντήσω σε μια τέτοια ερώτηση. Πολύ μικρά δεδομένα εισόδου.
 

JustAnother0rganic

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 13, 2024
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Γεια σας και πάλι, είμαι ακόμα ζωντανός !
Ακολούθησα τον άνθρωπο και προσπάθησα να το τηρήσω όσο καλύτερα μπορούσα, καθώς είμαι άσχετος, αν και έχω σημειώσει/προσθέσει μόνος μου το δικό μου αντίγραφο του εγχειριδίου, όπως αυτό:
"Μόλις το διάλυμα είναι κρυστάλλινα καθαρό", διατηρεί αυτό το διάλυμα σε ελαφρύ βρασμό για 30 mn, "στη συνέχεια ελέγξτε το ph".
Διότι ακόμα και καθαρό νερό να κοιτάτε, στην αρχή το ph είναι > 8, ακόμα και αν προσθέσετε περισσότερο gbl.
30 mn αργότερα εξακολουθεί να φαίνεται καθαρό νερό, αλλά το ph εξελίσσεται και κατεβαίνει. Η αντίδραση χρειάζεται χρόνο για να ολοκληρωθεί. Το ph δεν είναι σταθερό στην αρχή.
μπορεί να είναι λογικό για όσους γνωρίζουν, αλλά η πρώτη μου παρτίδα μου έδωσε ένα μη ισορροπημένο ισομοριακό διάλυμα με πάρα πολύ gbl. και μεγάλες ελαιώδεις σταγόνες gbl στην καθαρή επιφάνεια του διαλύματος.
το ξαναέκανα, αφού πρόσθεσα το διαλυμένο NaHCO3+ που έλειπε, αποσταγμένο H2O, το άφησα να αντιδράσει 30 mn, έλεγξα το ph και το άφησα να κρυώσει σε θερμοκρασία δωματίου για να πάρω ένα διάλυμα σαν νερό.
 
Top