Τυχαίες συμβουλές αποκατάστασης από έναν γηράσκοντα ψυχοναύτη

DMTrott

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 8, 2023
Messages
17
Reaction score
31
Points
13
Πώς είναι να είσαι γέρος και να παίρνεις φάρμακα; Τι είναι διαφορετικό σε σύγκριση με το να τα παίρνεις όταν είσαι νεότερος; Υπάρχουν καθόλου διαφορές;

Ναι, υπάρχουν. Στην πραγματικότητα, ανάλογα με το εκάστοτε ναρκωτικό, αρκετές αλλαγές έρχονται με την εμπειρία και την ηλικία- αλλά η πιο προφανής σωματική εκδήλωση σχετίζεται με την ανάρρωση. Η ανάρρωση είναι συχνά μια πολύ πιο αργή διαδικασία και μερικές φορές πιο δύσκολη. Αυτή η ανάρτηση διερευνά και επεκτείνει αυτές τις πτυχές, με αναφορά στη δική μου έκθεση.

rich text editor image


ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΤΙΜΟΙ

Πρώτα απ' όλα: όχι μόνο είμαι αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι τους Beatles, αλλά έχω αυτο-χορηγήσει 182 διαφορετικά ναρκωτικά μεταξύ 2008 και 2023. Όπως πολλοί από εσάς γνωρίζετε, κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου έγραψα τη Βίβλο των χρηστών ναρκωτικών.

Ήμουν, ωστόσο, σε αξιοπρεπή φόρμα, παρά τον καθιστικό τρόπο ζωής που περνούσα το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας στον υπολογιστή μου γράφοντας. Κατά τη διάρκεια των πρώτων 10 ετών, όταν δεν έλειπα σε κάποια αποστολή, πήγαινα κάθε πρωί στην τοπική πισίνα για οκτώ μη εντυπωσιακές διαδρομές και στη συνέχεια έκανα διάφορες διατάσεις για να διατηρήσω το γερασμένο σώμα μου ελαστικό και δυνατό (lol). Όταν η πισίνα έκλεισε λόγω του COVID έπρεπε να προσαρμοστώ, περπατώντας μια ή δύο ώρες κάθε μέρα. Έχασα βάρος και έγινα πιο γυμνασμένος, και πιστεύω ότι η βελτιωμένη φυσική κατάσταση βοήθησε να διατηρήσω τον τρόπο ζωής μου με τη λήψη φαρμάκων.

ΣΩΜΑΤΙΚΉ ΑΠΟΚΑΤΆΣΤΑΣΗ

Στο άμεσο θέμα που μας απασχολεί όμως- το περπάτημα είναι ιδιαίτερα καλό για την αποκατάσταση μετά από μια βαριά συνεδρία με ορισμένα φάρμακα. Βοηθά την κυκλοφορία, βοηθά την πέψη, προάγει τον καλύτερο ύπνο και παράγει ένα σωρό άλλα συναφή οφέλη.

Για μένα, αυτό ήταν ιδιαίτερα αξιοσημείωτο με το speed, αλλά ίσχυε και για πολλά άλλα ναρκωτικά, όπως η μεφεδρόνη, η μεθαμφεταμίνη και το MDMA.

Η αποκατάσταση από μια συνεδρία θα πρέπει ιδανικά να είναι προσχεδιασμένη (δείτε το rollsafe.org). Τα συνήθως αναφερόμενα βοηθήματα ανάκαμψης περιλαμβάνουν:
  • Γενική επανυδάτωση
  • Πίνοντας χυμό πορτοκαλιού/φρούτων
  • κατανάλωση υγιεινών γευμάτων, συμπεριλαμβανομένων τροφίμων/ποτών με ηλεκτρολύτες
  • Προσεκτική χρήση συμπληρωμάτων διατροφής
  • Άφθονη ξεκούραση/χαλάρωση και ντους.
Ο ύπνος είναι ένα άλλο: κοιμηθείτε όσο το δυνατόν περισσότερο. Εάν επρόκειτο για μια ιδιαίτερα υπερβολική κραιπάλη, έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές ένα κατάλληλο βοήθημα ύπνου.

Ορισμένοι προτείνουν μια τζούρα κάνναβης για να απαλύνει τη δυσφορία και να διεγείρει την όρεξη. Ναι, έχω πάρει περιστασιακά αυτή την πορεία, και συνήθως τη θεωρούσα χρήσιμη (και πάλι ανάλογα με το ναρκωτικό από το οποίο ανάρρωνα).

ΨΥΧΙΚΉ ΑΝΆΡΡΩΣΗ

Αυτό είναι σημαντικό: βοηθάει να γνωρίζετε ότι για λίγες ημέρες η ζωή μπορεί να χρωματιστεί από τα επακόλουθα της εμπειρίας του ναρκωτικού. Τα πάντα μπορεί να φαίνονται πιο ζοφερά από ό,τι ήταν προηγουμένως. Μπορεί να εμφανιστεί μια πραγματική αίσθηση κατάθλιψης. Σε σοβαρές περιπτώσεις μπορεί ακόμη και να στεναχωρηθείτε και, από καιρό σε καιρό, να νιώθετε ότι θέλετε να κλάψετε. Ναι- ολόκληρη η ύπαρξή σας μπορεί να μοιάζει απολύτως χάλια.

rich text editor image


Τι μπορεί να βοηθήσει σε αυτό, εκτός από τα παραπάνω πρακτικά σωματικά βήματα;

Η γνώση του γιατί συμβαίνει αυτό (το φάρμακο) σίγουρα βοηθάει: βασικά, η γνώση ότι θα περάσει. Ένα τέχνασμα είναι να επικεντρωθείτε σε ένα χρονικό σημείο 72 ή 96 ώρες μπροστά: κατανοώντας ότι θα είστε γενικά πιο ευτυχισμένοι σε εκείνη τη συγκυρία. Απλά πρέπει να περάσετε αυτές τις ημέρες. Αυτό είναι μια νοητική άσκηση, αλλά μπορεί πραγματικά να βοηθήσει να έχετε έναν στόχο.

BTW: Ένα πράγμα που δεν κάνετε είναι να επιστρέψετε στο ίδιο (ή σε παρόμοιο) ναρκωτικό.

Θα απέφευγα επίσης να παίρνετε σοβαρές αποφάσεις για τη ζωή σας ενώ η διάθεσή σας είναι τεχνητά χαμηλή. Αν είστε σε θέση να το κάνετε, καθυστερήστε οτιδήποτε τέτοιας φύσης μέχρι να αναρρώσετε πλήρως. Λάβετε σοβαρά υπόψη σας αυτές τις συμβουλές.

Τέλος, αν χρειάζεστε συναισθηματική ή οποιαδήποτε παρόμοια υποστήριξη, μη διστάσετε να την αναζητήσετε. Ένα πρόβλημα που μοιράζεται δεν είναι ακριβώς ένα πρόβλημα που μειώνεται στο μισό, αλλά βοηθάει κάποιους ανθρώπους.

ΦΡΟΝΤΊΣΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΣΑΣ

Γενικά ένα νέο υγιές σώμα είναι πιθανό να αναρρώσει από σωματικά προβλήματα πιο γρήγορα από ένα ηλικιωμένο υγιές σώμα, και αυτό ισχύει σίγουρα για τα ναρκωτικά. Ευτυχώς έχω διαπιστώσει ότι όλες οι παραπάνω προτάσεις ισχύουν ανεξαρτήτως ηλικίας. Απλώς διαρκεί περισσότερο όσο μεγαλώνετε και οι πόνοι είναι πιο εμφανείς.

Αν είστε ηλικιωμένοι, φροντίστε λίγο περισσότερο τον εαυτό σας, και προετοιμαστείτε και υπολογίστε, και υπολογίστε, ένα πιο σκληρό επακόλουθο και μια παρατεταμένη περίοδο ανάρρωσης.

Θα τελειώσω όμως με μια θετική νότα, οπότε ρίξτε τα τύμπανα: έρχονται τα καλά νέα... τα ναρκωτικά δεν παύουν να είναι διασκεδαστικά όταν γερνάτε.

.

PS: ΘΥΜΗΘΕΊΤΕ ΕΠΊΣΗΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΌΖΕΤΕ ΤΗ ΜΕΊΩΣΗ ΤΗΣ ΒΛΆΒΗΣ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη Βίβλο των χρηστών ναρκωτικών δείτε το Amazon, ή κατεβάστε ένα δωρεάν αντίγραφο της έκδοσης PDF από τη Χημική Βιβλιοθήκη του Breaking Bad, εδώ: https://bbgate.com/resources/the-drug-users-bible.3477/
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
Γράψατε τη ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΧΡΗΣΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ???? είμαι lowkey ένας τεράστιος θαυμαστής. haiii!!! ^_^

Είμαι ακόμα στην νεότερη πλευρά και δεν σκοπεύω να το κόψω σύντομα, αλλά το βρίσκω χρήσιμο.
 

DMTrott

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 8, 2023
Messages
17
Reaction score
31
Points
13
Ένοχος ως κατηγορούμενος, m'lud. Χαίρομαι που σου αρέσει. :)
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
@DMTrott Σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές σας.
Ως γηράσκων ψυχοναύτης επίσης, θα προτιμούσα να μην χρειαστεί να μάθω κάποια από αυτά τα πράγματα με τον δύσκολο τρόπο, αν δεν χρειάζεται. Έχω ακούσει συμβουλές και έχω πάρει υποδείξεις σχετικά με τη χρήση μεθαμφεταμίνης από tweakers 10 χρόνια πριν μπορέσω να το βάλω σε χρήση. Πράγματα όπως... "Ακόμα και αν δεν κοιμηθείς καθόλου, το να ξαπλώσεις και να κλείσεις τα μάτια σου για λίγο σε ένα σκοτεινό, ήσυχο μέρος μπορεί να κάνει θαύματα για τη διατήρηση/αντοχή ..να είσαι σε θέση να διανύσεις την απόσταση και να επιβιώσεις".
Το να είσαι ξύπνιος για 3/4/5 ημέρες τη φορά, ενώ πηγαίνεις στη δουλειά σου όλο αυτό το διάστημα, κάνοντας σωματική εργασία, σε εξωτερικούς χώρους, ως κηπουρός - πρέπει πραγματικά να ξέρεις πώς να διατηρείς/αντέχεις και να φροντίζεις τον εαυτό σου. Πώς να βελτιστοποιήσετε την αποκατάσταση. Δεν ξέρω πώς δεν έπαθα θερμοπληξία ή κάτι τέτοιο, κάνοντας την απόσταση σε κάποιες από αυτές τις καλοκαιρινές μέρες. Πρόσφατα ήμουν ξύπνιος για 4 ημέρες και μετά βίας το άντεχα αυτό, και δεν δουλεύω καν στη στιγμή...., οπότε αυτό δείχνει πόσο έχει μειωθεί το επίπεδο της "ναρκωτικής μου ικανότητας". "Κατάχρηση ναρκωτικών σε ολυμπιακό επίπεδο", όπως μου αρέσει να λέω... αφήστε το στους επαγγελματίες. Μην το δοκιμάσετε στο σπίτι!
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
503
Reaction score
236
Points
43
Αγαπήστε το! Ευχαριστώ φίλε!
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
200
Reaction score
203
Points
43
Δεν υπάρχει τίποτα πιο πολύτιμο από μια εμπειρία που μεταδίδεται σε άλλους. Χαίρομαι που είστε μαζί μας κ. DMTrott
 
Top