Σύνθεση L-εφεδρίνης από L-φαινυλακετυλοκαρβινόλη (L-PAC)

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
η πρώτη μου δοκιμή για την παρασκευή l-pac, εδώ είναι η συνταγή μου δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλα σωστά αλλά θα το δοκιμάσω έτσι κι αλλιώς.

2,5 λίτρα νερού.
87,50 γραμμάρια μελάσσας
Μαγιά και θρεπτικό
20ml βενζαλδεΰδης
75ml αιθέρα

Σε ένα δοχείο των 5 λίτρων μπαίνουν 2,5 λίτρα νερό και 87,50 γραμμάρια μελάσας,
κορεσμός πλύσης με καθαρό οξυγόνο,
Προσθέστε μαγιά και θρεπτικό και αφήστε να ζυμωθεί για 8 ώρες περίπου,
Μόλις η ζύμωση ολοκληρωθεί γρήγορα, προσθέστε 10ml βενζαλδεΰδης,
μετά από 4 ώρες περίπου προσθέστε άλλα 10ml βενζαλδεΰδης και αφήστε να ζυμωθεί για άλλες 12 ώρες ή περισσότερο,
Μόλις τελειώσει, αφαιρέστε τη μαγιά,
εκχυλίστε το l-pac με 50ml αιθέρα και στη συνέχεια 25ml αιθέρα,
συνδυάστε τον αιθέρα και αποστάξτε
συλλέγετε το l-pac;
Η θεωρητική απόδοση 10ml είναι 50% μετατροπή.

τα σχόλια εκτιμώνται και θα δημοσιεύσω τα αποτελέσματά μου μόλις τελειώσω.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Φαίνεται ότι δεν έχει γίνει κατανοητό ότι πρόκειται για αντίδραση συμπύκνωσης δύο αλδεϋδών. Βενζαλδεΰδη και - τι; Έτσι προστίθεται ακεταλδεΰδη και υπάρχει η δεύτερη. Ή Ακετόνη στο αυστριακό δίπλωμα ευρεσιτεχνίας που πούλησε ο θείος Fester (δεν λειτουργεί πραγματικά όπως τα περισσότερα από τα πράγματά του). Ή προστίθεται Πυρουβικό αυτό είναι μια πηγή ενέργειας για τη μαγιά και σχηματίζει Ακεταλδεΰδη κατά τη διαδικασία.

Έτσι, αν το κάνετε αυτό χωρίς μια δεύτερη Αλδεΰδη ή μια πρόδρομη ουσία της τότε θα χρειαστούν ΔΥΟ Βενζαλδεΰδες καθώς η Βενζαλδεΰδη + Βενζαλδεΰδη λειτουργεί επίσης αλλά φυσικά η μέγιστη απόδοση που μετράται από τη Βενζαλδεΰδη μειώνεται στο μισό.

Και η δεξτρόζη και η φρουκτόζη μπορούν να παρέχουν ενέργεια αλλά όχι αλδεΰδη στην αντίδραση.
 
View previous replies…

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
Γεια σας ,ποιο θα προτείνατε την ακεταλδεΰδη ή το πυρουβικό οξύ;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Το πυρουβικό νάτριο είναι το χρυσό πρότυπο. Το πυρουβικό ασβέστιο λειτουργεί επίσης. Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζεστε πάρα πολύ από αυτό, οπότε για σοβαρή παραγωγή η ακεταλδεΰδη είναι καταλληλότερη. Αν μπορείτε να αγοράσετε Παραλδεΰδη - είναι τέλεια, αποπολυμερίζεται εύκολα σε Ακεταλδεΰδη και είναι πολύ καλύτερη στο χειρισμό.
Με την ακεταλδεΰδη πρέπει να προσθέσετε μια πηγή ενέργειας όπως η σακχαρόζη ή η δεξτρόζη.
Το κόλπο με το πυροσταφυλικό είναι ότι δεν χρειάζεται τη ζύμωση της μαγιάς.
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
πόση ποσότητα πυρουβικού νατρίου θα απαιτηθεί;
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Δεν έχει νόημα να κάνετε l-pac. Απόδοση 0,5ml l-pac ανά 1L νερού. Δεν έχει νόημα. 20L νερού για 10ml προϊόντος; Μμμ;
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
hi handle
Μπορώ να ρωτήσω πώς το υπολογίσατε αυτό;
 
View previous replies…

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
έχετε πρόσβαση στο πλήρες άρθρο;
 

Consider

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 18, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Αλλά η μέθοδος ζύμωσης ζύμης της σύνθεσης εφεδρίνης λέγεται ότι είναι καλή απόδοση για την εμπορική παραγωγή, πώς έρχονται 0,5ml για 1 λίτρο νερού, λένε αλήθεια
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
Ευχαριστώ, αν όντως ισχύει αυτό, δεν αξίζει να σπαταλάτε χημικά.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Είναι ο κύριος τρόπος με τον οποίο παρασκευάζεται βιομηχανικά η l-PAC και η εφεδρίνη. 3 έως 5 γραμμάρια l-PAC ανά λίτρο μέσου αντίδρασης είναι ρεαλιστικό να ληφθούν, περισσότερα, λοιπόν, τότε γίνεται κουραστικό. Αλλά για τη βιομηχανία αυτό δεν είναι θέμα, ο χειρισμός μεγάλων όγκων δεν αποτελεί πρόβλημα. Βιομηχανικά η βενζαλδεΰδη και η ακεταλδεΰδη είναι στοιχεία εξαιρετικά χαμηλού κόστους, αυτό είναι που μετράει. Απλώς χρησιμοποιούν μεγαλύτερο δοχείο. T
ο κόλπο στην όλη βιοσύνθεση που κανείς δεν φαίνεται να αντιλαμβάνεται είναι να μην παίζουμε με την αντίδραση αλλά να χρησιμοποιούμε μεγαλύτερο δοχείο και να το κρατάμε απλό. Και χρησιμοποιήστε συνεχή εκχύλιση για να ανακτήσετε το l-PAC - με αυτόν τον τρόπο μια μικρή ποσότητα διαλύτη για λίγες ώρες τραβάει όλα τα καλά από το μεγάλο δοχείο.
Είναι ένα απλό τεχνικό πρόβλημα εκτός - καλά μια πηγή για παραλδεΰδη ή φθηνό πυροσταφυλικό και το πιο σημαντικό: Ένα στέλεχος μαγιάς που κάνει την επιθυμητή μετατροπή σε ph <5 . Πρώτον: Δεν τα κάνει όλα όλα κάθε starin της Cerevesiae, λίγα σε καλές αποδόσεις και ακόμα και από αυτά πολύ λίγα μπορούν να το κάνουν σε ph <5 ό,τι χρειάζεται όπως παραπάνω παίρνεις κυρίως τη διόλη. Ότι δεν είναι άχρηστο αλλά δεν είναι αυτό που θέλετε. Και ιδανικά μπορείς να αγοράσεις αυτή τη μαγιά ως ξηρή μαγιά χύμα φτηνά. Και όχι, δεν ξέρω τέτοια μαγιά να αγοράσω αυτή τη στιγμή, ψάχνω πάλι ο ίδιος.

- μαγιά
- συνεχής εκχύλιση

Εντάξει;
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
51
Reaction score
33
Points
18
ενδιαφέρον org, πώς θα προχωρούσατε στην πραγματοποίηση μιας συνεχούς εκχύλισης;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Θα ξεκινούσα χρησιμοποιώντας μια αιματηρή μηχανή αναζήτησης στο διαδίκτυο
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
361
Reaction score
175
Points
43
Έχω ένα PDF σχετικά με αυτό, αλλά μου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο εξελίσσεται η συζήτηση και γι' αυτό κρατιέμαι να το ανεβάσω...
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Έχω περίπου 200 έγγραφα σχετικά με το θέμα και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι τα περισσότερα από αυτά είναι άχρηστα και ορισμένα σκόπιμα παραπλανητικά. Σε ειδικές αυστραλιανές εργασίες του Rogerss/Shin είναι αυτού του είδους.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28

Μερικά πράγματα που οι άνθρωποι παραβλέπουν όταν βιοσυνθέτουν L-pac από τη σίτιση βενζαλδεΰδης στη ζύμη. Φτιάχνετε τον μούστο, με ζάχαρη, όπως ακριβώς φτιάχνετε μπύρα ή κρασί. Αφού η ζύμη αναπτυχθεί και διασπαστεί αρκετά, προστίθεται η βενζαλδεΰδη και αντιδρά σε μερικές ώρες και είναι έτοιμη να κυψελωθεί για περισσότερη δουλειά.
Η απόδοση μοιάζει με τίποτα αν αναλογιστείτε την ποσότητα του καταλοίπου που χρησιμοποιείται. Το υπολόγισα πριν από μερικά χρόνια και νομίζω ότι υπολόγισα 20 γραμμάρια από ένα βαρέλι 55 γαλονιών κάθε 4 ημέρες... τεχνικά 3 ημέρες, αλλά θα πρέπει να κλωτσήσεις τον κώλο για να φυγοκεντρίσεις αυτά τα 20 γραμμάρια από 55 γαλόνια rm
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Τα νήματα l-PAC κατακλύζονται πάντα αμέσως από μαλακίες, οπότε λέω αντίο.

Πήρατε τις πιο σημαντικές πληροφορίες: Ακεταλδεΰδη ή πυροσταφυλικό, μια κατάλληλη μαγιά και ph <5.

Κανείς δεν έθεσε το μεγάλο και προφανές ερώτημα: Πώς μπορώ να μάθω αν ένα στέλεχος μαγιάς είναι καλό ή όχι;
Και καθώς κανείς δεν ρώτησε, δεν θα υπάρξει απάντηση παρά μόνο η αναφορά ότι υπάρχουν μάλλον εύκολες μέθοδοι.
Καλό ψάξιμο μην μου στείλετε ΠΜ.

Αντίο
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Πώς μπορώ να μάθω αν ένα στέλεχος μαγιάς είναι καλό ή όχι;
 
View previous replies…

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
361
Reaction score
175
Points
43
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια ποικιλία από μαγιά αρτοποιίας/Saccharomyces cerevisiae
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
B52SojlK8b
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Νομίζω ότι δοκιμάστε αυτή τη φρέσκια ζωντανή μαγιά.
BrkUnCDl14
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
361
Reaction score
175
Points
43
Κάντε αρκετές μικρές παρτίδες για να δείτε ποιες είναι οι καλύτερες
 
Top