Extracția efedrinei din plante

Microogata

Don't buy from me
Resident
Joined
May 2, 2022
Messages
9
Reaction score
6
Points
3
Vă mulțumesc foarte mult pentru aceste informații. Mă întrebam unde aș putea pune mâna pe această plantă Ephedra (sau Ma-Huang) ?
Credeți că Alibaba este o sursă bună de unde să o cumpăr (deoarece provine din China)? https://www.alibaba.com/trade/search? fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=ma-huang
 

cesc

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
Bună. Am cumpărat aproape 1 kg pe Xina, poate aș putea să vă ajut
 

googie

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 1, 2023
Messages
45
Reaction score
32
Points
18

În lunile următoare voi încerca o extracție și voi posta rezultatele.
 

nobody66

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 6, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Salut, frate, ai încercat deja? Care este rezultatul? Ați reușit cu această metodă?
 

9-Tryptophan

See my products
Seller
Language
🇩🇪
Joined
Dec 21, 2022
Messages
8
Reaction score
7
Points
3
Deals
8
Am comandat 250 g de Ma Huang și am testat extracția simplă cu 25 g.

Am pulverizat-o în blender și am extras 1 parte cu etanol și 1 parte cu IPA, am uscat ambele extracte la aproximativ 30 °C și, așa cum era de așteptat, ambele extracte erau verzi de la clorofilă, iar după concentrare și congelare nu s-a întâmplat nimic, iar după evaporare nu a rămas nicio pudră albă, ci mai degrabă un ulei verde vâscos.

M-am gândit că dacă extrag acest ulei cu Naptha și îl amestec bine, pot obține efedrina din el. Cu toate acestea, nu s-a întâmplat nimic atunci când a fost congelat și, după ce naptha s-a evaporat, a rămas doar un reziduu negru asemănător gudronului.

Ultimul lucru pe care l-am încercat a fost să-l dizolv în puțină naptha și să-l precipit cu acetonă, dar nici asta nu a funcționat.

S-ar putea, de asemenea, ca chinezii să-mi fi trimis prostii, dar cel puțin arată ca Ephedra sinica.
 

DrGodMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 13, 2023
Messages
17
Reaction score
3
Points
3
solvenți nepolari
petrol => solvent nepolar ?
 

Irving Langmuir

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 23, 2024
Messages
13
Reaction score
10
Points
3
Cu ceva timp în urmă, am încercat o extracție acido-bazică pe ephedra distachya, deoarece extracția cu etanol solubilizează clorofila și alte reziduuri.

Se pare că a funcționat, deoarece am obținut o pudră albă, dar o cantitate prea mică pentru a fi o sursă viabilă de efedrină.

Probabil că ephedra distachya pe care am luat-o nu conținea prea multă efedrină și mă așteptam la ea, sau munca mea a fost proastă.

Pentru cei interesați, iată un document privind proprietățile diferitelor săruri de efedrină

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/jps.20927
 

Nikolas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 25, 2022
Messages
8
Reaction score
4
Points
3
Bună ziua prieteni, am extract de efedră disponibil atât sub formă de pulbere, cât și sub formă lichidă. Pot extrage efedrina din extractul de efedră? Ce metodă îmi recomandați? Trebuie să fie pulbere uscată de plantă?
 

lapgan1

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 26, 2024
Messages
13
Reaction score
1
Points
3
Bună ziua, pot folosi pulberea albă de la etapa 1c obținută în a doua modalitate de extracție pentru a sintetiza meth?
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
121
Reaction score
72
Points
28
Extragerea efedrinei din Ephedra vulgaris este relativ simplă. Frunzele plantei sunt uscate și apoi măcinate până se obține o pulbere.

Această pulbere poate fi apoi adăugată la apă și fiartă pentru a crea un extract. Efedrina va precipita din soluție și poate fi colectată și uscată pentru utilizare ulterioară.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
121
Reaction score
72
Points
28
Iată un ghid pas cu pas ușor de urmat de la plantă la potență
5.1 Pregătirea materialului vegetal
- Recoltare: Selectați plante mature din sursele menționate anterior, asigurându-vă că acestea sunt lipsite de contaminanți.
- Curățare: Curățați temeinic materialul vegetal pentru a îndepărta murdăria și resturile.
- Uscare: Uscați materialul vegetal pentru a reduce conținutul de umiditate, care este esențial pentru procesul de extracție.

5.2 Comminuție
- Măcinare: Măcinați materialul vegetal uscat până la obținerea unei pulberi fine pentru a crește suprafața de extracție.

5.3 Metoda de extracție
- Selectarea solventului: Se alege un solvent adecvat, cum ar fi metanolul sau etanolul, care poate dizolva efedrina în mod eficient.
- Amestecare: Se amestecă pulberea de plantă cu solventul într-un recipient adecvat, asigurând un contact complet între solvent și materialul vegetal.
- Decoct: Se încălzește ușor amestecul pentru a facilita procesul de extracție. Monitorizați temperatura pentru a evita degradarea efedrinei.

5.4 Filtrarea
- Separare: După ce extracția este completă, separați lichidul de reziduul vegetal solid prin filtrare. Utilizați o hârtie de filtru sau o cârpă pentru a vă asigura că se obține un lichid limpede.

5.5 Evaporarea
- Concentrare: Evaporați solventul din extractul lichid pentru a concentra efedrina. Acest lucru se poate face utilizând un evaporator rotativ sau prin încălzire ușoară sub o hotă de fum.

5.6 Cristalizare
- Răcire: Se răcește soluția concentrată pentru a favoriza cristalizarea efedrinei.
- Filtrarea cristalelor: Odată ce s-au format cristale, filtrați-le folosind filtrarea în vid pentru a obține cristale pure de efedrină.

5.7 Uscare și cântărire
- Uscare: Se usucă bine cristalele de efedrină pentru a elimina orice solvent rezidual.
- Cântărire: Cântăriți efedrina extrasă pentru a determina randamentul procesului de extracție.

5.8 Controlul calității
- Teste: Efectuați teste, cum ar fi cromatografia în strat subțire (TLC) sau cromatografia lichidă de înaltă performanță (HPLC), pentru a confirma prezența și puritatea efedrinei în extract.
 

four4jhon

Don't buy from me
New Member
Language
🇺🇸
Joined
Oct 4, 2024
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Am nevoie de metamfetamină
 

Bmth

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
21
Reaction score
3
Points
3
Vă rugăm să ajutați Am cumpărat o cantitate mică de plante ma huang, Pentru a trebui să se încheie după ce a fost umflat cu gaz Hcl, producând un solid, dar nu cristal (diferit de extracția pilulei) Am încercat să gust un pic mai puțin amar în contrast cu pseudoefedrina din pilula? Este într-adevăr planta epedra pe care am cumpărat-o sau este doar buruieni 😂
FKdOimpUln
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,693
Solutions
3
Reaction score
2,818
Points
113
Deals
1
Întrebarea dvs. este neclară. Aș dori să vă ajut, dar ați scris o întrebare la care nu se poate răspunde.
Am cumpărat niște plante și am obținut asta. Este bine sau nu? Încercați să citiți mesajul dvs. și gândiți-vă cum poate cineva să vă înțeleagă mintea și modul de gândire? Mă confrunt cu astfel de explicații încurcate în fiecare zi....
 
Top