Συχνές ερωτήσεις για τη σύνθεση του GHB (γ-υδροξυβουτυρικού)

TheWaterman

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 4, 2022
Messages
158
Reaction score
48
Points
28
Γεια σας Έχω μια ερώτηση σχετικά με τη διαδικασία Sand Mayer. Θα τελειώσω με τη διαδικασία αφήνοντάς μου μόνο GBL αν σταματήσω μετά το βήμα 4 στο μέρος της εκχύλισης, καθώς φαίνεται ότι όλα τα επόμενα μετατρέπονται σε GHB;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, αν σας καταλαβαίνω σωστά, θέλετε να πάρετε GBL με την αντίδραση Sandmeyer. Ναι, μπορείτε να την πάρετε στο 4ο βήμα.
 
View previous replies…

Jeffrey B.

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 25, 2023
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Συγγνώμη που άργησα να έρθω στο πάρτι, αλλά έχω μια παρόμοια ερώτηση σχετικά με αυτή τη διαδρομή.
1. Αποστάζουμε την GBL απευθείας από το RM στο βήμα 1α; Αν ναι, η GBL μας βρίσκεται σε αζεότροπο με νερό; Και πώς θα ήταν αυτό δυνατό, αν είναι διαλυτή σε μη πολικούς διαλύτες;
2. Αν απλά συλλέξουμε το προϊόν μέχρι το βήμα 4 με εκχύλιση με DCM από το RM (και ίσως με απόσταξη όπως αναφέρθηκε παραπάνω) θα πρέπει να είμαστε σε θέση να το μετατρέψουμε σε όποιο άλας GHB επιθυμούμε, σωστά;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας
1. Ναι, άμεσα. Υπάρχει περιγραφή της διαδικασίας, δεν σχηματίζεται αζεότροπο.
2. ο καλύτερος τρόπος αναπαρίσταται, μπορείτε να κάνετε τον τρόπο σας αλλά θα είναι χειρότερος λόγω των παράπλευρων προϊόντων
 

Rumpelstiltskin

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 11, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Ποια είναι η θερμοκρασία αντίδρασης του Naoh με την GBL. Επειδή ο βρασμός δεν είναι καλός, αλλά πώς ξέρουμε τότε ότι η αντίδραση λαμβάνει χώρα.

Με άλλα λόγια. Σε ποια θερμοκρασία πρέπει να φέρω και να κρατήσω το μίγμα της αντίδρασης ?
 

DMTCalendar

Don't buy from me
New Member
Joined
May 23, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Όπως... θα έβαζα ένα συμπυκνωτή παλινδρόμησης για λίγο... Ποτέ δεν έχω κάψει GHB στο αηδιαστικό πλαστικό πράγμα.. ίσως 100c μετά περιμένετε 30m και ελέγξτε το PH ξανά.. ψύξτε το δείγμα που είστε ph ing σε θερμοκρασία δωματίου.. παίξτε το με το αυτί.. ρυθμίστε τη θερμότητα απαλά.. κρατήστε ένα ημερολόγιο ώστε να μπορείτε να βελτιώσετε τις ικανότητές σας.. Χρησιμοποιείτε πάντα GBL για να ρυθμίσετε αν έχετε.. (πιστεύω).. Έπαινος, θεία B, smutty θεά.
πολλή αγάπη, (λίγο φιλικό φθόνο, heh)
chemmy
 

Katty Korner

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 17, 2022
Messages
75
Reaction score
10
Points
8
Για την αντίδραση του βρωμοβουτυρικού οξέος με αιθοξείδιο του νατρίου, μπορεί να γίνει πιο "πυκνό";

Τα 60 γραμμάρια σε 500ml διαλύματος αιθοξειδίου δεν είναι ιδανικά για μένα, αν θα μπορούσε ας πούμε να είναι διπλάσιο ή περισσότερο, τότε νομίζω ότι θα μπορούσαμε να μιλάμε.

Θα μπορούσε αυτό να γίνει με μεγαλύτερη συγκέντρωση διαλύματος αιθοξειδίου του νατρίου, για να γίνει πιο "πυκνό" από την άποψη του πόσα αντιδρώντα και προϊόντα μπορούν να γίνουν; Ποιο είναι το ποσοστό του αρχικού διαλύματος, σύμφωνα με την ανάρτηση;
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Θα συμβούλευα όποιον προσπαθεί να συνθέσει GHB μέσω του GABA να είναι πολύ προσεκτικός σχετικά με τα έκδοχα που προστίθενται στο GABA (αν το αγοράσετε ως συμπλήρωμα διατροφής, για παράδειγμα), καθώς ορισμένα κάνουν το GABA αδιάλυτο στο νερό.
 

TheAlchemist23

Don't buy from me
Resident
Language
🇮🇹
Joined
May 24, 2023
Messages
5
Reaction score
2
Points
3
Κυριολεκτικά η πρώτη μου σύνθεση το 2006... θυμάμαι ακόμα την υπεραπλούστευση στην πραγματοποίηση αυτής της σύνθεσης ενός βήματος από τη βουτυρολακτόνη στο οξυβικό νάτριο- τότε χρησιμοποίησα τη συνθετική διαδρομή "Chems-R-Us", η οποία λειτούργησε θαυμάσια. Μετά από περισσότερες από 300 ενώσεις που δοκιμάστηκαν σε 15-16y, το NaGHB παραμένει, ειδικά όταν συνδυάζεται με ένα ανώτερο (DYOR, να είστε ασφαλείς παιδιά), ένας αν όχι ο πιο υπέροχος ψυχαγωγικός συνδυασμός που υπήρξε ποτέ. Κανένα γκαμπαπεντινοειδές δεν παρείχε ποτέ την ευφορία ενώ παρήγαγε μηδενικό hangover όπως αυτός ο υπέροχα απλός ενδογενής υδατάνθρακας!
 

Jorg

Don't buy from me
Member
Joined
Apr 14, 2024
Messages
16
Reaction score
12
Points
3
Υπάρχει τρόπος να γίνει η αντίδραση Sandmeyer χωρίς συσκευή απόσταξης; Κατάφερα να σπάσω το δικό μου... Είναι το Gbl τόσο βρώμικο με αυτή τη μέθοδο;

 

diyguy

Don't buy from me
New Member
Joined
May 5, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας παιδιά, αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με το upscalling για την παραγωγή μου GHB. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά;


Ευχαριστώ.
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Γεια σας κύριε, αν το gbl μου είναι νάτριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Γεια σας, η GBL δεν μπορεί να είναι νάτριο. Το νάτριο είναι μέταλλο, ενώ η GBL είναι οργανική ουσία.
 
View previous replies…

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Αγόρασα ότι είναι σε μορφή σκόνης. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Έχετε, κατά πάσα πιθανότητα, γ-υδροξυβουτυρικό οξύ CAS Number502-85-2, όχι GBL.
Ναι, μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε.
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Το δικό μου είναι
Y-βουτυρολακτόνη (4-hydroxybutric acid lactose - cas no: 96-48-0. Είναι το ίδιο πράγμα;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Όχι, αυτή η ουσία είναι υγρή.
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Αλλά το δικό μου είναι πραγματικά σκόνη. Σκόνη και υγρό επίσης το ίδιο κάνουν σωστά;
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Το τελικό προϊόν σύμφωνα με τη συνταγή σας είναι υγρό ή κρυσταλλικό;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Καταλαβαίνετε αγγλικά;
 

Win Win

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 10, 2023
Messages
101
Reaction score
4
Points
18
Δεν καταλαβαίνετε
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Ακολούθησα τέλεια τη σύνθεση και θα εξηγήσω εδώ πώς καθάρισα το τελικό προϊόν.
Πράγματι, μετά τη σύνθεση, το λαμβανόμενο NaGHB ήταν καφέ. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν είχα αποστάξει την GBL (η GBL ήταν κίτρινη) και ότι η απόσταξη χωρίς κενό φάνηκε να την αποσυνθέτει, καθώς γινόταν όλο και πιο πορτοκαλί/καφέ
Έτσι, διέλυσα το καφέ NaGHB σε ελάχιστη άνυδρη μεθανόλη (η άνυδρη αιθανόλη λειτουργεί επίσης). Είναι σημαντικό να είναι άνυδρο. Οτιδήποτε δεν διαλύεται απορρίπτεται. Στη συνέχεια πρόσθεσα ακετόνη και σχηματίζεται ένα λευκό ίζημα. Προστίθεται περισσότερη ακετόνη μέχρι να καθιζάνει όλο το NaGHB. Οι ακαθαρσίες παρέμειναν διαλυμένες στο διάλυμα. Το ίζημα φιλτράρεται υπό κενό και πλένεται με ακετόνη, αφήνοντας λευκό NaGHB. Η εναπομένουσα ακετόνη εξατμίστηκε από το NaGHB. Το σημείο τήξης ήταν ακριβώς αυτό του NaGHB.
Χρησιμοποίησα αυτή τη μέθοδο επειδή δυσκολευόμουν να κάνω σωστή ανακρυστάλλωση που έδινε καθαρό προϊόν.
 
Top