Sinteza dextroamfetaminei (Nabenhauer, 1942)

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1

Introducere

În prezent, există multe modalități de sintetizare a dextroamfetaminei. Acestea pot fi împărțite în 3 tipuri: biosinteză (folosind biomasă), sinteză directă și sinteza amfetaminei racemice (suma izomerilor l și d) urmată de separarea izomerilor optici. În cazul nostru, a fost aleasă o sinteză în care au fost utilizați reactivi simpli și o sinteză rapidă, care este adaptată la maximum la "condițiile de acasă". Procedeul este următorul: obținem amfetamina racemică în mod clasic, apoi o împărțim în 2 izomeri optici (l- și d-) prin metoda Nabenhower [brevet US 2276508, Nabenhauer FP, "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine", publicat la 17 martie 1942, atribuit Smith Kline French].

Sinteză

Sinteza amfetaminei din P2NP prin Al/Hg. În primul rând, realizăm un amalgam de aluminiu. Acesta este necesar pentru a curăța aluminiul de stratul de oxid puternic care se formează atunci când interacționează cu aerul. Luăm 14 g de folie de aluminiu și o rupem cu mâinile în bucăți de dimensiunea 2x2, 3x3 cm. Asigurați-vă că rupeți, nu tăiați, pentru a crește suprafața. Punem într-un balon cu 3 gâturi și fund rotund și umplem complet folia cu apă.
QgptKG9Ajb
Acum pregătim sarea de mercur. Luăm de la farmacie un termometru cu mercur, îl învelim în hârtie, îl rupem la vârful de jos. Turnăm tot mercurul într-un pahar, unde apoi adăugăm 4 ml de acid nitric (70%). Nu uitați că vaporii de mercur sunt periculoși pentru sănătate! Pentru a iniția reacția, paharul a trebuit să fie încălzit la aproximativ 50 de grade, amestecând ocazional. Tot mercurul s-a dizolvat aproximativ 30 de minute, iar un gaz portocaliu, oxidul de azot (IV), a fost eliberat din sticlă. Ecuația reacției este următoarea.
Hg + 4HNO3 ----> Hg(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
2
DAOGKxr3ge
Se pipetează 2 ml din soluție și se pune într-un balon cu fundul rotund cu folie. După aproximativ 5 minute, folia și-a pierdut strălucirea, a devenit mată, iar un mic strat de nămol gri (hidroxid de aluminiu) s-a adunat pe fundul balonului.
Bu6JYFy7DR
Scurgem lichidul și clătim folia cu apă de 3 ori.
NpMPR8Hj6Q
Se toarnă 30 ml de apă în balon, se introduce un termometru în gâtul stâng al balonului, se introduce un condensator de reflux în gâtul central și se introduce o pâlnie de picurare cu 110 ml de soluție P2NP 14% (este fenilnitropropenă; 1-fenil-2-metil-2-nitroetilenă) în gâtul drept.
GmPF6QBVIS
Esența acetică este adesea folosită pentru a produce hidrogen, dar eu "încep" reacția pentru a produce hidrogen cu apă. Mediu mai puțin acid, ceea ce înseamnă că mai puțin alcalin trebuie adăugat ulterior. Mulți oameni pun întrebarea: "Cum să elimin această apă?" Nu este nevoie să eliminați apa nicăieri, ea reacționează cu aluminiul și se obține hidrogen.
2Al + 6H2O ---> 2Al (OH) 3 + 3H2
Este foarte important să rețineți că reacția de reducere a P2NP vine cu o exotermă foarte! mare. Este necesar să monitorizați cu atenție temperatura și să preveniți supraîncălzirea peste 60 de grade. Personal, am păstrat temperatura în jurul valorii de 50-55 de grade. Nerespectarea acestei tehnologii reduce randamentul produsului și dă un produs colorat (roz, portocaliu). Infuzia întregului P2NP a durat aproximativ 50 de minute. Schimbați pâlnia de picurare cu un dop de sticlă. Am obținut exact o astfel de soluție gri.
GgE3p2QwIJ
Pentru a crește randamentul, puteți încălzi masa de reacție la o temperatură de 50-60 de grade timp de 30 de minute într-o baie de apă.
68OZjuovtL
Răcim amestecul la temperatura camerei, punem un dop în loc de termometru, scoatem condensatorul de reflux. Facem o soluție alcalină pe bază de 1 parte de hidroxid de sodiu - 2 părți de apă. Dizolvarea avansează cu încălzirea, așa că așteptăm până când soluția se răcește. Nu merită să turnăm alcali solizi în masa de reacție sau să turnăm o soluție fierbinte, deoarece acest lucru reduce randamentul, ca orice supraîncălzire. Se toarnă alcalin răcit la temperatura camerei în masa de reacție până la pH = 11-12, așteptăm 30-40 de minute până când tot aluminiul plutitor se dizolvă, uleiul galben plutește în sus. În același timp, monitorizăm și temperatura. Ecuațiile reacției.
2Al + 2NaOH + 6H2O ==> 2Na[Al(OH4)] + 3H2
NaOH + Al (OH)3 ---> Na[Al(OH)4]

XneMCjIBi5
Turnăm totul într-o pâlnie de separare. Așteptăm separarea straturilor. Luați fracțiunea uleioasă.
L27S4gwQBC
Extragem amfetamina din nămol, spălându-l de 3 ori cu 10 ml de eter de petrol. Împărțim partea superioară cu o pâlnie de separare. Combinăm toate extractele cu "ulei" și le punem în apă cu gheață pentru răcire.
S38OLuUocN
Pe fundul paharului rămâne o picătură mare de apă, care se separă pe o pâlnie de separare. Se toarnă stratul superior într-un pahar și se usucă peste sulfat de magneziu anhidru. Acolo curățăm amfetamina de resturile de mercur și apă.
0Tm2LEXsMx
Filtrăm lichidul din sulfatul de magneziu solid pe o pâlnie Buchner.
YJec3qgr7u
Iau acid sulfuric concentrat 98%. Pregătesc o soluție de acid sulfuric în acetonă în raport de volum 1:10. Am luat acetonă tehnică, din magazinul de hardware, și am distilat-o, îndepărtând "capul" și "coada". Apoi am uscat-o cu sulfat de magneziu anhidru. Mulți oameni întreabă dacă este posibil să se facă o soluție în IPA. Da, se poate, dar IPA (alcool izopropilic) se evaporă mai mult decât acetona.
I1S2LGc4Wu
Picătură cu picătură, cu grijă și amestecând, se acidifică cu acid sulfuric în acetonă până la pH = 6. La fund se formează un precipitat alb.
SPLgNt3rIl
Se răcește masa de reacție în apă cu gheață, se filtrează precipitatul pe o pâlnie Buchner, se clătește cu 3 ml de acetonă rece.
UKm7rsOBq9
Se usucă la aer produsul filtrat și se cântărește.
3eEDqIubfP
S-a obținut 7,55 g (0,0205 mol) de sulfat de amfetamină.
Calcule:
m (P2NP) = 110 * 0,14 = 15,4 g.
n (P2NP) = 15,4 / 163,17 = 0,094 mol.
n (sulfat de amfetamină) = n (P2NP) = 0.094 mol.
n (amfetamină bază)= 0,0205 * 2 = 0,0410 mol.
Randamentul reacției este de 0,0410 /0,094 = 43,6 %.
Veți efectua o reacție diferită cu acid sulfuric. Amfetamină bază liberă 2 mol + 1 mol de acid sulfuric = 1 mol de sulfat de amfetamină. Când numărați sulfatul de amfetamină, trebuie să înmulțiți cu doi rezultatul molilor de sulfat de amfetamină, deoarece pentru un mol de sulfat de amfetamină sunt necesari 2 moli de bază de amfetamină.

Extracția d-amfetaminei

Avem amfetamină racemică. Aceasta conține 1 moleculă de d-amfetamină pentru 1 moleculă de l-amfetamină. În continuare, se iau 6 g de racemat și se dizolvă în 6 ml de apă, se adaugă o soluție alcalină pentru a ajunge la pH = 11.
TpLxwNeCbH
Se extrage cu 5 ml de eter de petrol și se încălzește soluția, se adaugă la amestec 2,45 g de acid d-tartric în soluție alcoolică. Apoi se adaugă alcool până la dizolvarea completă și se răcește cu agitare. Sarea d-tartrică a l-amfetaminei precipită. D-amfetamina rămâne în soluție. Puteți repeta procedura de curățare a precipitatului de sare d-tartrică de l-amfetamină cu metanol pentru a crește randamentul.
Wu8BQgZUAR
Precipităm d-amfetamina cu o cantitate suplimentară de acid d-tartaric. Filtrăm precipitatul, obținem baza de d-amfetamină, adăugând alcali la pH = 11.
5SAJ47GXOg
Acidulăm baza de d-amfetamină la pH = 6 cu o soluție de acid sulfuric în acetonă. Rezultă 2,63 g de sulfat de d-amfetamină. Randamentul este 2,63 / 3 = 87,7%
MRmSawXxbf
Această metodă de extracție valabilă pentru amfetamină, care a fost sintetizată prin orice căi. Există o altă modalitate de obținere a dextroamfetaminei.

Sursa

Nabenhauer, Fred P. "Method for the separation of optically active alpha-methylphenethylamine." Brevet SUA nr. 2,276,508. 17 mar. 1942.
 
Last edited:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Bună, explicație excelentă, am căutat această claritate pentru o lungă perioadă de timp. Doar două întrebări. H2SO4 pur este dificil de optain în țara mea, acestea sunt de vânzare acvariu Ph adjuster care conțin H3SO4 (acid Orthosulphuric), ar fi, de asemenea, acest lucru este bun. Care este cel mai bun sulfat disponibil în comerț recomandat de dumneavoastră? Ce ar trebui utilizat pentru bazifierea soluției (disponibil în comerț). Cred că soda caustică vine în concentrație mai mică, ar fi și aceasta suficientă? vă mulțumesc pentru ajutor
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună ziua. Puteți utiliza acid sulfuric diluat (H2SO4), dar în încărcătură mai mare. Acidul sulfuros (H2SO3) nu este potrivit deoarece este un acid slab, iar acidul sulfuric (H2SO4) este puternic. Soda caustică este la fel ca hidroxidul de sodiu.
H3SO4 (acid ortosulfuric) nu există.
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Bună, scuzați-mă, am confundat prostește acidul fosforic (H3PO4) cu acidul sulfuric (H2SO4). Întrebarea mea este, practic, de unde să obțin acid sulfuric (H2SO4). Acidul fosforic este ușor de obținut, dar cumva nu mi se pare la fel de stimulativ ca sulfatul. (Postul dvs. clarifică și cuantifică în cele din urmă diferența un alt subiect, dar chiar și atunci când se ajustează pentru doza rămâne în urmă - mă întreb dacă absorbția / excreția ar putea fi diferită - dar acest lucru este în afara subiectului aici). Deci, ar fi minunat dacă aș putea încerca această metodă de separare cu D-sulfat în cele din urmă.

O altă întrebare: tipul sau concentrația de alcool contează atunci când se adaugă acidul tartric? vă mulțumesc
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Nu contează.

Îl puteți găsi ca electrolit de acumulator în magazinul de hardware sau în magazinul auto, conține ~36% acid sulfuric
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Vă mulțumesc pentru informații, a funcționat miraculos. Am evaporat apa și acum am un H2SO4 destul de concentrat. Care este proporția de acid sulfuric și aceton? Nu vor crea tot felul de molecule noi când vor fi amestecate? Îmi cer scuze dacă este o întrebare stupidă, dar mă tem să nu amestec cele două. De asemenea, soluția de NaOH pentru bazifiere: Am aproximativ 40% soluție, contează concentrația?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Se prepară o soluție de acid sulfuric în acetonă într-un raport volumic de 1:10. (с)
Luați 1 volum de acid și 10 volume de acetonă

Va fi în regulă. Trebuie să ajungeți la pH= 11-12, deci, concentrația nu este atât de importantă.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Vă mulțumesc foarte mult, Patton. Voi raporta când voi încerca această separare, sper că voi obține randamente relativ bune.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Baftă, omule!
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Bună din nou :) Mă uitam la numerele din procedură deoarece încă aștept să sosească niște solvenți. Când încep purificarea D-amfetaminei, cei 6 ml de apă indicați par mult prea puțini. Solubilitatea sării de sulfat este dată de 8,8 părți apă la o parte sulfat de amfetamină. Nu este o greșeală de tipar, nu ați vrut să spuneți 60ml? Aici este un link, dar nu am verificat în Merck:

Citind brevetul original, Nabenhauer pare să spună că, dacă se adaugă o cantitate insuficientă de acid D-tartaric, atunci izoforma L cristalizează prima (așa cum ați descris mai sus), însă, dacă acidul D-tartaric este adăugat în exces, atunci izoforma D este cea care cristalizează prima. Puteți, cumva, să explicați chimia din spatele acestei situații? De ce un izomer cristalizează mai repede decât celălalt? De ce se schimbă atunci când se adaugă acid tartric în exces?

V-aș fi foarte recunoscător dacă ați putea face lumină în această privință, nu am găsit nicio sursă, dar poate că acest lucru se datorează faptului că este evident pentru cineva cu mai multe cunoștințe/experiență în chimie. vă mulțumesc
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Puteți adăuga apă până când se dizolvă complet cu minimum de apă. După aceea, veți adăuga soluție de apă alcalină cu apă, care va ajuta la dizolvarea acesteia, de asemenea.
Spuneți simplu: în primul rând, reacția stereoselectivă se realizează pe calea mai "ușoară" și cu energie redusă cu l-izomerul, iar după merge pe a doua cale pe calea cu energie mai mare.
 
Last edited by a moderator:

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Bună ziua, din moment ce nu există dextroamfetamină pe piață și am nevoie de ea, există o nevoie de a o face pentru mine pe cont propriu, sunt un începător, așa că am câteva întrebări, din câte am înțeles mai întâi cu utilizarea acidului tartric cu metanol - L amfetamina cade în precipitat și apoi trebuie să luați o soluție fără acest precipitat și să adăugați fără alcool doar acid d tartric și să adăugați alcalin până când PH-ul ajunge la 11 și numai atunci se poate filtra și obține o bază uscată de D amfetamină, după care acidificarea cu acid sulfuric în acetonă și filtrarea pentru a obține D amfetamină pură uscată, corect?

Este nevoie de acid tartric D(-) sau D(+) ?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Bună, nicio diferență.
mai bine să luați etanol
"o cantitate suplimentară de acid d-tartaric." Înseamnă soluție alcoolică de acid d-tartaric, scuze pentru inexactitate.
afirmativ
 

SergMarsian

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 17, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri, o altă întrebare despre soluția alcoolică de acid d-tartaric, acid d tartric cu etanol (96%) în ce proporție să interfereze? până când acidul tartric se dizolvă?
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Bună Serg, cred că precipită atunci când adaugi soluția suplimentară de acid D-tartaric și atunci filtrezi, astfel încât să obții un precipitat mai mult sau mai puțin uscat care este D-tartaric-D-amfetamină. Apoi se adaugă o soluție alcalină pentru a elibera baza de acidul tartric, astfel încât se obține o peliculă subțire de bază de D-amfetamină deasupra unei soluții apoase de sodiu și tartarat. Apoi trebuie să extrageți baza cu cât mai puțin solvent posibil pentru a o face foarte densă și apoi adăugați acid sulfuric/Acetonă pentru a precipita sulfatul de D-amfetamină.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
94
Points
28
Patton, nu ar fi mai bine să folosiți etanol 100%, uscând peste puțin MgSO4 și distilându-l?

Serg, suntem cam în aceeași barcă, am intrat în chimie confruntându-mă cu aceeași problemă, și anume că doar amfetamina racemică este disponibilă. Acestea fiind spuse, Patton face să pară atât de ușor, pentru că este ușor odată ce ești la nivelul lui în chimie. Există multe detalii fine pe care trebuie să le obțineți corect, de exemplu, să aveți reactivi puri acetonă anhidră, acid sulfuric etc. Să mă anunțați cum vă descurcați.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Da, este mai bine să creșteți randamentul rxn
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43

nu înțeleg cum se calculează randamentul :x
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Am luat 6 g de racemat = 3 g de D-amf+3 g de L-amf
Am obținut
2,63 g randament = x%
3,0 g teorie = 100%

2.63*100/3=87.7%
 

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Mulțumesc pentru un studiu interesant. Dar sunt surprins de proporțiile tale de acid tartric.
6 g de sulfat de amf înseamnă 3,49 g de bază racemică de amf. Atunci de ce folosiți 2,45 g de d-tartaric? Acesta trebuie să vină în proporții molare 1:4, adică 0.97g de d-tartaric este suficient????
 
Last edited:
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
V-am trimis mai sus citatul din metoda Nabenhauer. Vă rugăm să citiți cu atenție articolul integral. Vă spun același lucru.

În conformitate cu acest articol, dacă luați proporția așa cum ați spus (1 mol de amină cu 0,25 moli de acid d-tartric), veți obține 0,2-0,25 moli d-amină d-bitartrat în precipitat din 1 mol de bază liberă de amină.

YPkdf9lQsb


Ecuația acestei reacții (din citat):

1 mol de d,l-amină + 1,2 mol de acid d,l-tartric = 0,5 mol de d-amină d-bitartrat (2 părți de bază aminică pentru 1 parte de acid)
sarea este precipitată

se ia
1 mol d,l-amină + 0,25 mol acid d-tartric = 0,25 mol d-amină d-bitartrat așa cum sugerez eu. Probabil, puteți obține sarea d-amină d-tartrat (1:1 bază:acid), care este, de asemenea, insolubilă în acest solvent. Este greu de prezis. Nu am văzut detaliile experimentului dumneavoastră. Doar cuvintele tale.


Dacă doriți să vă dovediți argumentul, efectuați experimentul cu imagini în secțiunea de comentarii sau într-o postare nouă.
 
Last edited:

Pororo

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
80
Reaction score
36
Points
18
Deals
11
Ți-am înțeles ideea. Nu știu de ce credeți că veți obține bitartrat. Poate fi din cauza etanolului.

Dacă înțeleg bine termenii, tartratul înseamnă 1:2, dar bitartratul înseamnă proporții molare 1:1!!!

Dar eu nu folosesc etanolul. Eu folosesc alți solvenți.

Ce știu eu, cristalizarea se oprește imediat ce se consumă 0,25 moli de acid cu randament 95%. Apoi, dacă se adaugă 0,25 moli de acid opus, precipitarea va începe din nou cu randament 95%.
Și acum, când s-au aplicat 0,25 de L și 0,25 de D, dacă încerc să adaug mai mult acid D sau L sau DL la licoarea-mamă - nu se întâmplă nimic. Se pare că nu există bază, ph-ul este de asemenea acid.
Pentru a dovedi, poate fi, poate fi, ocazional. Nu sunt sigur când voi face din nou separarea în amfetamină, poate la sfârșitul lui septembrie.
 
Last edited:
Top