HYDROCHLOREK METYLAMINY (HCL) - to nie żart

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
I tak, ten post jest przeznaczony bardziej dla nowych użytkowników. Celem tego wpisu jest pozbycie się drobnych błędów podczas przygotowywania metyloaminy. Jeśli wiesz już wszystko i ten artykuł nie jest dla Ciebie nowy, to po prostu umieść pogrubione "Lubię to" i możesz dodać swoje doświadczenie w komentarzach.

Do przygotowania wodnej metyloaminy, jak zapewne już wiesz, będziesz potrzebował bezpośrednio chlorowodorku metyloaminy, wody destylowanej, zasady - wodorotlenku sodu NaOH lub wodorotlenku potasu KOH.

Zacznijmy mój drogi czytelniku. Zajmę się obliczeniami dla 150 gramów chlorowodorku metyloaminy hcl


Obliczenia do otrzymania roztworu metyloaminy ze 150 gramów chlorowodorku metyloaminy:


1. Rozpuszczenie zasady:
2. Dodanie zasady do chlorowodorku metyloaminy:

Nie należy dodawać całej zasady na raz, ponieważ może to spowodować nagły skok pH i utratę metyloaminy.!!!!!!.
Zaleca się dodawanie zasady w małych porcjach (20-30 ml każda), mieszając po każdym dodaniu.
Monitorować pH roztworu:
Użyj pH-metru do monitorowania pH roztworu.
Wymagana wartość pH:
Dla NaOH: 11-12
Dla KOH: 12-13
Dodawaj alkalia aż do osiągnięcia docelowej wartości pH. Uważam ten krok za najważniejszy podczas przygotowywania wodnej metyloaminy.
100 g czystej zasady (NaOH lub KOH) należy rozpuścić w wodzie destylowanej.

Objętość wody:
Do całkowitego rozpuszczenia 100 g zasady potrzebne będzie około 250-300 ml wody destylowanej.
Dokładna objętość wody może się nieznacznie różnić w zależności od użytej zasady i pożądanego stężenia roztworu.


Mieszanie:
Do wybranego pojemnika (w moim przypadku szklanego słoika) wlej ług i wlej wodę.
Dokładnie wymieszaj roztwór, aż ług całkowicie się rozpuści.
Możesz użyć mieszadła magnetycznego lub po prostu potrząsnąć kolbą ręcznie.
PAMIĘTAJ I BĄDŹ OSTROŻNY: ŁUG ROZGRZEJE SIĘ, GDY WEJDZIE W KONTAKT Z WODĄ. Możesz wcześniej przygotować pojemnik z zimną wodą, dodając do niego lód. w przypadku silnego nagrzania, ostudź go w zimnej wodzie - tak wynika z mojego doświadczenia. Po całkowitym rozpuszczeniu ługu w wodzie destylowanej, pozostaw słoik do ostygnięcia do temperatury pokojowej, gdy ostygnie przejdź do drugiego etapu.



2. Dodanie alkaliów do chlorowodorku metyloaminy:

Nie należy dodawać całej zasady na raz, gdyż może to spowodować nagły skok pH i utratę metyloaminy.!!!!!!
Zaleca się dodawanie zasady w małych porcjach (20-30 ml każda), mieszając po każdym dodaniu.
Monitorować pH roztworu:
Użyj pH-metru do monitorowania pH roztworu.
Wymagana wartość pH:
Dla NaOH: 11-12
Dla KOH: 12-13
Dodawaj alkalia aż do osiągnięcia docelowej wartości pH. Uważam ten krok za najważniejszy podczas przygotowywania wodnej metyloaminy.



3. strącanie i filtracja:

Po dodaniu całej ilości zasady i osiągnięciu docelowej wartości pH, pozwól roztworowi osiąść.
Osad chlorku sodu (NaCl) opadnie na dno.
Przefiltruj roztwór przez filtr (np. filtr próżniowy).
Opłucz osad chlorku sodu niewielką ilością wody, aby usunąć wszelkie pozostałości metyloaminy - jest to opcjonalne.

NARRATING.

150 g chlorowodorku metyloaminy (CH₃NH₂HCl)
100 g zasady (NaOH) o czystości 98%
250 ml wody destylowanej

1. Obliczyć stężenie molowe chlorowodorku metyloaminy:

Masa molowa CH₃NH₂HCl = 74,53 g/mol

Mole CH₃NH₂HCl = 150 g / 74,53 g/mol = 2,01 mol.

2. Oblicz stężenie molowe zasady:

Masa molowa NaOH = 40 g/mol

Czystość NaOH = 98%

Mole NaOH = (100 g * 0,98) / 40 g/mol = 2,45 mol

3. Określić objętość roztworu:

Objętość roztworu = 250 ml = 0,25 litra

4. Obliczyć stężenie molowe metyloaminy (CH₃NH₂):

W reakcji zobojętniania chlorowodorku metyloaminy (CH₃NH₂HCl) zasadą (NaOH) powstaje metyloamina (CH₃NH₂) i woda (H₂O):

CH₃NH₂HCl + NaOH → CH₃NH₂ + NaCl + H₂O

Z równania reakcji wynika, że z 1 mola CH₃NH₂HCl powstaje 1 mol CH₃NH₂.

Dlatego stężenie molowe CH₃NH₂ w roztworze wynosi:

[CH₃NH₂] = (2,01 mol CH₃NH₂HCl) / 0,25 L = 8,04 mol/L Obliczenia prawdopodobnie nie są do końca poprawne, ale osoby, które mają większe doświadczenie i wiedzę, proszę o wzięcie udziału w poprawianiu obliczeń.

To wszystko. Nie zapomnij zasubskrybować i dać grubego like'a, jeśli było to przydatne. Dziękuję.

P/S Chciałbym zrobić specjalne wyróżnienie i wyrazić moją wdzięczność: @Marvin "Popcorn" Sutton i @WillD, no i oczywiście forum: BBgate.com
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
!!!addendum: po co jeszcze ten artykuł? chodzi o to, że na etapie dodawania rozpuszczonej zasady do MA hcl popełniłem błąd. mianowicie dodałem ją bardzo szybko i jak już zdążyliście się zorientować nastąpiła utrata jakości wodnej metyloaminy i finalnie słaba jakość uzysku 4mmc.
 

HeavenChem

Don't buy from me
Resident
Joined
May 5, 2022
Messages
11
Reaction score
7
Points
3
Bruh, użyłeś za dużo alkaliów
Może to spowodować przegrupowanie wolnej zasady do pirazyny z powodu niestabilności 4-MMC w roztworach alkalicznych z tlenem.
Spróbuj użyć łatwej wady alkaliów, aby zapobiec reakcjom ubocznym
 

HeavenChem

Don't buy from me
Resident
Joined
May 5, 2022
Messages
11
Reaction score
7
Points
3
Również dodawanie NaOH bezpośrednio do soli metyloaminy. Lepiej przygotować alkaliczny roztwór wodny i schłodzić go. To samo należy zrobić z wodnym roztworem soli. W takim przypadku po reakcji otrzymasz całkiem dobrą zasadę wolną od metyloaminy
Upewnij się, że używasz wystarczającej ilości wody, ponieważ chlorek sodu może zastąpić metyloaminę i gaz zniknie znacznie szybciej.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18

Szczerze mówiąc, nie rozumiem, w jaki sposób metyloamina HCl jest w tym momencie bardziej dostępna, wystarczy zsyntetyzować metyloaminę z nitrometanu lub acetamidu.
bdw skok ph nie jest powodem utraty metyloaminy, jeśli dodasz zbyt dużo zasady, to po prostu ciepło generowane przez reakcję, dlatego zalecałbym, jeśli chcesz użyć tej metody, aby dodać również wodę do metyloaminy HCl i umieścić ją w lodówce, aż będzie ładna i lodowata.

Powiem też, że ta metoda jest barbarzyńska, jeśli chodzi o zanieczyszczanie metyloaminy w ten sposób, a potem nie można jej tak po prostu przerobić, czy to naprawdę takie trudne?
po prostu użyj węglanu lub wodorowęglanu zamiast wodorotlenku, wlej go do metyloaminy HCl podczas podgrzewania i przepuść metyloaminę przez lodowatą wodę lub bardzo zimny metanol ig. ta metoda jest znacznie lepsza i daje czysty roztwór.

Ale zwykłe zanieczyszczanie metyloaminy NaOH i NaCl jest po prostu barbarzyństwem.
Przynajmniej użyj nadmiaru metyloaminy HCl, aby była "tylko" zanieczyszczona NaCl.
Zawsze należy dążyć do jak największej czystości, tym bardziej, jeśli odczynnik będzie używany do narkotyków lub czegoś, co ma zostać połknięte.

Podsumowując, nie podoba mi się twój post.
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
pozdrowienia. świetny dodatek do mojego artykułu. dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą - najwyraźniej świetne doświadczenie. tak, zgadzam się, że powinieneś najpierw spróbować uzyskać czystość produktu. ale zapomniałem też dodać, że nie wszystkie substancje są dostępne do kupienia. nie zgadzasz się? stąd ta metoda przygotowania. podobał mi się twój komentarz. byłoby jeszcze lepiej, gdybyś mógł otworzyć własny wątek na temat szczegółowego przewodnika. jeśli nie masz nic przeciwko lub możesz dodać go tutaj. jestem pewien, że wszyscy będą cieszyć się twoim doświadczeniem. dzięki.
 

Albert13

Don't buy from me
Member
Joined
May 15, 2024
Messages
11
Reaction score
0
Points
1
Który węglan lub wodorowęglan
masz na myśli?
 

ImRegistered

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 27, 2024
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
Świetny wpis. Czy możesz napisać jeden dla metyloaminy Hcl do metanolu? (Bez gazowania)
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
Nie do końca rozumiem Twoje pytanie. Spróbuj je przeformułować.
 
View previous replies…

ImRegistered

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 27, 2024
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
Czy mogę otrzymać aq metyloaminę w metanolu poprzez zastąpienie h20 przez Meoh?
 

ImRegistered

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 27, 2024
Messages
15
Reaction score
4
Points
3
@EHRMANTRAUT Znalazłem odpowiedź. Dziękuję bez względu na wszystko
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Powodzenia w przekształcaniu metyloaminy w metanol, kolego, to przygotowanie z pewnością nie będzie łatwe.
 

EHRMANTRAUT

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 3, 2023
Messages
23
Reaction score
38
Points
13
Jest kilka metod opisanych w internecie, ale przekształcanie chlorowodorku metyloaminy w metanol jest złożonym, wieloetapowym procesem.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nie wspomniałeś o tym tutaj, ale warto stwierdzić, że twoja baza jest stechiometryczna tylko dla HCL. Tak długo, jak trzymasz się moli do końca każdego obliczenia, wszystko jest w porządku, ale jeśli zbyt szybko przeliczysz mole na gramy, to wszystko spieprzysz.
1 mol Ch³nh²hcl=1 mol Ch³Nh² +1 mol HCL
1 mol NaOH neutralizuje 1 mol HCL
Ch³Nh² nie jest używany w obliczeniach.
 

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8

Ile ML 40% roztworu metyloaminy odpowiada tej formule?
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Jeśli nie potrafisz wykonywać prostych działań matematycznych i musisz być karmiony informacjami, chemia naprawdę nie jest dla ciebie, zwłaszcza nic, co ludzie powinni spożywać.
 
View previous replies…

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8
spierdalaj gościu, jeśli nie chcesz odpowiedzi, po prostu zamknij mordę, nigdy cię nie pytałem, nie musisz udawać tutaj eksperta
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
brat, który nie może nawet wykonać stechiometrii, nie jest ekspertem, to najbardziej podstawowa wiedza, jaką można uzyskać.....
 

hider8028

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2023
Messages
39
Reaction score
15
Points
8
Więc jaki jest w tym problem? Każdy zaczyna nic nie wiedząc, ja tylko zadaję pytania i się uczę, nie rozumiem, co ci się stało? Więc o tym mogą dyskutować tylko ludzie, którzy już wszystko wiedzą? Myślisz, że kto? Mól książkowy?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Uważam, że 8 mol. CH³NH² = 27%. Na podstawie tego, co widzę, 12 mol to 40% w wodzie i 9 mol dla metanolu
 
Top