P2P σε (d)-Φενυλο-2-προπανόλη δυνατή;

Acab1312

Don't buy from me
Resident
Language
🇩🇪
Joined
Sep 20, 2022
Messages
138
Reaction score
73
Points
28
Ίσως αυτό να σας βοηθήσει περαιτέρω δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά ακόμα. Θα μπορούσα να κοιτάξω στους φακέλους μου ίσως μπορώ να βρω το αρχικό PDF ακόμα

Γενική διαδικασία για τα πειράματα ρακεμοποίησης. A
Διάλυμα 0,06 Μ αμίνης (100 mg) και θειόλης (1,2 ή 0,2 ισοδύναμα)
σε βενζόλιο επαναρροφήθηκε για 2 ώρες (στοιχειομετρική συνθήκη) ή 7
ώρες (καταλυτική συνθήκη) παρουσία AIBN (συνολικός
ποσότητα 20 mol % AIBN διαιρέθηκε σε τρεις ίσες ποσότητες
(όταν ο χρόνος αντίδρασης είναι > 2 ώρες) που προστέθηκαν διαδοχικά κάθε 2 ώρες). Μετά τη συμπύκνωση, το υπόλειμμα αραιώθηκε
με HCl (1 M) και το διάλυμα πλύθηκε με Et2O. Το
υδατική φάση βασικοποιήθηκε με κορεσμένο ανθρακικό νάτριο
και εκχυλίστηκε με Et2O. Η καθαρή αμίνη απομονώθηκε μετά από
ξήρανση σε MgSO4 και συγκέντρωση
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Έχω πρόσβαση σε aibn και thiol αλλά θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια με τις κατάλληλες αναλογίες που μετατρέπονται σε π.χ. ανά kg L-meth freebase; Θα δημοσιεύσω τα αποτελέσματά μου
 
View previous replies…

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Θα επαναρροφήσει το μίγμα δεν σημαίνει ότι η επαναρροή θα αρχίσει σε τολουόλιο b.p και 0.06M είναι η συγκέντρωση σε γραμμάρια θα εξαρτηθεί από την ποσότητα του διαλύτη που χρησιμοποιείται.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Εδώ είναι τα βάρη και των 3.

L μεθαμφεταμίνη 149,23g/mol
Θειογλυκολικό μεθύλιο 106,14g/mol
AIBN 164.21g/mol

Επομένως θα ήταν 1 mol L-μεθ και λέει 0,2 ίσο άρα 106,14x0,2=21,22g. Και ένα 20% για το aibn είναι 32,84g.

Οπότε ας πούμε έκανα 149,23g L-meth freebase με 500ml τολουόλιο και 21,22g θειόλη και επαναρροή για 7 ώρες ενώ κάθε 2 ώρες προσθέτω 10,94g (32,84/3=10,94g) AIBN.

Αυτοί είναι οι σωστοί αριθμοί; Είμαι λίγο μπερδεμένος ακόμα με αυτό το 0,06M και πώς να το αναβαθμίσω.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
500ml τολουολίου ανά mol; Πώς το υπολογίσατε;
Ο υπολογισμός των λίτρων ανά mol της διεργασίας χαρτιού για συγκέντρωση 0,06M θα πρέπει να είναι:
149.23gr*0.06M=8.95gr ελεύθερης βάσης ανά λίτρο
149,23gr/8,95gr=16,67L διαλύτη (τολουόλιο) ανά mol ελεύθερης βάσης

Είναι μια πολύ χαμηλή συγκέντρωση, αλλά στις αντιδράσεις μεταξύ ριζών θα μπορούσαν να παραχθούν πολλά παράπλευρα προϊόντα, οπότε υποθέτω ότι αυτός είναι ο λόγος αυτής της χαμηλής συγκέντρωσης.
Νομίζω ότι δεν θα υπήρχαν προβλήματα στη χρήση 10 φορές αυτής της συγκέντρωσης χρησιμοποιώντας 1,66L τολουολίου ανά mol ελεύθερης βάσης.
Ένα άλλο σημείο είναι γιατί εστιάζετε στη διαδικασία των 7 ωρών όταν μπορείτε να το κάνετε σε 2 ώρες;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Εντάξει παιδιά, αλλά έχει δοκιμάσει κανείς θέρμανση με παλινδρόμηση σε ελαφρώς όξινες συνθήκες;
Απλά όπως.
Είμαι πρόθυμος να στοιχηματίσω ότι θα δουλέψει το ερώτημα είναι πόσο καλά.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Σίγουρα θα γίνει, αλλά υπάρχει λόγος που η ΧΗΜΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ, οπότε ως εκ τούτου κάποιος πρέπει να πειραματιστεί αυτό με ένα ράφι από δοκιμαστικούς σωλήνες και διαφορετικές συγκεντρώσεις, pH, θερμοκρασίες και χρόνους αντίδρασης... ερευνητική εργασία. "Nobody said it was easy, nobody said that it could be so hard, we're going back to the start" Coldplay-The Scientist.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Η εξαφάνιση της οπτικής δραστηριότητας μιας ουσίας δεν σχετίζεται πάντα με
με την εξαφάνιση της χειρικότητας του μορίου. Μπορεί επίσης να προκληθεί από αντιστρεπτές μετατροπές του ενός εναντιομερούς στο άλλο, έως ότου επιτευχθεί ένα μείγμα
ισομοριακό και των δύο εναντιομερών (ρακεμικό). Αυτός ο μετασχηματισμός
που ονομάζεται ρακεμοποίηση μπορεί να λάβει χώρα αυθόρμητα (δηλαδή υπό τη δράση τερ¬
μορίων, βλ. περαιτέρω παραδείγματα για τα οπτικά ενεργά παράγωγα της μπιφενίλης), ή υπό τη δράση όξινων ή βακιδικών καταλυτών (v. τόμος ΙΙ, "Στερεοχημεία ΙΙ").

Και από τον τόμο 2 "Στερεοχημεία", αναφερόμενος στο καρτρικό οξύ, αλλά μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα ότι η φαινυλαιθυλαμίνη στην οποία εργαζόμαστε έχει επίσης παρόμοιες παραμέτρους με τις οποίες κάνει τα ίδια πράγματα, ποιος ξέρει ίσως είναι η ίδια.


Ρακετοποίηση. Θερμαίνοντας το (+)-τατριοξύ
με νερό, στους 160°, μετατρέπεται σε μεγάλο βαθμό σε μεσο-τρυγικό οξύ (με ρακεμοποίηση μιας μόνο ομάδας CHOH). Κάτω από τις ίδιες συνθήκες, αλλά στους 175°, σχηματίζεται μεγαλύτερο ποσοστό (it)-τερταρικού οξέος (μέσω ρακεμοποίησης και των δύο ομάδων CHOH). Η αντίδραση αυτή καταλύεται έντονα από τις βάσεις- κατά τη θέρμανση με διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου, η ρακεμοποίηση πραγματοποιείται στους 100°. Το όξινο αραιωμένο HCl έχει επίσης καταλυτική δράση, αλλά ασθενέστερη (η θερμοκρασία που απαιτείται για την παρατήρηση της αντίδρασης είναι 120-140°).
Αυτή η αντίδραση ρακεμίωσης χρησιμοποιείται για τη λήψη μεσο-τρυγικού και (±)-τρυγικού οξέος. Ρακεμισμοί αυτού του είδους παρατηρούνται και με άλλα α-υποκατεστημένα οξέα.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Δεν νομίζω ότι αυτό λειτουργεί για ρακεμοποίηση, η αποκαρβοξυλίωση ή η υδρολίωση δεν θα ρακεμοποιήσουν ένα L εναντιομερές freebase.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
καταλυτικές ποσότητες, δεν νομίζω ότι θα υδρολυθεί τόσο γρήγορα
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Εντάξει, ας το δοκιμάσω και ας δημοσιεύσω εδώ τα αποτελέσματα, εντάξει;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Δεν είναι περίεργο που σας αποκαλούν αφεντικό
Αν χρειάζεται κάτω από 90 θα χρησιμοποιούσα βενζόλιο, αλλά αν το 90 δεν κάνει το κόλπο, θα χρησιμοποιούσα τολουόλιο, ξυλόλιο και ούτω καθεξής.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Εν ολίγοις όλα αφορούν την ισορροπία και ο χρόνος της αντίδρασης νομίζω ότι είναι η κύρια κινητήρια δύναμη (ο καταλύτης είναι επίσης απαραίτητος). Θυμάμαι ότι δεν με άφηναν να αφήσω μια αντίδραση κατά τη διάρκεια της νύχτας γιατί ο καθηγητής μου υποσχόταν ότι θα ρακεμοποιηθεί και δούλευα στο εργαστήριο στερεοχημείας οπότε η ισορροπία ήταν ο εχθρός εκεί.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Θα το κάνω με νερό, NaOH και HCL πάρα τις 3 διαδρομές εντάξει; Μετά τα αποτελέσματα θα μιλήσουμε ξανά.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Ποιος με αποκαλεί αφεντικό; ahahahah πρώτη φορά που το βλέπω αυτό δεν το νομίζω hahahah αλλά ευχαριστώ ούτως ή άλλως ;-)
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
σαν γνήσιος ερευνητής!
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Αυτό είναι το σχέδιό μου:
Θα πάρω 45gr(15+15+15) και θα το γυρίσω σε ελεύθερη βάση.
Μόλις έχω την ελεύθερη βάση L-Meth θα κάνω ξανά τη διαδικασία διαχωρισμού με τρυγικό οξύ για να προσπαθήσω να έχω τη μέγιστη ποσότητα του L εναντιομερούς.
Θα χωρίσω την εκ νέου διαχωρισμένη L-meth freebase σε 3 ίσα μέρη και θα κάνω τις 3 διαδρομές όπως περιγράφεται εκεί.
Μόλις τελειώσω, θα ξανακάνω τη διαδικασία διαχωρισμού με τρυγικό και θα δούμε τα αποτελέσματα.
Ευχαριστώ.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Φοβερό ενθουσιασμό για να ακούσετε τα αποτελέσματα!!!
 

K-Cyanide

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
64
Reaction score
76
Points
18
Λοιπόν, οι προτάσεις του btcboss20200 είναι τεκμηριωμένες. Εν πάση περιπτώσει, να είστε προετοιμασμένοι να κάνετε πολλές προσπάθειες για να έχετε αξιοπρεπή αποτελέσματα. Εγώ θα ξεκινούσα με μια μέθοδο που είναι πιο κοντά στη μέθοδο της εργασίας. Αυτή είναι να κάνεις την αντίδραση ceteris paribus με διαφορετική αναλογία διαλύτη προς L-Meth freebase. Για το λόγο αυτό μπορείτε να αγνοήσετε το 0,06Μ καθώς είναι πολύ υψηλότερο. Στη συνέχεια, μπορείτε να δοκιμάσετε μια εκτέλεση υπό συνθήκες αδρανούς αερίου. Αυτό γίνεται με έκπλυση του συστήματος με Argon και παροχή ομαλής ροής Argon μέσω θειικού οξέος, Αυτό είναι απαραίτητο μόνο όταν απαιτείται απόλυτη ξηρότητα. Δεν το νομίζω. Το αργό διατίθεται εύκολα σε μικρές φιάλες πίεσης από το κατάστημα οικιακών βελτιώσεων.
Η θερμοκρασία όπου αρχίζει η παλινδρόμηση πρέπει να προσδιοριστεί δοκιμάζοντας με μια μικρή δοκιμαστική παρτίδα. Δεν είναι απαραίτητα η bp , αυτό είναι μάλλον η εξαίρεση.
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Εντάξει, θα το δοκιμάσω και θα επικοινωνήσω μαζί σας στη συνέχεια
 

Sciencenutz

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 29, 2023
Messages
47
Reaction score
12
Points
8
Όλα αυτά είναι καλή πρόοδος θα δημοσιεύσω και εγώ τα αποτελέσματα...το μόνο που ξέρω είναι ότι έχω κάνει την εργασία μου για τους Κινέζους προμηθευτές σε μεγάλες ποσότητες και τα μαθηματικά δεν βγαίνουν για τους Μεξικανούς να βγάλουν χρήματα ακόμα και με χονδρική πώληση και χαμηλό εργατικό κόστος αν δεν ανακυκλώνουν...άρα το κάνουν με κάποιο τρόπο
 
Top